Databáze lží: Miloš Zeman a vyhazov úředníka

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.


«« Zpátky do databáze lží

Miloš Zeman: Vyhodil jsem ho pro neschopnost

Ač to nebývá pravidlem, některé lži politiků se dostanou až k soudu. Potkalo to i prezidenta Miloše Zemana. Jeho bývalý poradce ze Strakovy akademie Zdeněk Šarapatka si totiž nenechal líbit prezidentovo tvrzení, že ho vyhodil pro neschopnost.

“Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (nebo na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost.” Tak zněl žalovaný výrok, který prezident pronesl v listopadu 2017 v televizi Barrandov.

Nové kousky v Databázi lží publikujeme i v časopise Neovlivní.cz. Koupit si jej můžete zde.

Šarapatka pohnal případ k soudu a vyhrál. Jednoznačně písemnými dokumenty doložil, že odešel na dohodu poté, co sám v říjnu 2000 podal výpověď. “Tvrzení byla nepravdivá, závažná a objektivně způsobilá žalobce poškodit,” stojí v rozsudku.

Miloš Zeman se ale za svá slova omlouvat nehodlal. Postoj Hradu, který tlumočil mluvčí Jiří Ovčáček, zní: Nás se spor netýká.

Miloš Zeman skutečně není účastníkem řízení, hlavu státu totiž není možné žalovat. K omluvě za jeho slova byl tedy odsouzen stát. Konkrétně ministerstvo financí jakožto správce státní kasy. Jenže úřad Aleny Schillerové prezidenta podržel a proti rozsudku podal odvolání.

Nezpochybňuje přitom, že má Šarapatka pravdu. Ve svém stanovisku ale tvrdí: “Nebyly naplněny – a ani rozsudkem nijak zdůvodněny – podmínky, které by zakládaly povinnost omluvy žalobci na základě zákona č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.”

Jenže odvolací soud původní verdikt, podle kterého Šarapatkovi náleží omluva, v březnu potvrdil. A nyní v září Nejvyšší soud zamítl i mimořádný opravný prostředek, takzvané dovolání, které ministerstvo financí také podalo.

Jde tedy současně o první pravomocně soudem uznanou lež, která je v naší databázi.

Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková navíc byla v roce 2000 v kontaktu se Zdeňkem Šarapatkou, který byl klíčovým svědkem aféry Olovo. Případu, kdy v týmu poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana vznikl lživý hanopis na tehdejší nejpopulárnější političku Petru Buzkovou. Doložili jsme tehdy, že hanopis sepsal Zemanův poradce Vratislav Šíma. Tuto verzi následně potvrdil i na policii Šarapatka coby další člen Zemanova týmu.

A právě Olovo se stalo poslední kapkou, po níž z úřadu vlády sám odešel. Šarapatka tehdy podle záznamů šéfredaktorky Slonkové skutečně podal výpověď a nebyl vyhozen, jak dnes tvrdí Miloš Zeman v pozici prezidenta.

«« Zpátky do databáze lží

 

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com