Díky. Vaše odvaha by měla inspirovat, píše Martin Roman šéfovi Cermat

Bývalý šéf ČEZ, vlivný zákulisní hráč a dnešní majitel soukromých škol PORG napsal děkovný dopis řediteli Miroslavu Krejčímu za to, jak připravil online přihlášky na střední školy.

Miroslav Krejčí coby ředitel Cermat se svým nezletilým synem a s pár programátory doslova na koleně připravil letošní online přihlašování na střední školy. Suploval tak nefunkční IT státní správy, které zejména Piráti ve Fialově vládě slibovali zgruntu vylepšit. Online přihlášky sice měly výpadky a spustily se o několik dní později, nakonec se ale všem podařilo na vybrané tři školy zaregistrovat.


Letošní přihlášky na střední školy mohly děti poprvé podávat online. Ilustrace: Shutterstock.com

Krejčího aktivitu nyní ocenil majitel sítě soukromých škol PORG Martin Roman. “Chtěl bych Vám tímto vyjádřit poděkování za to, že díky Vaší odvaze máme digitální přihlašovací systém DipSy,” píše bývalý vlivný zákulisní hráč řediteli Cermatu v dopise z 21. února. Redakce má korespondenci k dispozici.

Roman vyzdvihl zejména to, že šéf Cermatu zariskoval, což ve státní správě poslední roky není běžné. Koncem loňského roku totiž bylo výběrové řízení na dodavatele systému online přihlášek zrušeno. Udělat novou soutěž by se už do termínu přijímaček nestihlo a hrozilo tak, že i letos budou muset děti a rodiče absolvovat loňské martyrium a s papírovými přihláškami běhat mezi školami. Krejčí proto naprogramoval s pár lidmi systém sám.

“Vy jste se pustil rizikovou cestou, která přinesla dobré řešení a ušetřila desítky milionů státních prostředků. Přál bych si, aby Vaše odvaha a schopnost byla veřejně oceněna a inspirovala k podobným krokům i ostatní manažery ve státní správě,” dodal v dopise Martin Roman.


ČTĚTE TAKÉ: Jistota státní správy. Při náporu IT systém spadne. Vždycky


Ředitel Cermatu Krejčí potvrdil, že písemné poděkování od Romana skutečně obdržel. “Je to jeden z mnoha desítek projevů podpory, co jsme dostali, ale jedná se o podporu od jednoho z největších hráčů ve školství (navíc veřejnou), takže kromě toho, že potěšila, tak mne i docela překvapila,” uvedl pro Neovlivní.cz Krejčí.

Obrázek společnosti roku 2024, v níž přes sliby politiků o digitalizaci nahrazuje nefunkční státní IT nezletilý syn ředitele státní příspěvkové organizace, přítel mnoha politiků ve svém dopise nekomentoval.

Úspěšným podáním přihlášek ale ani letošní stres rodičů a jejich dětí nekončí. Samostatnou kapitolou jsou jednotné přijímací zkoušky, které organizuje také Cermat. Čelí kvůli tomu kritice rodičů, studentů, škol i politiků, že testy nemají dostatečnou vypovídací hodnotu o předpokladech dětí pro studium. A obsahují otázky z látky, kterou často děti ve školách vůbec neprobíraly.

Za jednotné státní přijímací zkoušky mohou rodiče a studenti poděkovat vládě Bohuslava Sobotky, konkrétně pak tehdejšímu ministrovi školství Marcelu Chládkovi. Prosadil je v roce 2014 poté, co Cermat zveřejnil, že u státní maturity propadlo necelých 19 procent studentů. Chládek se proto rozhodl, že počet studentů, které stát pustí k maturitě, zkrátka omezí. A to přísnou státní verzí přijímaček na střední školy.

“Propadlí studenti stojí stát 2,6 miliardy. Čtyři roky jsou na škole, přitom v ruce nemají téměř nic,“ zdůvodnil svůj Chládek svůj krok, kterým chtěl odradit část děti od vzdělání a poslat je do učilišť.

Chládkovi nástupci nicméně obratem začali uvažovat o zrušení státních přijímaček, dodnes to ale neudělali. Zatím naposledy to za současné vlády plánoval v roli ministra Petr Gazdík, který doslova uvedl, že Cermat vymýšlí při přijímačkách otázky jak z Marsu. “Místo vzdělání dětem bereme mládí a děláme z nich trénované dostihové koně, a to je špatně,” zdůraznil.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email