Data Covid-19 se zhoršují

Vláda život v Česku uvolňuje ve chvíli, kdy se statistická data Covid-19 začala výrazně horšit

Státní statistika nemoci vykazuje nejhorší trendy od dubna, kdy tým expertů kolem Andreje Babiše paralyzoval celý stát a ekonomiku, aby občany „ochránil před pandemií“. Navzdory aktuálním negativním číslům teď stejná vláda ruší roušky, povoluje masová shromáždění a povzbuzuje lidi k cestování.

Páteční scéna na odpočívadle dálnice mezi Prahou a Hradcem Králové. McDonald´s kolem poledne přecpaný rodinami s dětmi, zahraničními řidiči kamionů, staršími páry. Někteří mají roušky, jiní jen tak na půl pusy, další je nemají vůbec. Dálnice D11 nespojuje jen hlavní město s východem Čech. Kvůli 7 let sice slibované, ale fakticky takřka vůbec nestavěné dálniční síti je „hradecká“ silnice zároveň i jednou z hlavních nákladních tras na sever Moravy.

Proč to sem patří? Protože v České republice znovu začala významně růst státní statistika případů nemoci Covid-19. Nikoli o tomto víkendu nebo před pár dny. Negativní trend lze ze statistiky vysledovat již dva týdny.

Zdroj: Neovlivni.cz

Podle nejnovější vládní PR verze za nárůst případů mohou lokální ohniska. Slovo „lokální“ dostali komunikační mágové týmu Andreje Babiše rychle do většiny zpráv, nejprve prostřednictvím médií ve vlastnictví Agrofertu. Význam slova „lokální“ je místní, vztahující se ke konkrétnímu místu. Používá se běžně, pokud chcete dát najevo, že je něco malé. Týkající se uzavřené komunity. Málo významné.

Těmi „lokálními ohnisky“ jsou ve skutečnosti takové „malé periferie“ jako Praha, Ostrava, Liberec.

Příběh z D11 s přecpanou restaurací rychlého občerstvení sem patří rovněž proto, že tato dálnice je současně spojkou do Polska. Slezské vojvodství ještě před pár týdny těžce bojovalo s nákazou a ČR na hranicích omezovala režim. Ovšem v sobotu Babišův ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru oznámil, že podle něj je již situace nadmíru výtečná a omezení padnou. “Epidemiologická situace se v sousedním Slezském vojvodství v Polsku výrazně zlepšuje,” tvrdí.

V ČR v sobotu přibylo 260 pozitivně testovaných. Jde o nejvyšší sobotní číslo od začátku března, kdy Covid-19 u nás propukl. Sobotní statistiky jsou po celé ty čtyři měsíce tradičně velmi nízké, výjimkou je 4. duben, tedy období vrcholu první vlny v Česku (282 případů).

Ale špatně se Vojtěchova statistika chová již od poloviny června. Týden poté, co ministr na tiskové konferenci oznámil, že „plošná epidemie je u konce“ a „situace se nijak nezhoršuje“, vyskočil denní přírůstek v ČR znovu přes stovku případů. A od té doby se růst drží.

O sto a více případů několik dní po sobě rostla státní statistika naposledy v polovině dubna. Pro orientace nejsou přitom tak podstatná jednotlivá denní čísla, ale trend. Dobře ho ukazuje například křivka 7-denního průměru případů.

Červená čára v grafu výše je aktuálně na úrovni, kde byla 22. dubna. Ten den jsme na Neovlivní.cz zveřejnili třeba příběh kadeřnice, která v té chvíli kvůli totální státní uzávěře bojovala o přežití. V Česku v dubnu běžní občané nesměli oficiálně takřka nic, byznys a život se zastavil, děti se učili přes počítač a ministryně financí Alena Schillerová si sama doma nedaleko Pařížské ulice právě vyráběla profesionální účes.

Případy Covid-19 nyní přibývají tempem 1,5 až 2,5% denně, to se nestalo od konce dubna. A poslední dny přinesly dokonce i nárůst úmrtí. Po více než měsíci, kdy denně umřel jeden pacient anebo vůbec žádný, české ministerstvo zdravotnictví aktuálně zveřejňuje 3-4 oběti denně.

Sobotní číslo 260 vyčnívá i v evropském srovnání. Německo, kde je 8x více lidí, nahlásilo 290 případů. Portugalsko, o kterém česká média přinášejí reportáže jako o „těžce postiženém“, jich mělo o třicet více. Itálie v sobotu evidovala 175 případů, Slovensko 14.

Stejně jako ve chvíli, kdy vláda uzavřela zemi, ani tentokrát – kdy naopak opatření ruší – nevysvětluje, na základě jakých “tvrdých dat” své rozhodnutí činí.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com