Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se odehrálo ve 42. týdnu roku 2015.

Pojďme si dát ve stručnosti oblíbené Hradní okénko, a pak rychle k události, která skutečně hýbala republikou – k razii na Olomoucku.

Ale kde začít? Možná informací, že muž, kterému k výkonu funkce schází bezpečnostní prověrka (kancléř Mynář), odvolal bezpečnostního šéfa kanceláře prezidenta (Fulíka). Pokud tápete po důvodech, pomyslete na pánské spodní prádlo. Červené.

Tweet týdne: Jan Lipold, šéfkomentátor Aktuálně.cz

Tweet týdne: Jan Lipold, šéfkomentátor Aktuálně.cz

Miloš Zeman, kterého čerstvá zpráva komise proti rasismu a intoleranci při Radě Evropy zařadila mezi islamofoby, se v kulisách řeznictví ve Zlínském kraji, po konzumaci ovárku, zamyslel nad běženci. Dostal otázku, zda si myslí, že budou uprchlíci respektovat české zákony. “Určitě nebudou, nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou stínat ruce a přijdeme o krásu žen, jelikož budou zahaleny. Ale dovedu si představit, že u některých by to nebylo na škodu,” zaznamenal Slovácký deník. Slovy exministra školství: Lahodné.

A ještě jednou pan prezident. Na Hrad, na oslavy státního svátku 28. října, znovu nepozval dva rektory, které nemá rád. Ostatní rektoři zvažují hromadný bojkot. Kdo na Hrad ovšem přijde a je srdečně zván, je herečka Jitka Frantová Pelikánová, kterou hodlá Zeman vyznamenat. Deník Aktuálně.cz přitom zjistil, že Frantová Pelikánová je vedená v archivech jako spolupracovnice StB. Podepsala vědomě, podle svazků donášela i na Wericha. Reakce Hradu? Přirovnal novináře k novodobé StB.

Olomoucká razie

Repro: Čt24

Protimafiánský útvar spustil v úterý největší razii za poslední roky, operaci VIDKUN, během které lidé z ÚOOZ provedli domovní prohlídky na Olomoucku i v Praze.

Jak zjistil deník Neovlivní.cz, zátah odstartovalo podezření, že část policie v Olomouckém kraji poskytuje informace z vyšetřování místním podnikatelům. A společně domlouvají postup, jak některé kauzy ovlivnit či torpédovat. O jaké kauzy jde, si můžete přečíst v tomto článku ».

V příběhu jsou v tuto chvíli obviněni čtyři lidé.

Hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD byl obviněn z podplácení a je stíhán na svobodě. Z čeho přesně jej policie viní, si můžete přečíst zde ». Špičky ČSSD požádaly Rozbořila o rezignaci, ten ovšem skončit odmítl. Nepomohla ani intervence premiéra a stranického šéfa Sobotky (detailně zde »).

Ve vazbě pak kvůli zneužití pravomoci úřední osoby (a účastenství na tomtéž činu) skončili náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a byznysmen, přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Sám Langer se stal “vedlejším produktem” razie: Kdyby několik olomouckých policistů opakovaně ve svých telefonátech a rozhovorech nezmiňovalo, co všechno Ivan Langer zase zařídil nebo za co děkuje, možná by se mu domovní prohlídka vyhnula. Diskuse ale zachytily odposlechy ÚOOZ a na jejich základě si policisté došli i pro někdejšího ministra vnitra. O šťáře u Langera v Pařížské jsme psali zde », podrobnosti o Langerovi v odposleších naleznete zde ». Exministr z ničeho obviněn nebyl.

Obviněn nebyl ani Milan Pospíšek, který byl tři roky ředitelem Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Ve čtvrtek však – v souvislosti s razií – požádal o propuštění ze služebního poměru. V pátek skončil. O jeho roli v příběhu si můžete přečíst zde ».

Únos v Libanonu

Odstavený vůz s jejich osobními věcmi, ve kterém Češi v Libanonu cestovali. Repro: The Daily Star

Případ pětice Čechů unesených v Libanonu zasáhl do pater vládní politiky. Jak zjistil deník Neovlivní.cz, o své místo kvůli němu v tichosti přišel Jan Binder, asistent místopředsedy Poslanecké sněmovny a vlivného zákulisního hráče z řad KDU-ČSL Jana Bartoška.

