Hon na Putinovy oligarchy vázne. Chybí informace

Soupis “českého” majetků Rusů napojených na Kreml stále nevznikl.

Je to už přes měsíc, co vláda Petra Fialy zaúkolovala svoji administrativu, aby sestavila soupis majetku oligarchů napojených na Kreml. A ministři tak mohli začít s přípravou jeho zabavování. Jenže do této chvíle ucelený seznam nevznikl. Bezpečnostní složky jej podle zjištění Neovlivní.cz zatím ministerstvu financí nedodaly.


Ilustrace: Shutterstock.com

Cifršpioni – tedy finančně analytický útvar ministerstva financí – přitom už základ seznamu připravil. “Jenže teď se k němu musí vyjádřit bezpečnostní složky, zda i podle jejich informací jde skutečně o subjekty a osoby napojené na Kreml. A jak jsme byli informováni, na to se stále čeká,” uvedl jeden z členů vládního kabinetu pod podmínkou anonymity.

Oficiálně totiž politici detaily příprav honu na Putinovy oligarchy nechtějí prozrazovat. A tají je i ministerstvo financí, kde mají informace o ruských majitelích firem a nemovitostí přestupní stanici u cifršpionů.

Z oficiální odpovědi mluvčí resortu Michaely Lagronové ale vyplývá, že seznam skutečně ani po více než měsíci hotový není.

“Česká vláda skutečně deklarovala, že by chtěla rozšířit současné sankční seznamy EU o některé fyzické osoby a subjekty. Tento proces běží, ale je k němu vedle kooperace několika resortů potřeba i těsná spolupráce se zpravodajskými službami a dalšími bezpečnostními složkami státu, aby se se na seznamech objevily skutečně subjekty a osoby, které mají vazbu na administrativu V. Putina. Až bude takový návrh hotov, předá se ministerstvu zahraničních věcí, které bude mít na starost rozšíření seznamů o tyto osoby a subjekty. Očekáváme, že nějaký návrh bude hotov v horizontu několika týdnů,” uvedl na dotaz redakce Michaela Lagronová.


ČTĚTE TAKÉ: Špioni chystají hon na Putinovy oligarchy


Speciální úkol připravit co nejrychleji soupis majetku dostaly ministerstva, policie a tajné služby už na posledním únorovém zasedání Fialovy vlády. Bylo to pár dní poté, co Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu.

“Na vládě se rozhodlo o vytvoření soupisu majetku. Ministerstvo průmyslu už obdrželo od spravedlnosti informace o ruských vlastnících firem z rejstříku skutečných majitelů. Další informace doplňují tajné služby a policie,” citovali jsme tehdy účastníka pátečního zasedání kabinetu.

Vláda následně hon na majetky oligarchů potvrdila i veřejně.

Novináři následně rozkryli hned několik firem či developerských projektů, které v Česku patří Rusům napojeným na Kreml. Ani to ale práci bezpečnostních složek neurychlilo.

A není zatím ani jasné, zda bude stát takový majetek jen zmrazovat nebo rovnou konfiskovat, jak si představuje vláda. “Tady zatím nemohu být příliš konkrétní. Zmrazování se děje, na tom není potřeba nic vymýšlet. Chápu, že to navenek může vypadat, že se nic neděje – my tady bohužel nemáme to moře a jachty, abychom je mohli slavnostně zabavit…Nějaké cesty ke konfiskacím se hledají a já věřím, že se naleznou,” uvedl pro SeznamZprávy ministr pro legislativu Michal Šalamoun.

Kromě toho ovšem úředníci připravují i právní rámec, jak Rusům a Bělorusům s vazbami na Putinův režim zabránit v České republice v přístupu k veřejným penězům.

“Vláda chystá změnu legislativy, jejímž cílem by mělo být například odstřižení od veřejných zakázek, investičních pobídek, veřejných dotací či daňových úlev. Návrh této legislativy se připravuje ve spolupráci několika resortů,” dodala za ministerstvo financí Michaela Lagronová.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email