© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Osm měsíců byl prvním náměstkem primátora Ústí nad Labem. Jeho hnutí PRO! Ústí vynesla na radnici touha místních lidí po změně starých pořádků. Martina Hausenblase a jeho spojence nakonec z radnice smetl převrat části politiků z ANO, kteří se spojili s komunisty a socialisty.
“Potíž nastala ve chvíli, kdy jsme začali bořit zajeté mechanismy, přestával fungovat klientelismus. V tu chvíli se všichni ti, co se cítili hrožení, spojili a zavedli zpátky staré pořádky. Zkrátka šlo o byznys. Ti lidé se neumí živit přes přidanou hodnotu. Jsou to paraziti,” říká dnes Martin Hausenblas.
NEO: Zaskočilo vás, že politici z hnutí ANO, které staví na novém stylu a brojí proti starým pořádkům, nakonec podtrhnou vlastního primátora a spojí se s těmi, proti nimž se vymezovali?
Upřímně, část zastupitelů ANO nechtěla koalici s PRO! Ústí od počátku. Jen jim přišlo blbé, sestřelit nás rovnou, hned po volbách. Věděli, že kdyby nás zabili hned, budeme vypadat jako mučedníci. Mysleli si, že se historicky znemožníme sami, a když se to nestalo, tak zasáhli. Na druhou stranu, dělali jsme chyby, které lze přikládat naším politickým nezkušenostem. Šli jsme do toho s vysokou mírou naivity, nedostatkem zkušeností a podcenili jsme politikaření.
Lidé, kteří tady dnes dělají politiku – a je jedno, jestli jde o komunisty, ČSSD či ODS – jsou de facto podnikatelé v politice. Dělají to už roky, mají zkušenosti, vazby a v zákulisním politikaření jsou v tom velmi dobří. Naproti tom, být nováček v politice je obrovský handicap a dobré úmysly k úspěchu prostě nestačí.
NEO: Překvapilo vás, že se takhle rychle ukázaly pravé úmysly ústeckého hnutí ANO?
Andrej Babiš zřejmě spustil něco, co nedomyslel. Použil svůj brand, do něj nasypal své peníze, vedle lidí, kteří skutečně chtěli změnu se však na ANO napojili i lidé, kteří jej použili jako výtah k moci. A on si teď jen myje ruce a říká: sorry, to je demokracie. Odpovědnosti se ale nemůže zbavit.
Myslím, že to tady v ústeckém ANO ani jinak dopadnout nemohlo.Hlavní problém vidím v rychlém nabírání členů a chybně nastaveným procesem náboru. U nás například vstup člena nesmí vetovat žádný člen hnutí a člen přichází na doporučení člena hnutí. Pokud nepostupujete podobně, máte větší míru pravděpodobnosti, že vám do partaje nalezou Matějkové, což je v mých očích novodobý mafián. Ale nemůžu říct, že ANO generuje špatné lidi. Generuje i špatné. Na druhou stranu Ústí nemělo lepšího primátora než byl nyní Josef Zikmund, který kandidoval za ANO. Skvělý člověk i manažer byl jeho náměstek Martin Mata.
NEO: Zmínil jste Josefa Matějku, majitele firmy CS-Beton a klíčovou postavu ústeckého ANO, který sehrál hlavní roli v převratu. Jaká byla podle vás jeho motivace rozbít radnici?
Neznám ho důkladně. Bavil jsem se s ním jednou, dvakrát v životě a moc mi to neimponovalo, takže jsem ho ani nevyhledával. Ale z toho, co o něm vím, měl – myslím – dvě motivace. První je ta byznysová, on má obchody s krajem, je to betonář, potřebuje dláždit chodníky. A pak měl pocit seniorský, takovéto: ‘dal bych si ještě nějakého senátora’. Je to průvodní rys lidí, kteří zbohatli způsobem jako Matějka. Na počátku stálo tunelování Prefy a pak jeho bezohledný podnikatelský styl, nedávat se nalevo napravo, tahat za nitky a všechno válcovat. Tihle lidé pak touží po společenském uznání a přijetí. To je to, čeho se jim nikdy nedostalo a nelze si to koupit. Jsou vlastně sociálně vyloučení. A on měl myslím obě motivace. Senátor z něj už ale asi nebude, protože byl z ANO vyloučený. Ale ten byznys mu pojede dál.
NEO: Proč je tak těžké konkrétně na Ústecku zpřetrhat ty vazby?
Ústecký kraj je speciální jev. Klientelismus tu dosáhnul určité míry dokonalosti. Pokud se podíváme na politické prostředí, tak pravolevý princip zcela přestal fungovat. Dříve existovalo hodnotové ukotvení, chcete-li politická kultura. Některé věci se prostě nedělaly. Dnes došlo k hodnotové erozi a lidé si pletou svobodu a svět bez pravidel (bordel). Tudíž v politice máte lidi, kteří kradou nalevo a lidi, kteří kradou napravo. A pak lidi, kteří budují nalevo a lidi, kteří budují napravo. A pak se klidně stane, že třeba v pravicové straně se setkají lidé, kteří chtějí budovat napravo s těmi, co chtějí krást napravo. Ti lidé jsou hodnotově naprosto odlišní. Výsledkem je vnitrostranický boj kdo s koho. Přesně toto se stalo v místním ANO. Půlka lidí byli lidé s ideály, kteří opravdu chtěli změnu a šli si za tím a pak tam byli ti, co říkali: ha, tady se rozdává moc, tak já si jdu taky vzít.
