Brabcova verze o viníkovi na Bečvě popírá fyzikální zákony

Ekologická katastrofa se stala symbolem selhání státního aparátu. Úřady nebyly schopny včas reagovat, pachatele policie dodnes nevypátrala.

Bylo 1. října, jedenáct dní po katastrofě na Bečvě a ministr životního prostředí Richard Brabec na tiskové konferenci oznámil, že úřady jsou blízko k dopadení viníka.

„Smyčka se utahuje kolem areálu Tesla Rožnov, tedy toho kanálu, který z areálu Tesly Rožnov teče do Bečvy. Je asi 13 nebo 14 kilometrů dlouhý. Je tam několik subjektů, které podle našich informací nakládají s kyanidy,“ řekl Brabec.

O více než měsíc později se ukazuje, že se pátrání po viníkovi ve skutečnosti neposunulo ani o píď. Navíc Brabcova verze má značné trhliny.

Ústí kanálu z Tesly je totiž bezmála čtyři kilometry od místa, kde začaly ryby ve velkém hynout. Jako by kyanid „přeskočil“ pořádně dlouhý kus řeky a začal zabíjet až daleko po proudu.

Ministrovo tvrzení v investigaci magazínu Neovlivní.cz zpochybnili nejprve místní rybáři. O tom, že by kyanidy vytekly právě z areálu Tesly Rožnov, pochybuje rovněž Marek Petřivalský z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Je to velmi málo pravděpodobné,“ tvrdí Petřivalský.

Mimo jiné právě proto, že by velké koncentrace vysoce toxických kyanidů musely zabíjet ryby právě už v této části řeky, a nikoli až několik kilometrů po proudu.


ČTĚTE TAKÉ: S KYANIDY NEPRACUJEME, TVRDÍ DEZA. FIREMNÍ NOVINY UKAZUJÍ OPAK.


Ačkoli to ministr Brabec a jemu podřízení inspekce životního prostředí od prvních dní po havárii vylučují, v podezření tak fakticky dál zůstává chemička DEZA z holdingu premiéra Andreje Babiše. Mimochodem Brabec před tím, než spolu s Babišem vstoupil do politiky, řídil právě chemickou divizi premiérova holdingu.

Ekologická katastrofa, při níž v řece Bečvě otrávil kyanid čtyřicet tun ryb včetně chráněných druhů, odhalila, v jakém rozvalu se úřady nacházejí. Nejde jen o to, že policie a inspekce životního prostředí nejsou schopny najít původce havárie. Jak už jsme popsali, svědectví dokládají, že úřady nedokáží včas reagovat a ohrozily tak stovky lidí.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Investigaci o největší ekologické katastrofě posledních let pro listopadové číslo časopisu Neovlivní.cz připravil Pavel Baroch. Jeden z nejzkušenějších reportérů se specializací na životní prostředí. Magazín právě rozesíláme předplatitelům a vy už si ho můžete objednávat na webu.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com/Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email