© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Soud začal tento týden řešit kauzu bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který je souzen pro podezření z účasti na terorismu a jeho financování. Příběh má vedle podezření z terorismu ještě jednu linku: odhalil, jak je krátkozraké věřit nejrůznějším šifrovacím aplikacím.
Byl srpen 2016, když jsme vydali zprávu, díky níž se daly do běhu události, které se nyní řeší u soudu. Její sdělení bylo následující: “Specialisté na extremismus z tajných služeb začali řešit vzkaz muslimského duchovního Samera Shehadeha, který přes šifrovanou aplikaci WhatsApp oslovil své souvěrce kvůli srpnové demonstraci proti terorismu. Ve zprávě někdejší pražský imám muslimy varuje před účastí na křesťanské bohoslužbě. Agenti nyní řeší, zda nešlo o zastrašování či výhrůžky.”
Policie a tajné služby už tehdy měly obavy, že se muslimský duchovní radikalizoval. Podle obžaloby se jejich domněnky potvrdily: Shehadech o pár let později pomohl svému bratrovi a jeho manželce vycestovat do Sýrie a přidat se k teroristické organizaci Fronta dobytí Sýrie. Ostatně to Shehadeh sám včera přiznal i během soudního procesu.
Mohlo by vás zajímat: |
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube |
» Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma |
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí |
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety |
» Pražský imám zmizel ze země |
Obhajoba duchovního ale stojí na tom, že zmiňovaná organizace podle jeho názoru není teroristická a jeho jednání není trestné, protože neuznává syrskou vládu. Shehadehův bratr a manželka jsou spolu s ním souzeni jako uprchlí, policie je narozdíl od něj nedopadla.
Jako stěžejní důkazy proti Shehadehovi obžaloba shromáždila desítky dokumentů z jeho šifrované komunikace. Někdejší imám byl sice obezřetný, komunikoval přes telefon a počítač skrze zabezpečené aplikace jako byl třeba WhatsApp, netušil ale, že v té době už je bezpečnostní složky dokázaly prolomit.
Tajné služby a následně policie tak dokázaly zmapovat síť Shehadehových kontaktů, které pode obžaloby zahrnovaly i hlavy teroristických organizací. A současně měly detailní přehled o tom, co plánuje.
Shehadeh tehdy v roce 2016, kdy na sebe upoutal pozornost bezpečnostních složek, z České republiky zmizel. O dva roky později byl dopaden v Jordánsku. A opět díky tomu, že za sebou v digitálním světě zanechával dohledatelné stopy.
Proč se nepoučil už ve zmiňovaném roce 2016, kdy sám v rozhovoru s autorkou textu potvrdil, že ví o monitoringu ze strany policie, to není jasné. Možné vysvětlení nabízí Shehadehovy postoje: je totiž přesvědčen, že nedělá nic špatného a nezákonného. To naposledy zopakoval u soudu.
“Jsem na to patřičně hrdý, nemám se za co stydět,” prohlásil v souvislosti s obžalobou. Tvrdí, že coby muslim měl povinnost pomoci ostatním muslimům kdekoli na světě v jejich boji. “Syrská vláda není islámem považována za legitimní,” dodal.
Samer Shehadeh je se svými postoji v české komunitě muslimů osamocený. Jeho souvěrci se jej dokonce kvůli jeho radikálním postojům veřejně zřekli.
Někdejší pražský imám je palestinského původu, islám studoval v Saúdské Arábii. Po návratu byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze a zároveň byl dosazen do pozice imáma pražské mešity. Odtud ale kvůli vzájemným sporům odešel. Shehadeh po rozkolu v domovské obci krátce pobýval na Slovensku, pak se vrátil zpět do Prahy, odkud zmizel v roce 2017.
Příběh pražského imáma chystáme do prvního letošního čísla tištěného magazínu Neovlivní.cz. Objednávat jej můžete tady: