Hamáček chce tajit další informace o epidemii

Ministerstvo vnitra nachystalo novelu, která má omezit právo veřejnosti na informace například o vývoji epidemie. Už nyní se přitom především resort zdravotnictví pokoušel data o situaci tajit.

Na chystanou novelu krizového zákona upozornil server iRozhlas: “Novela krizového zákona, kterou připravuje ministerstvo vnitra, má omezit, na co se občané mohou státu ptát. Vláda by navíc nově mohla prodlužovat lhůty k poskytnutí informací – teoreticky až na dobu po odeznění krize”.

V principu jde o to, že by v případě mimořádných situací mohly úřady oddalovat odpovědi až do doby, kdy už nebudou nikoho zajímat. Umožnit to má paragraf 38a, který zní: “Informace, jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit účinnost krizových opatření, se neposkytují.“

O tom, co je ohrožující informace, by přitom rozhodovali sami úředníci. Už nyní jsme přitom byli svědky situací, kdy stát odmítal vydat některá data související s epidemií covid-19. Šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek takto dokázal dodnes tajit takzvaná zdrojová data, podle nichž vláda v boji covid-19 postupuje. Nikdo tedy nemůže zkontrolovat, zda opatření především na jaře, kdy vláda ochromila zemi, odpovídala realitě.

Resort zdravotnictví přitom tají data nejen před novináři, ale dlouho i před samosprávami. Starostové se například dočkali obecné informace o tom, kolik nakažených mají ve svém regionu, až poté, co Adamovi Vojtěchovi pohrozili soudní žalobou.


Čtěte více zde


Už několikrát se přitom ukázalo, že oficiální čísla nejsou věrohodná. Kromě toho, že se objevovala za okresy i s více než  osmidenním zpožděním, data na oficiálním webu byla odlišná od těch, které zveřejňují krajské hygienické stanice. Stát navíc zpětně čísla opakovaně upravil a nikdo dostatečně nevysvětlil proč. Když se hlavního statistika, šéfa ÚZIS Ladislava Duška na to ptaly Novinky.cz, dostalo se jim odpovědi: “Nejsem zodpovědný za to, co si nějaká hygiena vyvěsí na internet.”

Situace se měla zlepšit po nástupu Romana Prymuly do čela resortu zdravotnictví. “Chceme data zveřejňovat a ta, které je možno publikovat, tak publikována budou. Bude to proto, aby měl každý možnost si ověřit, proč postupujeme tak a proč ne jinak,” prohlásil Prymula po svém zářijovém jmenování.

Návrh z dílny Hamáčova úřadu jde proti smyslu těchto slov. Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek pro iRozhlas varoval, že úřady volných formulací budou zneužívat, přičemž by se stát měl snažit spíše o opak. „Současné zkušenosti ukazují, že v krizové situaci je nezbytné zajistit právo na informace bezodkladně, nikoli s mnohaměsíčním či mnohaletým zpožděním,“ dodal.

Zdroj náhledové foto: Facebook ČSSD

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email