Izrael zahájil pozemní operaci úspěšně. Hamás se ale může bránit dlouho

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o izraelské válce s teroristy z Hamásu.

První týden pozemní operace v pásmu Gazy byl pro izraelskou armádu (IDF) úspěšný. Velení IDF zvolilo stejnou formu operace, jakou použilo v letech 2008-2009 během první války s Hamásem (v Izraeli je tato operace známá jako “Lité olovo”).


Foto: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

Izraelská armáda opět, stejně jako před 14 lety, rozdělila pásmo Gazy na dvě části. Představitelé Hamásu potvrdili, že všechny pozemní konunikace na severu a jihu pásma Gazy byly přerušeny. Ostrý úder z východu na západ, ke Středozemnímu moři, zasadila velká skupina izraelské armády v údolí vysychající řeky Wádí Gaza (Besor). Oblast má relativně nízkou (na poměry pásma Gazy) hustotu obyvatelstva a budov. Vzhledem k tomu, že oba protivníci omezili zveřejnění videa, je obtížné určit přesnou pozici izraelských jednotek v této části Gazy.

Je známo, že 30. října dosáhly tanky IDF dálnice Salah al-Din, která protíná sektor ze severu na jih přibližně ve stejné vzdálenosti od Středozemního moře a hranice s Izraelem. Bylo tam natočeno video, na kterém tank střílí na auta na dálnici. Již 2. listopadu se objevila videa s hořícími auty a zvuky střelby poblíž pobřeží. 3. listopadu se boje rozšířily do oblastí jižně a severně od míst, kde se předpokládá, že jednotky IDF dosáhly pobřeží.

Ze severu si další velká jednotka izraelské armády razí cestu podél moře, aby se setkala s touto skupinou. Vojáci (soudě podle satelitních snímků zveřejněných deníkem The New York Times skupina zahrnuje více než 350 obrněných vozidel) postoupili během týdne podél pobřežní ulice Al-Rašíd nejméně šest kilometrů od izraelské hranice. Takové rychlé překonání vzdálenosti v městských oblastech je zajištěno použitím veškeré palebné síly IDF: pokud se předsunuté jednotky setkají s odporem, jsou okamžitě provedeny silné dělostřelecké a letecké údery na identifikované pozice militantů Hamásu.

Když se tyto dvě izraelská uskupení spojí, celý sever pásma Gazy (města Gaza, Jabaila a další), kde žila většina populace, bude pevně obklíčen. Pak pravděpodobně IDF přistoupí k hlubokým nájezdům uvnitř tohoto “kotle”. Zároveň lze pochybovat o tom, že obklíčení okamžitě drasticky sníží bojeschopnost Hamásu a dalších skupin, které se podílely na teroristických útocích 7. října v Izraeli. Celé severní pásmo Gazy je prošpikováno tunely, které ozbrojenci používají k tajnému pohybu a skladování zásob (včetně zbraní). Proto budou moci po dlouhou dobu vést bojové operace bez vnějších dodávek. V roce 2009 operace IDF, formálně úspěšná, nevedla ke zničení Hamásu. Hamás vzkazuje, že je schopen udržet vleklou válku s Izraelem. 

Deník The Wall Street Journal uvedl, že blíže nespecifikovaní regionální představitelé uvedli, že Hamás soukromě prohlásil, že jeho zbrojní arzenál může vydržet vleklý konflikt. Libanonský ministr zahraničí oznámil, že krátce po útoku ze 7. října Hamás řekl íránskému ministru zahraničí, že může bojovat měsíce bez dalších zbraní. Hamás a PID přijaly opatření k přípravě na vleklou válku, včetně omezení útoků nepřímou palbou, aby se ušetřily zásoby.

Jak se může válka v Gaze dále vyvíjet, ukazují boje v oblasti města Bejt Hanún na severovýchodě Pásma. Tam jsou izraelští vojáci napadáni z tunelů. Bezpilotní letouny Hamásu shazují munici na polní tábory a soustředí se na izraelskou pěchotu. Cílem Hamásu v tomto případě (a obecněji v rámci celé současné války) není zvítězit v otevřeném boji, ale způsobit IDF maximální ztráty a čekat na mezinárodní tlak, který donutí Izrael operaci zastavit.

Zdroj náhledové foto: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email