Jistota státní správy: IT systém při náporu klekne. Vždycky

Současný kabinet zažívá s aplikací eDoklady to samé, co Babišovi ministři při online žádostech o covidovou pomoc či registraci na očkování. A další problém je za dveřmi: online přihlášky na střední školy.

Je to jedna z jistot, které provázejí už nejméně dekádu státní správu. Vždy, když politici nalákají veřejnost na novou online vychytávku, která jim v důsledku usnadní život, provázejí to potíže s IT systémy státní správy.

Ilustrace: Shutterstock.com

A navzdory mnoha slibům se dodnes v praxi nestalo nic, aby se to za pár dní, kdy se spustí další novinka v podobě online přihlášek na střední školy, neopakovalo znovu.

Tentokrát státní IT systémy nevydržely Piráty připravenou novinku eDoklady, kterou Ivan Bartoš slavnostně spustil v pátek. Lidé díky ní u sebe nebudou muset nosit plastovou kartičku občanského průkazu a nahrají si jí do chytrého telefonu.

Hned první den musel ministr pro místní rozvoj Bartoš přiznat chyby: “Dobrý 1. den náběhu eDokladů. Víme o občasných problémech s prihlašováním, které start eDokladů provází a na jejich odstranění usilovně přes víkend pracuje DIA spolu s dodavateli, aby vše fungovalo jak má.”

Jenže to se nepovedlo ani v sobotu. Ani v neděli. Ani v pondělí. Systém nebyl připravený na nápor lidí, zkrátka nestíhal. Přestala fungovat Identita občana, a to následně znepřístupnilo i další služby. A v úterý pak dokonce SÚKL oznámil, že to komplikuje i eRecepty.


ČTĚTE TAKÉ: Chytrá karanténa. Jeden velký státní podvod


“V souvislosti se spuštěním aplikace eDoklady je aktuálně téměř nedostupná identifikace osoby v základních registrech. Tuto identifikaci využívá i systém eRecept,” stálo ve stanovisku lékového úřadu.

Pro Piráty, kteří se profilovali jako ti, kdo jdou do státní správy zachránit IT, to je značný reputační šrám. Byť teď do značné míry sklízí to, co jim zanechaly předchozí vlády. Konkrétně problematický Národní bod pro elektronickou identifikaci odmítla finančně vyztužit vláda Andreje Babiše navzdory žádostem manažerů Správy základních registrů.

Proč to tedy tentokrát zase spadlo?

Zjednodušeně řečeno základní registry veřejné správy běží převážně na dekádu starém HW, který nestíhá. Všichni to sice před spuštěním eDokladů podle informací Neovlivní.cz věděli, ale přesto si s tím nikdo nedokázal poradit. Testovací provoz běžel v simulovaném prostředí, nikoli v základních registrech a propočítané předpoklady zkrátka nevyšly.

“Ty základní registry jsou prostě zoufale špatně udělané, což se kromě zavádění nových aplikací prokazuje i při každém hackerském útoku na státní úřady. V minulosti se do toho nalilo dost peněz, ale špatně se využily. Lidi, co teď připravovali eDoklady, to samozřejmě předpokládali, že to spadne. Ale pokyn byl, že to musí ven,” uvedl jeden ze státních úředníků, který se na práci se základními registry podílí.

A dodal: “Základní registry se musí předělat, bude to stát další peníze a nebude to hned.”

Proč se na tuto situaci Piráti mediálně nepřipravili a minimálně nezměnili rétoriku, v níž by předem varovali, že lze očekávat technické potíže, to zatím nevysvětlili.

Každopádně se ocitli v podobné situaci jako během covidu ministři Babišovi vlády, když spustili aplikaci pro očkování seniorů a následně také online registrace pro státní pomoc hospodským. Také předem neřekli, že se lidé musí obrnit trpělivostí.

“Podnikatelé, kteří se během pondělí pokoušeli registrovat do vládního podpůrného programu Gastro Uzavřené provozovny, zažívali ty samé pocity jako minulý týden senioři, když se snažili rezervovat termíny na očkování,” popsali jsme v roce 2021 v tomto textu.

Hned poté, co byl program spuštěn, už byla služba nedostupná. “V naší společnosti na tom strávil jeden člověk 6,5 hodiny. Snažili jsme se registrovat dvě naše společnosti. Marně. Rezervace do systému se nepodařila, systém vůbec nefungoval,” uvedl tehdy restauratér Jan Horešovský.

Příčina byla tehdy stejná jako dnes. Systém zkrátka neunesl zátěž. Na stejné platformě, na které ministerstvo průmyslu vedené tehdy Karlem Havlíčkem (ANO) spustilo program pro hospodské, už totiž souběžně běžel podpůrný jiný projekt s názvem Nájemné. Systém žádostí Covid Gastro nefungoval až do konce týdne, ve finále totiž ministerstvu vyhořel počítačový server.

Další zátěžový test očekává současnou vládu už příští týden, kdy se spouští novinka v podobě online přihlášek na střední školy. Digitální přihlašovací systém se rodičům otevírá příští čtvrtek a vstoupit do něj bude možné skrze mobilní klíč e-Governmentu nebo bankovní identitu.

“Stát se samozřejmě může cokoliv, ale je devadesáti až 95procentní šance, že vše proběhne bez problémů i v den, kdy do systému pustíme širokou veřejnost,” věří si ředitel Cermat Miroslav Krejčí.

Nakolik má pravdu, rodiče zjistí 1. února.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email