Databáze lží: Babiš a zprivatizované rafinerie

Poslanec Babiš zatajil, že to byl on, kdo pomáhal Polákům zprivatizovat Unipetrol. A vydělal na tom.

«« Zpátky do databáze lží

V éře energetické krize poslanec Andrej Babiš čelí kritice, že právě jeho vláda dělala všechno pro to, aby se Česká republika závislosti na ruských energiích hned tak nezbavila a dál spolupracovala s ruskými firmami. Poslanec se brání a tvrdí, že na vině je ODS a ČSSD, která všechno zprivatizovala včetně rafinerii.


 M-SUR / Shutterstock.com

Jenže zapomněl dodat, že klíčový podnik – Unipetrol – pomáhal Polákům zprivatizovat on sám osobně. A těžil z toho jeho byznys.

“O ropě do České republiky rozhodne Morawiecki. Tomu patří české rafinerie. Vy ne. Co se bude prodávat na čerpačkách MOLu a Benziny, kterou vlastní Poláci, zase rozhodne někdo úplně jiný. Takže tohle dědictví je pro nás absolutní katastrofa. Rozhoduje Unipetrol. Vlastní ho Polák. Koho nominuje do PKN Orlen? Kdo rozhoduje? No, Morawiecki rozhoduje, popřípadě Kaczynski,” rozohnil se Andrej Babiš 5. května ve Sněmovně.

Andrej Babiš sází na to, že privatizace se odehrála už dávno, před dvěma desetiletími. A veřejnost si nepamatuje, jak to tehdy bylo. Jakou roli tehdy miliardář sehrál ?

Babiš měl k Unipetrolu vždy blízko. Pomocí svých exkluzivních kontaktů do Zemanovy vlády dokázal kupříkladu instalovat do čela v té době státní firmy, o kterou měl zájem, svého tehdejšího spolupracovníka Pavla Švarce. Švarc pro něj řídil i Lovochemii, již Agrofert spoluvlastnil.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův deal s gangsterem


Stejná Zemanova vláda pak na konci roku 2001 přiklepla Unipetrol právě Babišovi, navzdory tomu, že britská společnost Rotch Energy nabízela o tři miliardy víc. A oligarcha pak udělal to, co jeho byznys výstižně charakterizuje: do firmy vstoupil, získal informace, ale nakonec státu nezaplatil. A z privatizace vycouval.

Příběh tím ale nekončil.

Babiš se pak angažoval při druhém pokusu o privatizaci Unipetrolu, kdy spolupracoval s vítězem – polským státním koncernem PKN Orlen. V privatizaci sehrál významnou roli pozdější premiér Stanislav Gross, s nímž se Babiš tehdy přátelil. PKN Orlen vyhrál, konkurenci s výhodnější nabídkou vláda vyřadila.

Až později během polského vyšetřování se ukázalo, že Babiš měl výměnou za pomoc PKN Orlenu při privatizaci od Poláků slíbenou část Unipetrolu. I s Poláky se nakonec Babiš rozhádal a vysoudil na nich 2,7 miliardy odškodného.

Polský parlament prověřoval v příběhu podezření z rozsáhlé korupce. “Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu k tomu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen,” citovala ČTK ze zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu.

Případ nakonec skončil ve ztracenu, pod koberec jej zametly i české úřady. Unipetrol, který Poláci získali díky Babišově pomoci, už jim ale zůstal.

«« Zpátky do databáze lží


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Odpuštění za plyn. Tajná Mynářova mise v Kataru

Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše

Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”

Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku

Kdo protlačil Michla do čela ČNB a proč Dlouhý rezignoval


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto:  M-SUR / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email