Kauza Stoka ve finiši: Velké ryby z ANO s sebou nestáhla

Proti Jaroslavu Faltýnkovi a dalším chyběly důkazy. A klíčová postava nepromluvila.

Pro hnutí ANO, které se profilovalo jako protikorupční partaj, to byla těžká rána. V březnu 2019 policie spustila rozsáhlou razii v Brně, po níž zůstal ve vazbě do té doby širší veřejnosti neznámý brněnský radní Jiří Švachula. Komunální politik byl ale klíčem k řadě nestandardních byznysových operací, které se v Brně – daleko od pozornosti Prahy – v éře vlády hnutí ANO odehrály. A je také osobou, která patří do okruhu blízkých tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.


Foto: hnutí ANO

Po třech letech teď případ směřuje v soudní síní do finále. Žalobce i advokáti jedenácti obžalovaných v úterý dostali prostor na závěrečné řeči a státní zástupce požádal soud, aby Švachulu poslal na 14 let do vězení. Podle něj se podařilo prokázat, že politik protikorupčního hnutí stál v čele zločinecké organizované skupiny, která dlouhodobě stavební zakázky v Brně.

“Vytvořili vysoce sofistikovanou skupinu, jejímž zakladatelem byl právě Švachula. Ten zásadně ovlivňoval činnost ostatních obžalovaných,” prohlásil v soudní síni žalobce popsal žalobce Karel Cibulka.

Pětapadesátiletý Švachula od počátku své kariéry ANO platil za blízkého spojence Jaroslava Faltýnka. Podle brněnských insiderů, které jsme před lety citovali, to byl právě tehdejší druhý muž ANO, kdo Švachulu do místní buňky přivedl. Ostatně záhy se Švachula objevil i v dozorčí radě ČD Cargo, která roky spadala do sféry Faltýnkova vlivu.

Švachulovy kroky a shromažďování moci s Faltýnkem v zádech ale obratem vzbudily kritiku uvnitř tamní organizace hnutí. Na situaci v Brně upozornili nespokojení členové Andreje Babiše už v roce 2015. Napsali do centrály na Chodov dopis, v níž uvedli, že hnutí v Brně “infiltrovali lidé napojení na prohnilé skupiny.”

Doslova tehdy uvedli: “Tato organizovaná skupina s penězi a kontakty především na zdiskreditovanou část ODS se pomocí profesionálních kroků (velrybářské praktiky při zakládání místních organizací, snaha o diskreditaci a vydírání osob, nátlakové sestavování kandidátních listin, rizikové financování marketingové kampaně) snaží zneužít hodnoty hnutí ANO a na Váš účet realizovat správu věcí veřejných zaběhlým způsobem, který jste vy sám (a my s vámi) přišli do politiky měnit.” Detailně jsme popsali jsme zde.


ČTĚTE TAKÉ: Miliony v černých taškách. Rozhovor o Brně se ženou, která byla “u toho”


Jenže se nestalo nic. Poradci Andreje Babiše se sice byznysových vazeb politiků z brněnské partajní buňky obávali, žádný razantní krok navenek nepřišel. Mimo jiné proto, že nad nimi držel ochrannou ruku právě Jaroslav Faltýnek.

“Pan Faltýnek byl člověk, který do ANO ty lidi, co jsou dnes v potížích, přivedl. Přivedl i pana Švachulu a i mého muže,” popsala v roce 2019 v časopise Neovlivní.cz v unikátním rozhovoru bývalá žena jednoho z vlivných brněnských hráčů.

“Pamatuji si, jak jsem ty vztahy zprvu vůbec nechápala. Místo abychom byli s manželem někdy spolu jen my dva, musela jsem absolvovat schůzky, večeře, na nichž byl pan Faltýnek. Zval se třeba do rakouské vinařské oblasti Wachau, tam se vozil na pobyty. Bral se na ochutnávky. Jeho někdejší partnerku museli všichni tihle spolukamarádi zaměstnat, aby brala měsíčně 80 tisíc, měla auto a notebook. Byla takhle jeden čas i ve firmě mého muže, proto to vím,” popisovala, jak to v Brně chodilo.

Policie se po zatčení Jiřího Švachuly o Jaroslava Faltýnka i jeho syna, který v Brně podnikal, skutečně zajímala. Dodnes ale nenashromáždila důkazy o jejich protiprávním postupu.

A nepromluvil ani Jiří Švachula, od kterého si kriminalisté slibovali, že nakonec pod hrozbou vězení rozkryje další větev případu – ovlivňování antimonopolního úřadu a dalších státních orgánů. “On je klíčem. Pokud promluví, bude to pro řadu lidí katastrofa,” citovali jsme v roce 2019 vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Informace, že na Faltýnka není nabito, měl podle zjištění Neovlivní.cz k dispozici po celou dobu i Andrej Babiš. Proto také svého cenného spolupracovníka pokryl. 

Nakolik vydrží Švachulovi jeho mlčení i po verdiktu soudu, budeme znát v květnu, na kdy je naplánované vyhlášení rozsudku.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email