Fialův bankéř dlužil státu desítky milionů na daních

Kamil Bahbouh, klíčová postava kampeličky, kde měl premiér nepřiznaný podíl, před lety skončil v úpadku a stát po něm vymáhal 50 milionů.

Premiér Petr Fiala držel nepřiznaný podíl v Podnikatelské družstevní záložně, jejíž ústřední postava – Kamil Bahbouh – se podle nejnovějších zjištění dostala do střetu se státem kvůli desítkám milionů korun.

Redakce Neovlivní.cz získala dokumenty, podle nichž Kamil Bahbouh dlužil státu na daních přes 50 milionů korun na daních.


Premiér Petr Fiala během Pražského summitu v říjnu 2022. Foto: EU2022_CZ

Jde o příběh z roku 2006, kdy se podnikatel, jehož jméno je mimo jiné pojmem zejména v obchodech s uměleckými předměty a také ve zpravodajské komunitě, dostal do finanční tísně. Ocitl se v konkursu. A finanční úřad do konkursního řízení přihlásil pohledávky v desítkách milionů korun.

“Česká republika, zastoupená správcem daně, přihlašuje do konkursního řízení pohledávky, které má za výše uvedeným úpadcem spočívající v existenci neuhrazených daňových povinností vzniklých před prohlášením konkursu v celkové částce 22 663 603,39 Kč,” stojí v dokumentu finančního úřadu z Brandýsu nad Labem z 23. března 2006.

Následovala další přihláška do konkursu, v níž finanční úřad 28. června 2006 dodatečně přihlásil ještě 27 944 732,00 Kč.


Jeden z dokumentů, kterým se finanční úřad přihlásil do Bahbouhova konkursu kvůli jeho nezaplaceným daním Foto: archiv Neo

Kamil Bahbouh, který při řadě obchodních jednání vystupuje podle svědků právě za Podnikatelskou družstevní záložnu, existenci dluhu redakci na výslovný a opakovaný dotaz potvrdil.

“Pokud trváte na reakci na položené dotazy, zde jsou: Jak vysvětlujete daňové nedoplatky 49 milionů? Byly následkem neúspěšné privatizace Metrostavu, která byla zmařena velmi podivným způsobem,” napsal redakci Bahbouh a dodal, že právě proto tehdy skončil v úpadku.


ČTĚTE TAKÉ: Fiala nepřiznal milionový podíl v kampeličce. Před ním “opomněla” i lidovecká ministryně


Bahbouh se spolu se svým obchodním partnerem ze záložny Pavlem Würstem, s nímž je ale nyní na kordy, skutečně kdysi pokusil získat největší tuzemskou stavební firmu. A dokonce soutěž na 62procentní podíl akcií Metrostavu vyhráli.

Jak ale napsal dobový tisk, nakonec vysoutěženou cenu nezaplatili.

“Ve stanovené době, tedy do začátku března, však nabídnutou sumu 750 milionů korun nesložili, a podnik je tak nyní po několika měsících na prodej znovu. “Akcionáři od smlouvy odstoupili na začátku dubna, protože kupci peníze nedoplatili,” řekl Věslav Michalik z CA-IB Securities, která prodej organizuje. Zájemci přitom již složili zálohu 50 milionů korun, která nyní jakožto smluvní pokuta propadla,” napsala tehdy MfDnes.

(V citaci zmiňovaný bankéř Věslav Michalík, je týž Michalík, který o mnoho let později po vstupu do politiky mířil právě do Fialovy vlády. V barvách Starostů měl usednout na ministerstvu průmyslu, ale kvůli nejasné minulosti v byznysu byla jeho nominace nakonec stažena. Michalík byl také prvním mrtvým v kauze Dozimetr, jak jsme popsali v listopadovém časopise.)

Každopádně částka propadnuté zálohy za Metrostav shodou okolností skoro přesně odpovídá nedoplatku daně, které i s úroky stát Bahbouhovi v roce 2006 doměřil. Podnikatel ale okolnosti privatizace Metrostavu ani daní dál nerozvíjel. Pouze uvedl, že dluhy už splatil. “Už dávno,” napsal.

Osobní schůzku Kamil Bahbouh odmítl. “Téměř cokoli jsem zatím řekl, překroutilo se ve významu a zneužilo. Jsem obezřetný. Nic mě nenutí odpovídat vůbec, natož na otázky, jejichž formulace nezaručuje, že z odpovědi na ně vznikne vyvážený obraz,” reagoval na žádost o setkání.

Viděl jsem ho asi třikrát

Dnešní premiér Petr Fiala se podle svých slov s podnikatelem Bahbouhem osobně setkal. „Potkal jsem se s ním v záložně, kde jsem byl za těch pět let osobně asi třikrát. Pan Bahbouh mne tam přišel pozdravit a představit se mi jako člen managementu. Jinak jsem ho neznal,“ uvedl Fiala v odpovědích pro SeznamZprávy, které o nepřiznaném premiérově podílu v kampeličce jako první informovaly.

Spojovacím článkem mezi politikem a podnikatelem je pak marketér Miloš Růžička, dnešní Fialův spolupracovník a někdejší student z brněnské univerzity. Právě on Fialu do Podnikatelské družstevní záložny, která mimo jiné dostala pokutu od ČNB i ministerstva financí kvůli nedostatečným kontrolním mechanismům, přivedl.

“Tuto záložnu mi doporučil její dlouholetý klient Miloš Růžička, kterého znám ještě z doby působení na univerzitě,” napsal premiér na síť X.

Miloš Růžička se s Bahbouhem zase zná z byznysu, když vlastnil ve své době vlivnou PR agenturu Bison&Rose. Sám Bahbouh pak v minulosti spolupracoval hned s několika zpravodajskými důstojníky tajných služeb.

Celý příběh s Fialovým milionem a Kamilem Bahbouhem vyplul na povrch teprve ve chvíli, kdy se podnikatel dostal do tvrdých sporů se svými někdejšími obchodními partnery. Mimo jiné kvůli financování zbrojních obchodů.

Kdo je ale skutečným terčem? Kamil Bahbouh nebo český premiér? A kdo tahá za nitky? Pokračování příběhu Premiérova bankéře již brzy na Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: EU2022_CZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email