Brněnské stíny ANO: bývalého radního stíhá policie za krácení daní

Další výrazná postava regionální politiky, která spojila svou kariéru s hnutím ANO, má potíže s policií. Bývalého brněnského radního Tomáše Kratochvíla, kterého strana loni na podzim vyloučila, stíhají kriminalisté pro podezření z daňového úniku. Kratochvíl reprezentoval v místní buňce ANO křídlo, které stálo proti plánům místní vlivné rodiny Rusňákových a Faltýnka juniora s městským holdingem.

Tomáš Kratochvíl je obviněný kvůli podezření, že ve vlastní firmě Toka krátil daně. O stíhání dnešního nezařazeného zastupitele informoval list MF Dnes, patřící Andreji Babišovi.

ANO v Brně:

» Faltýnek o utajené schůzce k arbitráži: Prostě mě pozvali
» Jak podniká rodinná spojka ANO na jihu Moravy
» Rodina Rusňákových: vládci Brna v barvách ANO a s vazbou na Babiše

Sám Kratochvíl obvinění odmítá a hájí se tvrzením, že se jeho firma stala obětí jednoho z dodavatelů.

“Naše firma byla podvedena. Utrpěli jsme poměrně dost velké ztráty, protože jsme daň, která nám byla dodatečně vyměřena, zaplatili okamžitě a zároveň jsme uhradili i státem nařízenou pokutu. Zachovali jsme se jako firma velmi korektně. Žádná škoda státu nevznikla. K výši pokuty se nebudu vyjadřovat,” řekl MF Dnes Kratochvíl.

Kratochvíl po volbách usedl ve vedení radnice v barvách ANO a na starost dostal správu městských firem. Loni v listopadu ho ale hnutí za dramatických okolností zbavilo členství. Oficiálním důvodem byla kritika stranických kolegů, že přeměna městských firem na holding běží pomalu.

Neoficiální informace, které deník Neovlivní.cz získal při mapování vlivu v Brně, ale hovoří o tom, že Kratochvílova představa o fungování holdingu se významně rozcházela s pohledem vlivné rodiny místního podnikatele Davida Rusňáka. Jeho žena je radní za ANO a sedí v městské teplárně spolu se synem Jaroslava Faltýnka (pravá Babišova ruka v politice), s nímž se Rusňák přátelí.

O tom, že nešlo jen o pomalou práci svědčí i výrok lídra hnutí ANO, který loni v listopadu veřejně označil Kratochvíla za škůdce. “Dospěli jsme k názoru, že pan Kratochvíl poškozuje naše hnutí, že působí proti jeho zájmům, že se chová nestandardně a na základě toho jsme ho vyloučili,” prohlásil Babiš.

Tomáš Kratochvíl byl vlivnou personou brněnského byznysu a politiky už před svým vstupem do Babišovy strany. V minulosti byl spojovaný s občanskými demokraty, jeho bratr je významným regionálním politikem za tuto stranu. Babiš v té souvislosti dokonce loni podotkl, že Kratochvíl mohl být do ANO úmyslně “infiltrovaný”.