© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Soud tvrdí, že Bečvu otrávila Energoaqua. Trestat ale nikoho nebude, protože neví, co přesně se stalo.
Soud ukončil vleklou kauzu jedné z největších ekologických katastrof nejhorším možným rozsudkem. Konstatoval, že obžalovaná firma Energoaqua řeku a život v ní otrávila. Současně ale nikoho nepotrestal s argumentem, že přesně neví, co se stalo.
“Soud má za to, že společnost Energoaqua způsobila havárii na řece Bečvě, ale nejedná se o trestný čin. Nepodařilo se zjistit, co se přesně stalo v této společnosti. Trestní odpovědnost právnické osoby není objektivní. Nedostačuje, že následek vznikl v rámci provozní činnosti. Nepodařilo se zjistit, že společnost či fyzická osoba z této společnosti jednala protiprávně,“ zdůvodnila soudkyně Ludmila Gerlová rozsudek.
Podezření vůči společnosti Energoaqua tak soud ponechal stále živé. Současně ale zprošťujícím rozsudkem zamezil obžalovaným, aby se domáhaly zjištění pravdy: nemohou se odvolávat.
Ani soud přitom nedokázal objasnit záhadu, jak je možné, že ryby umíraly až tři kilometry pod výpustí společnosti Energoaqua. Ostatně i proto původně soud nechtěl obžalobu vůbec přijmout.
ČTĚTE VÍCE:
Co se stalo na Bečvě. Totální selhání státu
Brabcova verze popírá fyzikální zákony
“Není možné to s čistým srdcem poslat do hlavního líčení, protože z toho spisu a obžaloby nevyplývají důvody pro podání obžaloby,” zdůvodnil tehdejší postup předseda vsetínského soudu Pavel Kotrady. Soud požadoval, aby státní zástupce, respektive vyšetřovatelé dodali další důkazy. Jenže žalobce to odmítl a podal stížnost k nadřízenému krajskému soudu, který mu vyhověl.
Svědecké výpovědi u soudu nicméně potvrdily, že hlavním viníkem je stát, který při řešení havárie fatálně selhal. Nikdo včas neodebral vzorky, těmi od rybářů se úřady odmítly zabývat. “Vylili jsme je,” odpověděla pracovnice vodoprávního úřadu v Hustopečích nad Bečvou na otázku, co udělala se vzorky vody odebranými rybáři.
Ekologická katastrofa se tak stala symbolem selhání státního aparátu.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com