© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Poslanci hnutí ANO tepou Fialu za prázdné zásobníky plynu. Byli to oni, kdo v roli ministrů zařízli plynovod z Polska.
Poslanec Karel Havlíček (ANO) obviňuje vládu Petra Fialy, že má skoro prázdné zásobníky na plyn. Při srovnání přitom opomněl zmínit, že už je skoro po topné sezóně.
A také zapomněl říct, že to byla vláda Andreje Babiše, v níž Havlíček seděl coby ministr průmyslu, která zařízla výstavbu česko-polského plynovodu Stork II. Jeho cílem bylo snížit závislost České republiky na ruském plynu.
“Ministr průmyslu oznámil, že zásobníky plynu musí být v před sezónou plné min. z 80 %. Tak jen pro zajímavost jak to bylo dříve: 1.10.21 to bylo 85,1 % 1.10.20 to bylo 97 % 1.10.19 to bylo 97,5 % Aktuální stav v krizové době v ČR: 30 % Aktuální stav v krizové době v Polsku: 80 %,” oznámil Havlíček.
Topná sezóna přitom začíná 1. září a končí v květnu, kdy jsou logicky zásobníky po zimě vyprázdněné.
Poslanec Havlíček navíc zcela vypustil fakt, co všechno bývalá vláda udělala proto, aby se Česká republika závislosti na ruských energiích hned tak nezbavila a dál spolupracovala s ruskými firmami. Byl to Havlíček osobně, kdo chtěl udržet ruský Rossatom ve hře o dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.
A byla to stejná vláda, kdo podle Poláků i bývalého premiéra Bohuslava Sobotky nezajistila dostatečnou podporu pro česko-polský plynovod Stork II. Spolupráci s Poláky původně dojednala právě Sobotkova vláda. Podle Sobotky byla ještě před první ukrajinskou krizí v roce 2014 a obsazení Krymu Ruskem zařazena do takzvaného projektu společného zájmu EU dvě nová plynová propojení. Jedno do Polska s názvem Stork II, druhé do Rakouska označované jako plynovod BACI.
“Bohužel v roce 2019 ztratil projekt šanci na zisk evropské dotace. To byla chyba. Pokud to takhle Evropská komise vyřadila, nepředpokládám, že by se tak stalo bez konzultací s českou vládou. Obávám se, že vláda Andreje Babiše se na to vykašlala,” citovaly SeznamZprávy Sobotku.
A to samé řekl portálu někdejší vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl: “Při jednání s panem premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem jsem opakovaně upozorňoval na důležitost výstavby těchto plynovodů. Z jejich strany jsem bohužel necítil zájem, nad bezpečnostně-energetickými argumenty převažovaly asi jiné, obchodní, politické.”
To ovšem Karel Havlíček zapomíná zmínit. A už úplně vypustil fakt, že na ruském plynu je závislý Agrofert jeho stranického šéfa Andreje Babiše. Klíčová firma koncernu – německá chemička SKW Piesteritz – je totiž primárně nastavena na ruský plyn, nikoli na ten norský.
Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje
Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše
Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”
Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku
Instagram Schillerové řeší policie
Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka
Zdroj náhledové foto: Facebook Karla Havlíčka