Babišův tanec mezi rakouskými vejci

Vypadalo to, že se jen chlubí fotkami se Schwarzeneggrem, aby přebil trapas s označením Rakušanů za magory. Ve skutečnosti opoziční poslanec žehlil svůj výrok kvůli byznysu, který má jeho holding v Rakousku.

Babišovi manažeři se čas od času nechají slyšet, že jim prostořekost jejich “šéfa” komplikuje byznys Agrofertu. Takový okamžik nastal v půli ledna, kdy opoziční poslanec a oligarcha v jednom ve Sněmovně označil Rakušany za magory, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.


Andrej Babiš koupil rakouský kroj a vyrazil na slavnosti klobás do Alp Foto: Hnutí ANO

Ve středu 17. ledna ve Sněmovně k chybějící dálnici do Rakouska Andrej Babiš prohlásil, že je chyba i na Rakušanech. “Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ řekl doslova ve svém více než tříhodinovém projevu.

V Agrofertu podle zjištění publikovaných v časopise Neovlivní.cz okamžitě vypukl poplach. Slova o magorech se rozletěla po internetu, všimla si jich i rakouská média, která je okamžitě přetiskla.

Výrok byl pro manažery Agrofertu nepříjemný kvůli byznysovým aktivitám, která holding má přímo v Rakousku a kvůli miliardovým úvěrům z tamních finančních ústavů.

“Vyhodnotilo se to jako riziková věc, u které je potřeba okamžitě minimalizovat škody. Rakušani jsou na takové věci citliví. Řešilo se, co s tím,” popsal situaci v holdingu jeden z Babišových spolupracovníků.

Podle informací Neovlivní.cz mezi manažery panovala shoda, že “minimalizovat škody” bude Andrej Babiš osobně.

Politik se nejprve pokusil svá slova korigovat. “Můj výrok samozřejmě nebyl směřovaný k občanům Rakouska, mluvil jsem o straně Zelených. Aktivistech, kteří záměrně blokují dostavbu dálnic. Z kontextu to bylo jasné,” tvrdil v rozporu s původním výrokem.


ČTĚTE TAKÉVítěz krize. Babišova vertikála a jeho Agrofert


V pátek, o dva dny později, už byl přímo v Rakousku, odkud na sociálních sítích prezentoval svůj vřelý vztah k alpské zemi. Zveřejňoval fotky ze slavného lyžařského závodu v Hanenkammu, o němž uvedl, že spatřit ho na vlastní oči je jeho dávný splněný sen. Následoval pečlivě zadokumentovaný nákup tradičního rakouského kroje a účast na slavnosti klobás. Jako nejsilnější kalibr pak vytáhl snímek s rakouským rodákem Arnoldem Schwarzeneggrem, kterému se nechal představit.

A ve finále pak ještě přidal fotku z Berlína, kde se narychlo sešel s předsedou rakouského parlamentu Wolfgangem Sobotkou. “Hezky jsme si povídali a shodli se, že česko-rakouské vztahy jsou dlouhodobě skvělé,” ubezpečil své voliče na sociálních sítích.

Šlo o pečlivě připravené PR, na kterém se podle informací Neovlivní.cz podílela speciálně kvůli tomu najatá agentura přímo v Rakousku.

Proč musel oligarcha sklapnout podpatky a žehlit svá slova osobně? O co by přišel, kdyby to neudělal? Detaily přináší březnový časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email