Finále procesu ukázalo, proč Babiš roky hatil svědectví svého syna

Prezidentský kandidát se do poslední chvíle procesu snaží znevěrohodnit svého syna, aby se sám zachránil.

Před čtyřmi lety, kdy jsme Andreje Babiše mladšího v Ženevě prvně vyzpovídali, jeho otec striktně odmítal, že by se snažil zabránit svědectví svého syna v kauze Čapí hnízdo. Třeba “výletem na Krym”. Finále soudního procesu to nicméně bezezbytku potvrdilo: pro prezidentského kandidáta se výslech syna stal katastrofou. A proto bylo nutné, aby nikdy nevypovídal.

Koláž: Neo

Když totiž Andrej Babiš mladší navzdory všem překážkám dorazil, podepřel verzi policie, že vystupoval ve firmě Čapí hnízdo jen na oko, aby jeho otec dosáhl na 50 milionů z veřejných peněz. Doslova se označil za bílého koně. A uvedl, že na dokumentu o převodu akcií farmy není jeho podpis. V uvedeném datu byl navíc mimo republiku.

Jeho svědectví patří mezi klíčové: Potvrdil totiž plánovaný podvod. A navíc jej podporují další důkazy, jako třeba výslech znalce, který potvrdil, že jeho údajný podpis na převodu akcií mu zřejmě nepatří.

Babišovi advokáti se původně snažili zabránit svědectví Andreje Babiše mladšího předem, žádali o vyšetření jeho psychického stavu ještě před výslechem. To soudce odmítl a zeptal se po svědectví Juniora, zda je ochoten takový přezkum podstoupit. Ten souhlasil a na základě žádosti Babišových advokátů tedy expremiérův syn absolvoval vyšetření dvou lékařek. Závěr byl jasný: lékařky Gabriela Leblová a Jindřiška Záhorská sice potvrdily, že syn trpí schizofrenií. Nemoc mu však podle nich nijak nebrání vypovídat u soudu ani neovlivňuje obsah jeho výpovědi.


Můj otec chtěl, abych zmizel. Původní rozhovor Babišem mladším ze Ženevy


A obě lékařky to také v zopakovaly u soudu. “Je schopen účasti u soudu. V současné době je jeho nemoc velmi dobře kompenzovaná,” uvedla před soudem Gabriela Leblová. Jindřiška Záhorská pak na dotaz přísedící odmítla, že by Babiš junior trpěl bájnou lhavostí.

Nakolik bylo svědectví Andreje Babiše mladšího důležité potvrdil včerejší průběh procesu. Právníci politika se znovu snažili zpochybnit zdravotní stav jeho syna, znovu požadovali výslech jedné z lékařek a žádali o další přezkum. Ale od jiných doktorů… (Aktualizováno: Soud pak následně ve čtvrtek tento návrh odmítl)


2018. Tehdy prvně promluvil. Andrej Babiš mladší na snímku, který vznikl v rámci Zvláštního vyšetřování novinářů Slonkové a Kubíka. Repro: Neo

A přisadil si i Andrej Babiš osobně. Když došlo na jeho dlouho očekávané vystoupení k podstatě věci, začal mluvit v souvislosti s vlastním synem o tom, čeho všeho jsou schizofrenici schopni. “Děti se schizofrenií často nesnáší a někdy i zavraždí své rodiče,” prohlásil ve středu u soudu Babiš, který sám sebe označil za “dobrého tátu”.

A na radu svých obhájců pak odmítl odpovídat na jakékoli dotazy soudu. Soudce se ho tedy nemohl zeptat, proč svého nemocného syna poslal na okupovaný Krym v doprovodu svého ruského řidiče právě v době, kdy ho chtěla vyslýchat policie. A proč policie místo toho dostala jen papír od manželky -psychiatričky tohoto řidiče Protopopova, že Junior není schopen výslechu. Anebo proč když jeho syn poslal mail policii, že byl unesený na Krym, nedovolil mu s úřady promluvit a místo toho poslal jen jeho fotku s čerstvým vydáním deníku Blesk.

Věty, které nám Andrej Babiš mladší řekl tehdy v Ženevě, se tak nyní po letech bezezbytku potvrdily: “Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda.”

Vůbec první text o “prázdninách” na Krymu a snaze AB zabránit synovi, aby vypovídal před úřady, jsme přinesli v roce 2018 v tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a budete vědět to podstatné včas. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email