Stačilo k tomu přitom jen několik vět ze strany bezpečnostních složek, které se snaží okolnosti únosu vyšetřit. Byly určené předsedovi vládních lidovců Pavlovi Bělobrádkovi a zněly: v celém příběhu sehrál Binder svou roli. “Šéf KDU-ČSL Bělobrádek následně tlumočil informace o únosu na stranickém klubu s tím, že Honza Binder je toxický. Rozhodlo se tedy, že z blízkosti Bartoška odejde, popsal více než měsíc staré zasedání klubu jeden z jeho účastníků. Podrobnosti naleznete zde ».

Jan Binder k příběhu poskytl Neovlivní.cz rozhovor. “Byla to jen záminka, už dlouhodobě jsem cítil, že je směrem k mé osobě vyvíjený tlak, abych odešel,” řekl v něm. (Interview zde »)

Chovancova nahotinka

Nalevo snímek z reklamního focení, napravo fotomontáž. (neo)

Týden poté, co ministr vnitra zveřejnil fotomontáž s nahou dívkou a podal trestní oznámení s argumentem, že se jej kdosi snaží zdiskreditovat, zjistila redakce Neovlivní okolnosti (podrobně zde »), za kterých byla původní fotografie pořízena. Fotomontáž vznikla z propagačního snímku plzeňského hudebního klubu Pantheon. Majitelé tvrdí, že jim fotky kdosi ukradl.

Plzeňský Pantheon otevřel v roce 2012, ve své době často sloužil ke schůzkám místních bossů byznysu a politiky. Dnes už funguje hlavně “jen” jako music club, největší v regionu.

Milan Chovanec na dotaz Neovlivní.cz potvrdil, že Pantheon v minulosti skutečně navštívil. Ovšem podle svých slov maximálně třikrát. Ministrovy návštěvy v Pantheonu jsou přitom jedinou prokazatelnou spojnicí se zveřejněnou fotkou, kterou minulý týden Chovancovi přinesli redaktoři Babišova mediálního domu Mafra.

Koaliční přestřelka

Andrej Babiš v den, kdy se stal členem Sobotkova kabinetu. Veronika Matejkova / Shutterstock.com

Únava Andreje Babiše neustálým dohadováním s koaličními partnery zřejmě dostoupila vrcholu. Po víkendové kritice od lidovců se tvrdě obul do dvou poslanců stran vládní koalice. Jana Bartoška (KDU-ČSL) a Ladislava Šincla (ČSSD) obvinil, že jsou agenty hazardní lobby. Naplní se scénář, o kterém psal už v květnu deník Neovlivní.cz a podle něhož se Babiš na podzim pokusí svrhnout současnou vládu?

Aktuální politickou přestřelku, kterou ovšem přehlušil rozruch po olomoucké razii, jsme rozebrali v tomto článku ».

 

Jedna od ledu

Vladimír Růžička na nahrávce Miroslava Palaščáka. Repro: Neo

Podnikatel Miroslav Palaščák na jaře zveřejnil nahrávku, na níž se baví s hokejovým koučem Vladimírem Růžičkou o půlmilionovém “daru” za pomoc v kariéře jeho syna. Růžička kontroval tvrzením, že ho Palaščák vydíral a podal kvůli tomu trestní oznámení.

Pražští kriminalisté teď případ odložili. V podstatě tím rozmetali Růžičkovu obhajobu (více zde »).

 

 

Páteční rozhovor

Jan Rafaj. Foto: ArcelorMittal Ostrava

Tradiční páteční profilový rozhovor jsme tentokrát věnovali Janu Rafajovi, který je členem představenstva ArcelorMittal Ostrava. Společnosti, kde se 1. září přestalo dočista kouřit. V areálu o rozloze větší než šest kilometrů čtverečních není místečko, kde by si mohl zaměstnanec nebo i návštěvník zapálit.

Rafaj v interview popsal, jak dlouhá cesta to k nekuřácké firmě byla. “V posledních měsících před vyhlášením nekuřácké fabriky se nás na to lidé často ptali; zda to bude závažné porušení pracovní kázně. Vysvětlovali jsme jim, že za jednu cigaretu je nikdo nevyhodí. Ale porušení pracovní kázně to je, takže třikrát a dost. Třetí cigareta a končíš. Mile nás překvapilo, že jsme se nesetkali s tím, že by byl někdo někde přistižen při kouření. Přísné kontroly zatím neobjevily žádné místo, kde by se hromadily špačky. Věřím, že nikdo nebude riskovat dobrou práci kvůli cigaretě.”

Celý rozhovor si můžete přečíst zde ».

Děkujeme za pozornost, těšíme se zase příští týden!