© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Poslanec Babiš zatajil, že to byl on, kdo pomáhal Polákům zprivatizovat Unipetrol. A vydělal na tom.
V éře energetické krize poslanec Andrej Babiš čelí kritice, že právě jeho vláda dělala všechno pro to, aby se Česká republika závislosti na ruských energiích hned tak nezbavila a dál spolupracovala s ruskými firmami. Poslanec se brání a tvrdí, že na vině je ODS a ČSSD, která všechno zprivatizovala včetně rafinerii.
Jenže zapomněl dodat, že klíčový podnik – Unipetrol – pomáhal Polákům zprivatizovat on sám osobně. A těžil z toho jeho byznys.
“O ropě do České republiky rozhodne Morawiecki. Tomu patří české rafinerie. Vy ne. Co se bude prodávat na čerpačkách MOLu a Benziny, kterou vlastní Poláci, zase rozhodne někdo úplně jiný. Takže tohle dědictví je pro nás absolutní katastrofa. Rozhoduje Unipetrol. Vlastní ho Polák. Koho nominuje do PKN Orlen? Kdo rozhoduje? No, Morawiecki rozhoduje, popřípadě Kaczynski,” rozohnil se Andrej Babiš 5. května ve Sněmovně.
Andrej Babiš sází na to, že privatizace se odehrála už dávno, před dvěma desetiletími. A veřejnost si nepamatuje, jak to tehdy bylo. Jakou roli tehdy miliardář sehrál ?
Babiš měl k Unipetrolu vždy blízko. Pomocí svých exkluzivních kontaktů do Zemanovy vlády dokázal kupříkladu instalovat do čela v té době státní firmy, o kterou měl zájem, svého tehdejšího spolupracovníka Pavla Švarce. Švarc pro něj řídil i Lovochemii, již Agrofert spoluvlastnil.
ČTĚTE TAKÉ: Babišův deal s gangsterem
Stejná Zemanova vláda pak na konci roku 2001 přiklepla Unipetrol právě Babišovi, navzdory tomu, že britská společnost Rotch Energy nabízela o tři miliardy víc. A oligarcha pak udělal to, co jeho byznys výstižně charakterizuje: do firmy vstoupil, získal informace, ale nakonec státu nezaplatil. A z privatizace vycouval.
Příběh tím ale nekončil.
Babiš se pak angažoval při druhém pokusu o privatizaci Unipetrolu, kdy spolupracoval s vítězem – polským státním koncernem PKN Orlen. V privatizaci sehrál významnou roli pozdější premiér Stanislav Gross, s nímž se Babiš tehdy přátelil. PKN Orlen vyhrál, konkurenci s výhodnější nabídkou vláda vyřadila.
Až později během polského vyšetřování se ukázalo, že Babiš měl výměnou za pomoc PKN Orlenu při privatizaci od Poláků slíbenou část Unipetrolu. I s Poláky se nakonec Babiš rozhádal a vysoudil na nich 2,7 miliardy odškodného.
Polský parlament prověřoval v příběhu podezření z rozsáhlé korupce. “Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu k tomu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen,” citovala ČTK ze zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu.
Případ nakonec skončil ve ztracenu, pod koberec jej zametly i české úřady. Unipetrol, který Poláci získali díky Babišově pomoci, už jim ale zůstal.
Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje
Odpuštění za plyn. Tajná Mynářova mise v Kataru
Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše
Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”
Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku
Kdo protlačil Michla do čela ČNB a proč Dlouhý rezignoval
Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka
Zdroj náhledové foto: M-SUR / Shutterstock.com