Babiš ignoroval varovné signály. Usvědčují jej covid data

Premiér Andrej Babiš se v pátek večer, kdy čísla nově nemocných covid-19 znovu rekordně narostla, obrátil na obyvatele České republiky s výzvou 3R – roušky, ruce, rozestupy. “Prosím vás všechny. Je to jednoduché,” napsal na sociální sítě. Ten samý premiér skoro tři měsíce bagatelizoval rostoucí čísla a vysmíval se těm, co na ně upozorňovali. Varování expertů ignoroval.


Bylo pondělí 6. července. Nezávislá média narozdíl od těch veřejnoprávních už týden informovala o tom, že se zklidněná situace v České republice s nákazou covid-19 začíná obracet. A vláda přitom bez jasné analýzy uvolňuje život v Česku, stejně jako jej zjara bez tvrdých dat a jasného vysvětlení dala pod zámek.

“Státní statistika nemoci vykazuje nejhorší trendy od dubna, kdy tým expertů kolem Andreje Babiše paralyzoval celý stát a ekonomiku, aby občany „ochránil před pandemií“. Navzdory aktuálním negativním číslům teď stejná vláda ruší roušky, povoluje masová shromáždění a povzbuzuje lidi k cestování,” napsali jsme například 28. června na základě analýzy oficiálních dat ministerstva zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš se ale rozhodl, že bude statistiky vlastního týmu ignorovat. “Česká média šílí. Twitter šílí. Všude plno článků, jak vláda nezvládá situaci s koronavirem a jak jsme to podcenili. TAKŽE. Tady jsou pro všechny moje hatery ze SeznamZprávy, Info a dalších “webísků” aktuální čísla koronaviru. Jak každý vidí, je to fakt jen lokální problém. Situace na území ČR je stabilní. Kromě Karviné je z většiny krajů hlášen jen sporadický výskyt případů,” zveřejnil 6. července zjevně popuzený premiér.

První varovné signály z konce školního roku. Státní statistika nemoci vykazuje nejhorší trendy od dubna. Zdroj: Neovlivni.cz

A následně vyzval Čechy, ať dál v klidu cestují a třeba rovnou k chorvatskému moři.

“Dva případy přišly z Chorvatska. Teďka jsem mluvil s paní Rážovou, ten výskyt je hlavně v horských oblastech a u moře toho moc není,” uvedl premiér s odvoláním na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.

V době, kdy premiér a jeho vláda posílali na Balkán vlaky turistů, ale covid-19 v regionu sílil.

Premiérova slova jsme proto srovnali  s daty. Realita byla  k 13.7. taková, že na třetím místě chorvatské krajské statistiky byla přímořská oblast: Splitsko-dalmatská župa. Více jich bylo pouze ve zdaleka nejlidnatější aglomeraci –metropoli Záhřebu a přilehlém kraji. A pak také ve vnitrozemské Osijecko-baranjské župě. Detaily ZDE.

Zhoršující se data covid v České republice z přelomu konce školního roku a začátku prázdnin přitom nebyla jen náhodným výkyvem.

Při detailní analýze státních údajů se ukázalo, že česká data, přepočítaná na velikost populace, jsou už od poloviny června ve srovnání se sousedními státy dramaticky nejhorší. Šlo tedy o jev několika týdnů, jak dokazuje následující přehled:

Toto je grafika z kraje července, kdy vláda s nástupem prázdnin rozvolnila všechna opatření, Už tedy bylo zřejmé, že máme problém. Vláda jej ale ignorovala. Zdroj: Neovlivni.cz

Z neoficiálních informací, které redakce Neovlivní.cz nasbírala v minulých dnech, přitom vyplývá, že premiér i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během léta dostali od svých vlastních expertů varování, že uvolňování opatření je příliš rozsáhlé. Rozhodli se je ale ignorovat.

A nyní to přiznal i ministr Vojtěch. Obhajuje se tím, že varovné hlasy sice zněly, ale stejně tak měl na stole názory opačné.

Například k tomu, že na konci prázdnin udělal Babišův tým veletoč a po prvotním nařízení roušek jejich nošení zase omezil, ministr v pátečním rozhovoru pro Lidovky.cz řekl: “Možná jsem na tom měl víc trvat. Ale jak říkám, ani odborníci v rámci ministerstva se na tom neshodovali stoprocentně.”

A premiér Andrej Babiš odpovědnost opět přehodil na někoho jiného. Zatímco celé léto tvrdil, že rozhodují epidemiologové, když nyní čelí kritice ohledně pomalé reakce, obvinil samotné občany.

“Všichni křičeli, abychom rozvolnili, chodili za námi reprezentanti kultury a sportu. Od léta všichni chtěli rozvolňovat, roušky se staly symbolem nesvobody. Ale není třeba dělat paniku, i když chápu, že ten nárůst je senzace, není žádný důvod k panice,” prohlásil v televizi PrimaCNN.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Lékaři v terénu lehkomyslný přístup k covidu jako k běžné chřipce vesměs nemají. Jak to? V čem vidí svět rozdílněji než lékařské celebrity. A čeho se nejvíc obávají? Odpověď najdete najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email