Babiš hledá viníky. Kdo další má po Rážové přijít o místo

Blatný dostal pokyn, aby provedl personální změny na ministerstvu.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová skončí v příštích dnech ve funkci. Její odchod v zásadě potvrdil sám ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. “Uvažujeme o této změně,” řekl ve středu ministr Jan Blatný.

Jarmila Rážová, kterou loni na post šéfky hygien vybral Babišův tým, ale není podle zjištění Neovlivní.cz jediná. Ohrožení jsou další úředníci ministerstva. A to proto, že premiér hledá viníky současné kritické situace v boji s nákazou.

Nejvíce je nyní rozkývaná pozice náměstka na ministerstvu zdravotnictví Vladimíra Černého. Právě ten je spolu se šéfem zdravotních statistiků Ladislavem Duškem nejbližším spolupracovníkem Blatného a také osobou, která má klíčový vliv na to, jaké kroky resort premiérovi navrhuje. Byli to náměstek Černý a statistik Dušek, kdo prosadili torpédování situace podle toho, jak jsou plná lůžka v nemocnicích. Což v praxi – kromě všech dalších chyb – znamenalo, že ministerstvo začalo na vývoj epidemie reagovat pozdě.


Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Repro: ČT24

“Premiér má k Duškovi i Černému zásadní výhrady. Černý navíc neumí komunikovat navenek. Duška ale do jisté míry chrání fakt, že drží zdravotnická data. Naopak Černého nechrání nic, má proto odejít,” uvedl zdroj obeznámený s chystanými personálními změnami.

Náměstek Černý minulý týden nezvládl tiskovou konferenci, kde proslul výroky: “Nikdo za nic nemůže” a “Cílem je, aby lidé neumírali na ulici”. Babiš mu přitom vyčítá to samé, co nezvládá on sám.

Ladislava Duška zase premiér loni obvinil, že ho před druhou vlnou dostatečně nevaroval.

“V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ty, který měli přijít, nepřišli,” prohlásil premiér na tiskové konferenci.

V rozhovoru pro iDnes pak adresně rozvedl, koho měl na mysli, když říkal ti, co měli přijít, nepřišli: “První matematický model z ministerstva zdravotnictví od pana profesora Duška přišel dokonce až 18. září.”

Hlavní zdravotnický statistik, ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek ale takovou interpretaci odmítl. “Není pravda, že jsme nic nedodávali nebo že bych dodal až 18. září. To bych se ohradil, už kvůli celému ÚZISu. Naopak prosím přece díky systému, který vyvíjíme, tato data vůbec máme. To je také hlavní role ÚZIS: zajistit data a jejich zpracování,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Jak jsme ale doložili v únorovém časopise Neovlivní.cz, chyba není jen na straně úředníků. Byl to především vládní kabinet, kdo po celý uplynulý rok vršil stále stejné chyby. Skoro ze žádné se nepoučil.

“Klíčové bylo, že opakovaně rozhodoval o osudu obyvatel na základě tvrzení, která nebyla podložena tvrdými daty. Navzdory tomu, že v létě Dušek ministrům tvrdil, že do konce roku vir vymizí, a pak se netrefil ani při své zmiňované zářijové predikci, kabinet mu znovu naslouchal před Vánoci, kdy čísla opět začala dramaticky narůstat.

Duškův postoj ve smyslu „covid je těžší chřipka“ se totiž v té době potkal se stejně smýšlejícím novým ministrem Janem Blatným a náměstkem Černým. A hlavně s průzkumy, které si premiérův tým pravidelně nechává dělat. Nálada obyvatel v nich podle informací Neovlivní.cz byla jasná: chceme si užít Vánoce,” napsali jsme v časopise.

A tak ministr zdravotnictví Blatný před svátky, kdy naopak většina zemí s normální vládou ochranu svých obyvatel zpřísnila, nepochopitelně oznámil: „Opatření nebudou od 25. 12., ale až od 27., čímž se umožní, aby se lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost setkat během vánočních svátků.“

Chaotické předvánoční uvolnění nakonec spustilo v České republice třetí a zatím nejsilnější vlnu covidu. Vláda ovšem – stejně jako po celý rok – i tentokrát přehodila vinu na občany. „Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc,“ lakonicky konstatoval po svátcích Blatný.

(Během uplynulého roku Babišovi lidé označovali za viníky rostoucí nákazy také lyžaře v Itálii, horníky s ranním pivem nebo ukrajinské pendlery.)

Důvěra v nepřesné analýzy ale není jedinou opakovanou chybou. Kabinet Andreje Babiše za celý rok podle zjištění Neovlivní.cz nepřipravil komplexní strategii, jak bude země s nákazou bojovat a co přesně každý úřad dostane za úkol.

„Opakovaně jsme to po ministrech zdravotnictví chtěli a nikdy to nedostali,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z ministrů.

Zdroj náhledové foto: Repro ČT

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email