Babiš prohrál. V archivech bude dál vedený jako agent StB

Slovenský soud zamítl poslancovu žalobu, kterou se domáhal vymazání z registru agentů tajné komunistické policie

Andrej Babiš opět prohrál spor ohledně svojí spolupráce s StB. Veřejně je dál vedený jako konfident s krycím jménem Bureš´.


Záznamy ze svazku StB k lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Zdroj: ÚPN

Slovenský soud dnes zamítl jeho žalobu, kterou se domáhal vymazání z registrů tajných spolupracovníků StB.

Lídr hnutí ANO přitom původně spor o evidenci svého jména mezi spolupracovníky StB vyhrál. Ovšem především díky výpovědím samotných příslušníků tajné komunistické policie. Ti tvrdili, že spisy falšovali a Babiš je v nich uvedený neoprávněně.

Ústav paměti národa ale podal proti rozsudku dovolání, protože byl přesvědčen, že Andrej Babiš byl vědomým spolupracovníkem StB s krycím jménem Bureš. Bývalí příslušníci StB podle ústavu nemluvili u soudu pravdu.

“Jejich profesionální etika nedovoluje, aby své bývalé klienty – agenty mohli nějakým způsobem zveřejnit a způsobit jim tak jisté nebezpečí,” reagoval na jejich svědectví ředitel ústavu Ondrej Krajňák. “Krycí jméno Bureš vystupuje ve 12 nezávislých svazcích získaných na pěti nezávislých místech,” dodal.

Ústav následně uspěl s dovoláním u Ústavního soudu, který původní rozsudek zrušil a nařídil případ znovu projednat. Slovenské soudy pak následně kauzu uzavřely a konstatovaly, že Andrej Babiš byl ve svazcích StB vedený oprávněně.

Tento rozsudek je pravomocný a dodnes tedy platí.

Sám Babiš opakovaně odmítá, že by byl vědomým agentem StB. “Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal, nic jsem neprovedl. Vydírali mě, jsem na nějakém seznamu a z toho se dnes dělá kvazi politický proces,” hájí se.

Proti rozsudkům podával další žaloby, všechny – včetně té dnešní – byly zamítnuty.

Zdroj náhledové foto: ÚPN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,