Fiasko státu ve sporech se zakleknutou FAU pokračuje

Smršť prohraných soudů státu s opavskou firmou FAU pokračuje. Společnost v pondělí vyhrála čtyři z pěti podaných žalob, pátou soud zamítnul jen proto, že se firma má domáhat svého požadavku přímo na celní správě správě. Jde o spory ohledně rozhodnutí finanční správy a celníků, které ve svém důsledku vedly k likvidaci společnosti.

Poté, co opavská firma FAU pravomocně vyhrála všechny soudní spory ohledně nezákonnosti zajišťovacích příkazů a minulý týden uspěla u soudu i ohledně samotné podstaty příběhu, soudní fiasko státu včera pokračovalo. FAU vyhrála ve čtyřech případech, kdy zažalovala finanční správu a celníky kvůli jejich postupu. O firmě FAU mluvil dnešní premiér Andrej Babiš na tajně pořízených nahrávkách, na nichž tvrdil: Naši klekli na FAU.

Zde je přehled výsledků včerejšího soudního maratonu:

  1. Stát prohrál – Spor o to, zda je FAU nespolehlivým plátcem DPH, jak tvrdilo odvolací finanční ředitelství.

2. Stát prohrál – Spor o to, zda celníci mohli vydat rozhodnutí, kterým firmě odebrali povolení k provozování daňového skladu.

3. Stát prohrál – Spor o to, zda celníci mohli zastavit řízení, které vede k vydání povolení k provozování daňového skladu společností FAU.

4. Stát prohrál – Spor o to, zda měli celníci uložit firmě pokutu více než čtyři miliony korun kvůli zajištění daně za údajný nedoplatek FAU na spotřební dani.

S poslední žalobou FAU neuspěla. Šlo to o to, zda byli celníci oprávněni zajistit zástavou údajný daňový nedoplatek FAU.

“Žaloba FAU byla zamítnuta, protože soud dospěl k závěru, že se výsledku – zrušení zástavního práva může společnost FAU s.r.o. domoci v řízení přímo vůči Celní správě České republiky a není tedy na místě rozhodovat ve správním soudnictví Soud tedy žalobu de facto věcně neposuzoval,” uvedl právník FAU Alfréd Šrámek