Databáze lží: Miloš Zeman a žádný odhalený špión

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Miloš Zeman: Za šest let BIS neodhalila jediného ruského agenta

Prezident Miloš Zeman si zakládal na tom, že se v bezpečnostní problematice na rozdíl od řady politiků relativně orientoval. A na rozdíl také třeba od jeho předchůdce Václava Klause mu tato agenda ani nebyla protivná. Je proto vyloučené, aby neměl k dispozici přesný počet ruských špionů, které Česká republika v uplynulých letech odhalila a vyhostila.

Přehled některých vyhoštěných Rusů

Alexander N. – administrativně technický pracovník brněnského konzulátu
Alexander S. – pracovník obchodního zastoupení na ambasádě v Praze
Valerij A. – obchodní zastupitelství, zajištění ochrany a bezpečnosti budovy
Alexander V. – hospodář obchodního zastupitelství v Praze
Viktor K. – atašé zastupitelského úřadu v Praze
Andrej L. – atašé zastupitelského úřadu přes obchod
Sergej L. –  bezpečnostní poradce velvyslanectví
Vladimir F. – diplomat, tiskový atašé na pražské ambasádě
Alexander P. – vedoucí politického úseku ambasády
Vladimir K. – asistent vojenského atašé ambasády
Sergej S. – někdejší generální konzul

Přesto loni v prosinci u svého oblíbeného moderátora na TV Barrandov pronesl větu: „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špióna.”

Tuzemské tajné služby – včetně prezidentem kritizované civilní kontrarozvědky BIS – přitom prokazatelně jen mezi roky 2010 až 2014  vypověděly  hned jedenáct pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu. Před čtyřmi lety pak stejný osud potkal další tři diplomaty. A to právě v souvislosti se špionáží.

Informace o vyhoštěných špiónech získala například redakce Neovlivní.cz, která je také publikovala. O třech posledních Rusech z roku 2015 pak psal týdeník Respekt. Vypovězení muži byli  z řad diplomatů, administrativně-technických pracovníků a zástupců vojenského úseku. Podle českých tajných služeb v drtivé většině pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace.

Nejvíc diplomatů v letech 2010-2014 přišlo z “bezpečnostních důvodů” o pracovní vízum v roce 2012: bylo jich pět. V roce 2014 pak tři.

Další tři diplomaty, kteří podle českých tajných služeb ve skutečnosti pracovali pro ruské zpravodajské složky, pak Česká republika vyhostila loni v rámci odvety Velké Británie v souvislosti s případem otravy agenta Sergeje Skripala. Tento případ se odehrál veřejně, potvrdilo jej ministerstvo zahraničí. Veřejně o něm mluvil i Andrej Babiš, tehdejší premiér v demisi.

“Už to označení diplomat je špatně. Jsou to ve skutečnosti lidi, kterým se říká nedeklarovaní zpravodajci,” napsal tehdy na svém facebooku Babiš.

Dva vyhoštění muži podle oficiálních zpráv tajných služeb určených pro ministry i prezidenta pracovali pro ruskou zahraniční rozvědku SVR a jeden pro vojenskou zpravodajskou službu GRU.

Kromě zmiňovaných případů české úřady kvůli špionáži vyhostily v minulých letech další Rusy, ovšem z privátní sféry. Vyhoštění vždy probíhalo v tichosti, veřejnost se o nich nedozvěděla, protože úřady zvolily cestu neprodloužení pracovních víz či nevpuštění do země.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.