Databáze lží: Premiér a vakcína pro běžnou populaci v březnu

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: “Běžná populace se na řadu dostane někdy koncem března.”

Byl prosinec 2020 a vládní PR mašina prezentovala příjezd první vakcíny zhruba stejně, jako když politici loni zjara vítali na letišti roušky z Číny jako státní delegaci. Vakcínu doprovázela vojenská policie, všude televizní kamery. Premiér za asistence novinářů vyrazil do nemocnic na kontrolu mrazících boxů, kde mají být vakcíny uskladněny.

A když pak jako první občan v ČR dostal sám vakcínu, řekl k tomu: “Běžná populace se na řadu dostane někdy koncem března.”


Do dnešního dne zemřelo na covid 26,5 tisíce lidí. Foto: Shutterstock/Veronika Matějková

Přednost podle tehdejšího premiérova citátu mají zdravotníci, senioři a rizikové skupiny obyvatel.

Ve skutečnosti to všechno byla lež. Březen včera skončil a vakcína pro “běžnou populaci” je stále v nedohlednu.

Čtvrt roku poté, co si premiér nechal píchnout vakcínu, dostalo očkování celkem 1 146 336 lidí. Z toho 464 836 má už druhou dávku. Vyplývá to z oficiálních dat ministerstva zdravotnictví k poslednímu březnu.

Dosud nebyli naočkováni ani všichni zdravotníci. Dokonce ani všichni senioři. Podle průměrné rychlostí očkování za poslední týden Česká republika dosáhne 70% naočkovanosti obyvatel jednou dávkou za 338 dní. Oběma dávkami pak dokonce až za 403 dní. Tedy v roce 2023.

Jak prohlásil v rozhovoru pro SeznamZprávy bývalý národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta, očkování vázne právě kvůli premiérovi, který chtěl všechno kolem vakcinace sám řídit.

“Všechno několikrát musel schválit, mnohokrát to měnil. Největší jeho starost byla, aby byl vyfocený při přebírání první zásilky vakcín v Motole,” řekl bývalý koordinátor, který na funkci sám rezignoval s tím, že už to dál nehodlá dělat.


«« Zpátky do databáze lží

Výroky vládních politiků už zkrátka nic neznamenají. Premiér a jeho ministři dokonce zvolili strategii, kdy používají gumové slovní obraty, které ve skutečnosti neznamenají to, jak na první pohled vyznívají. Doložili jsme to i v březnovém časopise Neovlivní.cz, kde jsme analyzovali desítky výroků premiéra a jeho ministrů.

Z analýzy vyplynulo, že skutečný dopad veřejného slovníku, kterým Babiš a jeho věrní zaplavili veřejný prostor, je vážný a velký. Prostřednictvím tohoto “jazyka” totiž vláda cíleně a soustavně balamutí veřejnost. Vytváří dojem, že pracuje na věcech, které ve skutečnosti vůbec nedělá. Detaily ZDE.


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Veronika Matějková

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email