Chovanec poslal špiony na Babišova manažera

Ministr vnitra Milan Chovanec už před měsícem předal civilní kontrarozvědce informace, že se jej chystá kdosi zdiskreditovat a použít k tomu má mediální dům Andreje Babiše. V písemném podání pro BIS pak ministr podle zjištění Neovlivní.cz výslovně zmínil manažera vydavatelství Františka Nachtigalla.

Ředitel strategie Mafry Nachtigall měl podle ministra vnitra sehrát roli v příběhu s podvrženými fotografiemi s nahou ženou, které jej měly zdiskreditovat. Chovanec v pondělí celou kauzu zveřejnil a podal trestní oznámení (více zde »). Mafra následně připustila, že snímky ministra s odhalenou ženou skutečně má, konkrétně měly anonymně doputovat do bulvárního deníku Expres.

František Nachtigall nicméně striktně popřel, že by v příběhu sehrál jinou roli než tu, že deník Expres pro Babiše před pár týdny založil. “Žádnou fotomontáž jsem si u nikoho neobjednával. O případu jsem samozřejmě věděl s předstihem, protože redaktoři se mnou konzultovali, co s fotkou dál. Zachovali se standardně: s fotografií konfrontovali ministra. Když se vrátili, sami říkali, že z toho nic nebude. On to pak sám následně zveřejnil,” sdělil Neovlivní.cz Nachtigall.

Koláž: Neo

Shodně mluví i majitel vydavatelství a vicepremiér Andrej Babiš, který případ spojuje s mediální agenturou Chovancova vlivného poradce Miloše Růžičky.  “Je to nesmysl, je to nějaká provokace z dílny Bison & Rose. Já si myslím, že pan Chovanec má stále nějaký problém a měl by si raději hledět toho, kdo vede Českou poštu a proč hospodaří netransparentně,” citovala jej Česká televize.

Ministr Chovanec zatím žádná jména aktérů příběhu nekomentoval. Pouze potvrdil, že je předal tajné službě. A to ve chvíli, kdy se k němu dostala informace, že fotomontáž je připravena a doručena objednavateli. “Obrátil jsem se tedy na tajné služby. Písemně včetně jmen,” uvedl pouze.

Ministr tvrdí, že informace měl od léta. “V létě jsem obdržel info, že pracovníci jistého vydavatelství chtějí zadat moji fotomontáž z plzeň. klubu. Prý, abych se rozpovídal,” napsal na Twitteru. Tam také zveřejnil, že před pár týdny dostal echo, že kompro už bylo vyrobeno. Věc zveřejnil poté, co za ním přišli ráno novináři z Expresu.

Mediální manažer na scéně

Jak jsou příslušníci BIS s prověřování Chovancova podezření na politickou likvidaci daleko, zatím není známo. Jisté však je, že ke zmiňovanému Františku Nachtigallovi už toho z minulosti mají dost. Babišův ředitel pro strategie se do hledáčku BIS dostal během monitorování aktivit později odsouzeného “kmotra” Romana Janouška. BIS odposlouchávala jeho telefon, a tak mimo jiné zachytila, jak chtěl Janoušek mediálně prezentovat autonehodu, při níž v opilosti srazil ženu. Konzultoval to právě s Nachtigallem, který byl v té době šéfredaktorem časopisu Týden.

Čtěte také:

» Chovancova nahotinka: V případu kompro snímku figuruje Babišova Mafra
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» Ťok zvažuje konec rozhodčím doložkám. Kvůli příteli premiéra

“Já jsem to řešil s Nachtigallem, to je šéfredaktor Týdne. Ten jedinej to umí napsat, kterej jako říká, že by do médií nešel. Buďto si někdo udělá pr..l, nebo se udělá tiskovka a ty ty dotazy nezvládneš. Budou se tě ptát, kolik máš peněz z Belize, a vůbec se tě nebudou ptát a ty se z toho po….š. Můžu si udělat PR, ale mně hrozně nejde. Jediný, jak bysměl, tak omdlívat zarostlej a apatickej. Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v těch lidech lítost?” citovaly před časem z odposlechů Lidovky.cz.

S Janouškem byl Nachtigall v kontaktu i dříve, když ještě řídil bulvární deník Aha! Tehdy zase odposlechy BIS zachytili konverzaci mezi Janouškem a rozčileným primátorem Pavlem Bémem, který si stěžoval na otázky novinářů z Aha! Janoušek jej podle odposlechů zveřejněných před lety v Mf Dnes uklidňoval, že to s Nachtigallem vyřídí.

Lidovky.cz, Lidové noviny, Mf Dnes, iDnes a již zmiňovaný Expres dnes pod Nachtigalla coby strategického ředitele Mafra spadají. Kauze se listy v úterním vydání nevěnují. A zrovna tak mlčí i Expres, jehož šéfredaktor Petr Konečný spolu se svým kolegou za Chovancem v pondělí ráno přišli a s fotografií ho konfrontovali. Na téma Chovanec nevydal vůbec nic.