Další varování v boji s covid: nefuguje ani eRouška

Po třech týdnech zlehčování i premiér Andrej Babiš ve středu přiznal, že se situace s nákazou covid-19 v zemi zhoršuje. Jak ale současně vyplývá ze zjištění šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové, současně se ukazuje, že Babišova administrativa zaspala. Posledních pět měsíců nedokázala využít k tomu, aby nákaze efektivně čelila a nezavírala kvůli tomu opět celé regiony.


Když má vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula odpovědět na otázku, v čem vidí dnes problém, bez váhání zmiňuje opomíjení eRoušky. Tedy aplikace, která si pomocí Bluetooth pamatuje okolní eRoušky (O projektu ZDE). “Problémem je nízké využívání eRoušky, protože k zastavení případné druhé vlny bez plošných opatření vzpomínková mapa nemusí dostačovat,” odpověděl na dotazy Neovlivní.cz Prymula, který měl první měsíce státní strategii boje s nákazou na starost.

Psali jsme:
» Chytrá karanténa: Jeden velký státní podvod
» Boj s covid: Co nám vláda zamlčela
» Vláda a nanotechnologie: Jedna velká promarněná šance

Jenže eRouška byla ve skutečnosti jen dalším marketingovým tahem, kterým vláda chtěla občanům ukázat, jak dokáže s nákazou covid-19 bojovat. Po chytré karanténě je současně dalším řešením, které si Babišův kabinet objednal, ale v praxi jej úředníci hatili nebo je minimálně nezajímal. Shodují se na tom IT experti ze skupiny Covid19CZ, kteří se v březnu rozhodli dobrovolně státu pomoci a na konci odcházejí značně rozčarovaní.

“Rozlítostnilo nás, že ani s eRouškou stát nepomohl. Vyvinula se, ale nevíme proč. Stát nebyl schopen zajistit, kdo to přikryje,” přiznává dnes jeden z členů skupiny Patrick Zandl.

V praxi jde o to, že žádné ministerstvo fakticky nevzalo eRoušku pod sebe. A žádný resort podle IT expertů z Covid19CZ neměl ani účet v App Store. Aplikaci tak společnost Apple, jejíž iPhony využívá v České republice skoro milion lidé, nevyhodnotila jako oficiální. V iPhonech tak chytrá rouška nikdy pořádně nefungovala.

“Bohužel na řadu nových řešení, která mohla situaci ulehčit, se úředníci především z ministerstva zdravotnictví dívají skrz prsty jako na zbytečné novoty. Klíčovou roli v tom hraje fakt, že si v prvé řadě kryjí vlastní záda. Vědí, že pokud bude z něčeho průšvih, nikdo se jich nezastane,” popisuje chod státního aparátu další z členů skupiny Covid19CZ, který s úředníky strávil posledních pět měsíců.

Nejde přitom jen o chytré aplikace. Stejně macešsky se stát choval a dodnes chová k českým firmám, které nabízejí například využití nanotechnologií k výrobě ochranných pomůcek. Jak říká emeritní rektor Technické univerzity v Liberci David Lukáš, je to promarněná šance.

“Mám dojem, že Česká republika opravdu promarnila možnost spolehnout se v takovéto krizové situaci na své vlastní síly. V rovině politicko-morální jsme opravdu promarnili možnost ukázat, že jsme soběstační a že bychom naopak byli schopní i pomoci ostatním evropským státům, které třeba trpěly daleko větším nedostatkem ochranných prostředků než my,”  uvedl v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz.

O promarněných šancích mluví i byznysmeni z Covid19CZ. “Na celé té situaci je nejsmutnější to, že v tom březnu a dubnu jsme si koupili čas. Myslel jsem, že ho využijeme k tomu, abychom se připravili na to, co přijde. Ale ve skutečnosti jsme ten čas vůbec nevyužili,” podotýká člen skupiny Zandl.

Jak ale oznámil 13. června premiér  Andrej Babiš: “Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni.“

Vážně? Co tedy vlastně vláda posledních pět měsíců udělala? A dělala vůbec něco? Odpověď najdete v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Objednávat můžete už teď ZDE:

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše