Kdo má sbírat informace o masové hrozbě: BIS a policejní tým proti extremismu

Důkladný sběr informací a monitorování digitálních stop už v minulosti umožnily včas odhalit i lidi zapojené do mezinárodního teroru.

Vraždění studenta filozofické fakulty přitáhlo pozornost k bezpečnostním složkám, které mají v popisu práce shromažďovat informace o potencionálních pachatelích podobných zločinů. Nemůžou jim vždy zabránit, zejména, když pachatelé před činem nezanechávají ve svém okolí ani v digitálním světě žádné stopy.

Česká republika zaměstnává desítky takových specialistů v policii i tajných službách, které mají miliardové rozpočty. Alarm před tragédií na Karlově univerzitě nepřišel.

Existují přitom příklady z minulosti, kdy díky shromážděným informacím bezpečnostní složky zasáhly včas.

Foto: AlexandraPopova / Shutterstock.com

Jako důkaz může posloužit příběh bývalého pražského imáma Samera Shehadeda, který byl v roce 2021 odsouzený na 14,5 roku za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu.

Kriminalisté a tajné služby se na duchovního zaměřili poté, co získali jeho zprávy z aplikace WhatsApp, které nasvědčovaly jeho radikalizaci. Imámova komunikace jim přišla podezřelá, tak jej začali detailně monitorovat.

Následně dokázali mapovat skrze Shehadedův mobil a počítač síť jeho kontaktů, které podle rozsudku zahrnovaly i hlavy teroristických organizací. Jeho vlastní komunikace se tak u soudu stala stěžejním důkazem proti němu samotnému. Detailně jsme příběh popsali ZDE.

A přesně to mají dělat specialisté z policie, ale také z civilní kontrarozvědky BIS. Jde o odborníky na extremismus a terorismus, které mají mít ve svých řadách obě tyto bezpečnostní složky. Podstatou jejich práce je mít co nejvíc kontaktů v prostředí extremistických skupin nebo náboženských komunit, aby se včas dozvěděli o možné radikalizaci některých z jejích členů. Nebo o tom, že se někdo začal masivně vyzbrojovat. Současně musí sbírat informace ze sociálních sítí, které je mohou upozornit na další podezřelé jedince, kteří nemusí být napojeni na žádné extremistické spolky. A ty pak dál prověřují.

Hlavní roli v těchto případech hrají specialisté z policie. Původně spadali pod Národní centrálu pro boj s organizovaným zločinem, ještě za bývalého šéfa policie Jana Švejdara se ale nachystala reorganizace. Ta přesně před rokem vyústila ve vytvoření Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Pracuje v ní něco přes 150 lidí.

Shromažďování informací o bezpečnostní situaci v zemi se ale má podle zákona věnovat také tajná služba BIS. Civilní kontrarozvědka se nicméně od čtvrtečního masakru snaží od případu držet dál a ve svém prohlášení říká, že taková věc nespadá do její agendy.

“BIS je v úzkém kontaktu s policii i nejvyššími představiteli státu. Přestože se jedná o kriminální čin, který nepatří do naší působnosti, poskytujeme orgánům činným v trestním řízení maximální součinnost,” stojí v prohlášení služby, která má dvoumiliardový oficiální rozpočet.

Zákony a vládní usnesení to ale píší jasně: BIS s dvoumiliardovým ročním rozpočtem je tu od toho, aby sbírala informace, které mají chránit bezpečnost v České republice.

“BIS v rámci své působnosti získává, shromažďuje a vyhodnocuje informace o jevech, záměrech a činnostech, které přímo, nebo ve svých důsledcích, závažným způsobem ohrožují Ústavou ČR a ostatními zákony dané demokratické základy ČR, její bezpečnost, suverenitu, územní celistvost a lidská a občanská práva občanů ČR a jejich uplatňování,” stojí přímo na stránkách tajné služby.

A vládní usnesení číslo 1060 z roku 2006 pak výslovně říká: “Vláda závazně určila BIS jako ústřední zpravodajskou službu odpovědnou za zpracování veškerých analytických a operativních informací týkajících se bezpečnosti ČR, především pak v souvislosti s bojem proti terorismu.”

Rovněž bezpečnostní experti vládních stran od BIS očekávají, že se do sběru informací v podobných případech zapojuje. “Zejména co se týče nejrůznější komunikace na sociálních sítích. Tam vidím jejich roli,” podotkl lidovec Jan Bartošek.

Sama BIS pak nesmí nikoho zatknout. Své získané informace o podezřelých či plánovaných akcích má předat policii, která pak případy dotahuje k případnému zatčení konkrétních lidí.

Zdroj náhledové foto: AlexandraPopova/Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email