Dva týdny po růstu v Česku zvažuje Slovensko zpřísnění vůči Covid

Dva sousedé České republiky evidují v posledních dvou týdnech skokový nárůst případů. Děje se tak poté, co v ČR předtím prudce narostl počet nemocných.


Nových 53 případů za jeden den je číslo, které Slovensko nevidělo měsíce. Až do 24. června se denní nárůsty Covid-19 počítali v nízkých jednotkách, obvykle mezi 2 a 8 případy.

Avšak od posledního školního týdne se trend zlomil, denní průměry se dostaly přes 10 a pak až přes 20 případů.

Slovenský růst nastal 10 dní poté, co od 15. června začala zrychlovat růstová křivka Covid-19 v České republice. Podle verze Babišovy vlády kvůli ohnisku v Moravskoslezském, tedy příhraničním kraji.

O stejném – posledním červnovém – víkendu začala růst čísla i v Rakousku. Opět u hranic z ČR a stejně jako na Slovensku, i zde statistika od té doby zrychluje.

Graf 1 (ČR,SK,AT)

Jak je vidět z grafu 1, v ČR růstová křivka prudce poklesla po 3. červenci, kdy podle státní verze proběhlo na severu Moravy „masivní cílené testování“.

Avšak česká statistika se ani po tomto jednorázovém propadu nevrátila do jarních čísel. Je o 100 procent vyšší, než byla zkraje června. Zatímco před 15.6. evidoval stát v průměru kolem 50 případů denně (a méně), o měsíc později česká čísla vyskakují na víc než 105 nově nemocných denně.

Graf 2 (bílá křivka růstu jen ČR)

Vzhledem k tomu, že Slováků je ve srovnání s obyvatelstvem ČR polovina, jsou tak poslední data obou zemí (aktuálně +50 nemocných na Slovensku) srovnatelná.

A podobně se v posledních čtrnácti dnech vyvíjí i Rakousko, co do počtu obyvatel jen o milion menší země, než Česko.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com