Databáze lží: Poslanec Síla a žádná válka na západě Ukrajiny

Poslanec SPD opakuje stranickou teorii, že na Ukrajině je občanská válka a na západě nejsou žádné boje.

«« Zpátky do databáze lží

Politici SPD Tomia Okamury opakovaně tvrdí, že na Ukrajině je občanská válka a nikoli invaze ze strany Kremlu. Nejnověji pak poslanec SPD Jan Síla tvrdil, že se bojuje jen na východě Ukrajiny.


Poslanec SPD Jan Síla Foto: Youtube.com

Poslanec to řekl v rámci televizní debaty, kdy chtěl doložit, že Ukrajinci zneužívají český sociální systém.

“Tam je zásadní problém, že válka tam sice je, ale probíhá jen v východních částech Ukrajiny. A z té západní části sem Ukrajinci jezdí pro sociální dávky a zpátky. To je prokázané z veřejných zdrojů,” prohlásil poslanec v pořadu CNN Prima News.

Na dotaz moderátorky, kde tyhle informace vzal, pak už jen dodal: “Já to dohledám, policie nebo ministerstvo práce a sociálních věcí to vyšetřovalo. A českým lidem jsou snižovány příjmy a tímto způsobem se peníze vyhazují.”

Přímo v televizi jej s jeho prokazatelnou lží nikdo nekonfrontoval. Hned po skončení pořadu ale na sociálních sítích novináři zasadili jeho slova do reality.

“Poslanec Síla z SPD lže, že válka na Ukrajině probíhá pouze na východě Ukrajiny. 15. 8. pět mrtvých a 19 zraněných v Lucku a Lvově na západě Ukrajiny. 7. 7. deset mrtvých a 45 zraněných po útoku na obytný dům ve Lvově na západě Ukrajiny. A tahle bych mohl pokračovat ještě dlouho,” napsal Vojtěch Gibiš z České televize.

Síla je původem neurolog a do parlamentu se dostal za Moravskoslezský kraj na Okamurově kandidátce v roce 2021. Ještě před tím byl rok v Babišově hnutí ANO. Aktuálně sedí také v dozorčí radě největší zdravotní pojišťovny VZP.

Jeho výroky v SPD ale nejsou ojedinělé. Lídra SPD Okamuru si dokonce kvůli tomu předvolal na kobereček bezpečnostní výbor sněmovny.

“Koaliční reprezentanti mají za to, že skutečně to jeho působení v tuto chvíli je na hranici bezpečnostního rizika a že by SPD měla nějakým způsobem revidovat tuto svoji rétoriku, protože to ohrožuje celou společnost,” zdůvodnil předvolání poslanec STAN Jan Lacina.

Místopředseda sněmovny, lidovec Jan Bartošek pak dodal, že SPD rozdmýchává nenávist a legitimizuje násilí.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Youtube.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email