Dalík promluvil: Jaké aktivity skrývá prezidentův rádce Nejedlý?

 Bývalý zákulisní hráč číslo jedna, který si odpykává čtyřletý trest za údajnou korupční kauzu Pandur, promluvil o dosud utajených aktivitách dnešního nejbližšího prezidentova spolupracovníka Martina Nejedlého. Marek Dalík v dosud nepublikovaném svědectví pro Neovlivní.cz uvedl, že to byl Nejedlý, kdo stál na počátku kauzy s obří armádní zakázkou na transportéry Pandur. Právě kvůli ní Dalík skončil za mřížemi.

Dalík v exkluzivním rozhovoru » před nástupem do vězení uvedl, že v kauze Pandur nešlo o půlmiliardový úplatek, jak tvrdí soud. Podle jeho verze byla tato částka určena na provizní a lobbistickou smlouvu, kterou kvůli získání kontraktu uzavřela zbrojovka Steyr s firmou Pamco Pavla Musely, blízkého přítele expremiéra Stanislava Grosse (více zde »).

Martin Nejedlý na programové konferenci Strany práv občanů v roce 2015. Foto: se souhlasem SPO

Martin Nejedlý na sjezdu Strany práv občanů v roce 2015. Foto: se souhlasem SPO

Obří provizní smlouvu chtěl od Pamca převzít slovenský zbrojař a přítel slovenského premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh, kterého podle Dalíka do hry vtáhl právě Martin Nejedlý, dnešní nejbližší spolupracovník Miloše Zemana.

„Nejedlý začal zprostředkovávat schůzky s Výbohem a Ficem, kterých bylo několik. Byly to neformální schůzky, kam už jezdil Topolánek jako premiér. Odehrávaly se ve čtyřech:  já, Mirek Topolánek, Výboh a Fico. Nejedlý je zprostředkovával proto, že znal Výboha,“ uvedl Marek Dalík.

Na schůzkách se tehdy jednalo mimo jiné o možnosti společných zbrojních tendrů obou zemí. Nejedlý se podle Dalíka navíc účastnil dalších schůzek už přímo k zakázce na Pandury, na nichž byli už jen Výboh, Dalík a tehdejší ministr obrany Martin Barták. Cílem schůzek bylo vyřešit problematický kontrakt na obrněnce, a to ke spokojenosti všech zainteresovaných stran.

Komentář
Nadačního fondu proti korupci
Logo_NFPK_dolni_tex_100t „Věřím tomu, co Marek Dalík popisuje v rozhovoru pro Neovlivní – jak a v jakých složeních se jednání okolo Pandurů odehrávala. Role Martina Nejedlého, jak ji vylíčil, je podle mého názoru zcela pravděpodobná. Pokud ji však nepotvrdí někdo další (např. zmiňovaný Šlouf), není šance mu to dokázat. Kdo Marka Dalíka zná pouze z jeho vystupování v době, kdy byl Topolánkovou pravou rukou a vlastně i hlavou, nikdy jeho tvrzením nebude přikládat velkou váhu. To celý rozhovor může degradovat – byť podle mého neprávem -, na zpověď odsouzeného, na kterého se všichni jeho bývalí kamarádi vykašlali. A jako takovému mu není co věřit. Kdo zná víc jeho způsob myšlení, ten věřit bude. Takových ale moc není. Škoda, že nenašel odvahu takhle mluvit dřív.”
Karel Randák, člen SR NFPK

Na jednání s rakouskými zbrojaři a jejich dodavateli Martin Nejedlý nechodil. „Ale pak se ptal, jestli už schůzky byly, jak to proběhlo, jak je to daleko. Účastnil se pak schůzek, kde jsem byl já, Výboh, Barták, tak tam byl i Nejedlý,“ dodal Dalík.

Proč by to Nejedlý vůbec dělal? „Myslím, že měl nějakou dohodu s Výbohem, že tam nějak zainteresovaný byl. Protože on se s tím Miro Výbohem opravdu se stýkal často a řešili i spoustu jiných věcí,“ tvrdil ve své zpovědi Dalík.

Martin Nejedlý dnes nepopírá, že Ficova přítele Miroslava Výboha zná. Striktně ale odmítá, že by v kauze Pandur sehrál nějakou roli.

„Je pravda, že Miro Výboha jsem znal. Ale nepoužíval bych slova jako ‘zprostředkoval schůzku’ nebo ‘dal dohromady’,“ říká Nejedlý nejdřív.

Na další opakované otázky, co přesně tím myslí a jestli tedy Dalíka s Výbohem ani neseznámil, už tak jednoznačný nebyl: „Pokud se bavíme o tom, že byla nějaké společenská událost, na které byl Marek Dalík a Miroslav Výboh, že jsem je seznámil, to tak může být. Oba byli stíny svých šéfů.“ Hned ale dodává: „Rozhodně to nebylo cílené nebo účelové kvůli něčemu. Neúčastnil jsem se toho řešení kauzy Pandur ani těch rozhovorů, takže nevidím důvod, proč bych měl něco iniciovat.“

Zemanův poradce také kategoricky popřel, že by měl s Výbohem nějakou dohodu. Dokonce trvá na tom, že spolu nikdy žádný byznys nedělali.  „Žádnou provizi jsem od Miroslava Výboha v souvislosti s Pandury slíbenou neměl. Nikdy jsme spolu byznys nedělali. Znali jsme se, to je pravda. Ale už vám neřeknu odkud. Moje žena je Slovenka, jezdili jsme v té době na Slovensko, chodili jsme na společenské akce.“

Dalíkovo svědectví pro Neovlivní.cz nyní studuje policie, které to uložila žalobkyně Lenka Bradáčová. Mají sami prověřit role lidí, o nichž někdejší lobbista před nástupem do vězení promluvil. Kriminalisté se mimo jiné chystají i za hradním poradcem Martinem Nejedlým.

A co k na Dalíkovu verzi říkají bývalý premiér Mirek Topolánek, exministr Martin Barták či zbrojař Miroslav Výboh? Další detaily kauzy a podrobnosti z byznysu Martina Nejedlého najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz.

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_pet

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly