Hadí lázně jsou znovu kulturní památkou. Staňkovo rozhodnutí zrušeno

Teplické Hadí lázně, které těsně před svým odchodem z ministerstva kultury Antonín Staněk zbavil památkové ochrany, jsou opět kulturní památkou. Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek zrušil jeho rozhodnutí, které nahrálo sponzorovi prezidenta Jaroslavu Třešňákovi. Kauza, kterou v létě otevřel deník Neovlivní.cz, se tak uzavírá.

Antonín Staněk navzdory památkářům i rozkladové komisi v létě změnil  původní rozhodnutí ministerstva kultury, že jde o kulturní památku. Vyšel tak vstříc majiteli a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi. Ten patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

Poté, co Staňka vystřídal v čele ministerstva kultury Lubomír Zaorálek, případ znovu otevřel a na základě pokladů expertů rozhodnutí svého předchůdce nyní podle zjištění Neovlivní.cz zrušil. “Hadí lázně jsou opět kulturní památkou,” uvedl zdroj z ministerstva kultury.

Psali jsme:
» Poslední podpis ministra Staňka
» Dokument: Proč Staněk rozhodl ve prospěch Zemanova sponzora
» Vláda se otřásá v základech. Kvůli Staňkovi

Oficiálně resort zatím Zaorálkovo rozhodnutí nekomentoval. Stejně jako Anonín Staněk, který opakovaně trval na svém původním stanovisku: zrušení památkové ochrany lázní bylo správným rozhodnutím.

Spor o teplický lázeňský komplex Hadí lázně se táhnul skoro deset let. Památkáři dosud odmítali vydat souhlas ke všem návrhům developera Jaroslava Třešňáka na přestavbu památkově chráněných lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.

Plány majitele lázní a jednoho z největších místních developerů křížili nejen památkáři, ale také rozkladové komise, kam se podnikatel odvolával. Všechna stanoviska byla stejná: jde o kulturní památku, navržená přestavba není možná.

To se změnilo až díky Antonínu Staňkovi. Ten poslední hodiny v úřadu 31. července vydal rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně po jedenašedesáti letech přestaly být kulturní památkou.

Developerovi Třešňákovi se tak uvolnily ruce pro dlouhodobě plánovanou výstavbu nového komplexu v Hadích lázních.  Jeho plány v minulosti popsal ředitel ústeckých památkářů následovně: “Jeho varianta ‚obnovy‘ je z památkového hlediska zcela nepřijatelná. Uvedenou variantu nešlo přijmout, protože by to znamenalo zánik kulturní památky.”

Teplický podnikatel Jaroslav Třešňák se kromě letitého sporu o Hadí lázně dostal do pozornosti veřejnosti i kvůli své finanční podpoře Miloše Zemana. Patřil totiž mezi nejštědřejší sponzory jeho loňské prezidentské kampaně.

Podle údajů Zemanova štábu developer přispěl 3,2 milionu korun na čtyřstránkový leták s životním příběhem Miloše Zemana. Rozhodl se tak krátce poté, co Miloš Zeman veřejně podpořil Třešňákův miliardový projekt v Chorvatsku. S Milošem Zemanem byl už během jeho prvního volebního období na cestě do Jordánska a Spojených arabských emirátů jako součást obchodní delegace.

Proti rozhodnutí Zaorálka se sice může nyní developer Třešňák ještě odvolat, pravděpodobnost, že se stanovisko resortu změní je ale v podstatě nulová. Třešňák tak bude muset plánovanou přestavbu lázní upravit.

Proti Staňkovu rozhodnutí v případě Hadích lázní protestovala řada politiků, ovšem vesměs těch opozičních. Jan Hamáček, předseda ČSSD, která Staňka do vlády nominovala, jej dosud nijak nekomentoval.

Nečekaně ostrou kritiku sklidil exministr od památkářů.  “V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli. V případě vrcholného orgánu, který má mj. i dohlížet na ochranu kulturního dědictví, se jedná o postoj, který je zcela mimo racionální uvažování,” prohlásil šéf ústeckých památkářů Petr Hrubý.