Existující smlouvy s neexistující mluvčí v Haškově kraji zkoumá policie

Nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu začala přezkoumávat smlouvy, které v předchozích letech uzavřel s mediální poradkyní Janou Mrencovou Jihomoravský kraj. Vyšetřovatelé mají odpovědět na otázku, zda lobbistka skutečně odváděla práci, za kterou ji kraj platil. A zda se samospráva vedená sociálním demokratem Michalem Haškem chovala jako dobrý hospodář.

Trestní oznámení na kontrakty, které s Janou Mrencovou a společnostmi, které k ní patří, uzavřel Jihomoravský kraj, padlo už před časem. Podal jej právník Petr Němec. Svůj krok zdůvodnil tím, že má za to, že v případě úhrady faktur za nevykonanou práci vzniká u kraje podezření pro porušení povinností při správě cizího majetku. A u inkasující firmy podezření z podvodu.

K tomuto příběhu:

» Za co Hašek a kraj platili neexistující mluvčí
» Jak se zrodil příběh femme fatale politického zákulisí
» První video s Janou Mrencovou. Mluvčí, která neexistuje
» Bývalá mluvčí od Haška potvrdila existenci mluvčí, která neexistuje
» Co má hejtman Hašek? Mluvčí, která neexistuje

Obsah smluv zveřejnila Mf Dnes, která na příběh Mrencová upozornila jako první (detailněji zde »).

Případem se začalo zabývat Městské státní zastupitelství v Brně, které jej však nyní předalo nově vzniklé Národní centrále proti organizovanému zločinu.

“Za normálních okolností by záležitost šetřili krajští policisté, ale v tomto případě nelze z okruhu podezřelých vyloučit hejtmana, takže záležitost dostala na starost Národní centrála,” řekl serveru iDnes mluvčí brněnského státního zastupitelství Jan Petrásek. “Zahájili jsme úkony trestního řízení. Protože je okruh podezřelých poměrně široký, kroky jsou namířeny proti neznámému pachateli či pachatelům. Je podezřelý z porušování povinnosti při správě cizího majetku,” dodal.

Kraj od roku 2011 vyplatil Janě Mrencové a firmám, na které je napojena, v součtu na 3,7 milionu korun. Objednávky a peníze putovaly za společností Marketingové centrum Profil, které Mrencová spoluvlastní. A Producentskému centru Profil, které zas vlastní její druh Miloš Skácel.

Mrencová oficiálně nikde nevystupovala a hejtman kraje Michal Hašek tvrdil, že se s ní v podstatě nezná. Přesto pod fiktivním jménem Lucie Proutníková rozesílala do médií tiskové zprávy o aktivitách Michala Haška, které přitom připravovali lidé z tiskového odboru hejtmanství.