Neo: Když jsem byla v květnu v Ústí, už se mluvilo o tom, že se na radnici chystá převrat. Věděl jste to?
Ty informace tu byly, pro mě to byla do jisté míry paralýza. Říkal jsem si, mám se do něčeho pouštět? Mám vůbec něco dělat? Nakonec jsme se s kolegy rozhodli, že to budu ignorovat, protože takto bychom nic neudělali a město bylo v katastrofálním stavu. Věděli jsme, že nám zvoní hrana, ale říkali jsme si, že dokud to půjde, budeme dělat o sto šest.
Neo: Myslíte si, že s tím, o čem mluvíme, souvisí i návrat “kmotrů” – Oulického a Nováka? Že našli nové spojence?
Od doby, kdy tu vládli Novák s Oulickým, se svět přece jen změnil. Je ale zcela evidentní, že vliv pořád mají. Ovlivňují to ve skrytu. Tady totiž není rozdíl mezi komunisty, odeesáky či sociálními demokraty. Při volbách spolu bojují o moc, vytvářejí iluzi, že si mezi nimi člověk může vybrat. Následně, když je moc rozdána se však bez problémů dohodnou o sférách vlivu i o tom, jak co bude. Ti co kradou nalevo i napravo se totiž ve finále dohodnou vždy. Nová hnutí jako je PRO! Ústí nebo ANO však míchají zavedené pořádky a tak se snaha těchto lidí zaměřuje na přetažení jednotlivců.
Když se podíváte na dnešní opoziční smlouvu na Ústecku, tak ta proslulá opoziční smlouva v celostátním měřítku byla slabý odvar toho, co tu máme my. Šestičlenná rada potřebuje pro jakékoli rozhodnutí odeesáky a komunisty. A za úlitby musíte zaplatit nějakými protislužbami. Zavazují si tu lidi třeba tím, že jim dávají placené funkce.
Ústí nad Labem je zkrátka unikát v tom, že fungoval jako jakási laboratoř. Vyvinula se tu spousta mafiánských praktik, které se pak úspěšně aplikovaly i jinde. A změna poměrů je tu neobyčejně těžká. Ale já jsem v životní fázi, kdy jsem zajištěný, dosáhl jsem, co jsem chtěl a teď jsem ve stadiu veřejné služby.
Neo: Takže vás to neznechutilo natolik, abyste to vzdal?
No to rozhodně ne. Mně je jedno ta situace, která pro mě nastala, ale není mi jedno, co dělají. Naopak – začíná mě to zajímat. Ten převrat mě zaskočil, i když jsme to tušili. Nebyl jsem na to vnitřně připravený, to asi nejde. Vykolejilo mě to, tři týdny jsem potřeboval na to, abych se srovnal. I jen v tom, že jsem zvyklý intenzivně pracovat. A teď bylo prázdno, protože jsem před tím pustil své firmy a najednou bych měl odpočívat. To nemůžete dělat věčně. Ale už jsem chytil energii. Už vím, jak to máme dělat a nenecháme to prostě být.
Neo: A jak to máte dělat?
Velká příležitost jsou krajské volby, kdy se musíme pokusit vymanit sever z rudo oranžového sevření. Celá ta věc s radničním pučem byla velmi poučná. Řeknu vám ještě jednu věc: Nikdy jsem se nesetkal s horšími lidmi než v politice. Mimo politiku bych se s takovými lidmi nikdy nesetkal. Musel jsem si založit novou kategorii lidí „superhajzl“. Lžou, kradou, manipulují, pomlouvají a přijde jim to normální. Myslel jsem, že na takové záporné superhrdiny narazíte jen v komiksech, ale kdepak – ti lidé žijí, mají všechny ty vlastnosti a neváhají je použít.
Na druhou stranu to není důvod proč nejít do veřejné služby. Pokud tam nepůjdou lidé s hodnotami a schopnostmi, vyplní uprázdněný prostor ti ostatní. Hodnotné také bylo, že lidé po puči ukázali svoje karty a barvy. Spousta lidí z ANO i PRO! Ústí i dalších uskupení našla k sobě důvěru. Vyrostla tu spousta lidí, kteří mají chuť něco dělat. Je tu velká míra důvěry a s tím se dá pracovat.
Čtěte také |
Mapa vlivu Ústecka: Návrat starých pořádků. I kmotři jsou zpět » |
Vládci severu: Tohle je druhá dvacítka nejvlivnějších lidí v kraji » |