Kdo u soudu Babiše potopil a kdo mu pomohl

Klíčové nepřímé důkazy a svědectví vyvracejí verzi obhajoby bývalého premiéra a Jany Nagyové.

Ti, co byli do projektu Čapí hnízdo přímo zapojeni, podepisovali dotaci nebo mají osobní vazby na Andreje Babiše a jeho holding, u soudu vystupují ve prospěch obžalovaného politika. Nebo nevypovídají.

A svědecké výpovědi těch, kteří s ním žádné vztahy nikdy neměli nebo už je nemají, rozbíjejí jeho verzi obhajoby: s Čapím hnízdem jsem neměl nic společného.


Foto: Hnutí ANO

Takový je v kostce dosavadní průběh soudního procesu s Andrejem Babišem a jeho někdejší manažerkou Janou Nagyovou.

Nejdříve výčet těch, kteří Babiše u soudu podrželi: jeho manželka Monika (odmítla vypovídat), její bratr Martin Herodes (odmítl vypovídat) advokáti holdingu Václav Knotek a Gabriela Knapová (odmítli vypovídat), bývalý hejtman středočeského kraje Petr Bendl (tvrdil, že při rozhodování o dotaci nevěděl, že je Čapí hnízdo spojené s Babišem), účetní farmy a holdingu Věra Knobová (o hospodaření farmy prý neměla přehled, o žádných vazbách mezi farmou a holdingem nevěděla).

A teď ti, jejichž výpovědi nahrávají verzi policie, že vyvedení farmy z holdingu a převedení na děti a partnerku Moniku bylo fiktivní, aby Čapí hnízdo dosáhlo na 50 milionů z veřejných peněz:

Andrej Babiš jr.: řekl, že z něj otec udělal bílého koně a akcie farmy Čapí hnízdo nikdy nedržel. Zpochybnil také svůj údajný podpis na jednom z dokumentů.


ČTĚTE TAKÉ: Nové důkazy v kauze Čapí hnízdo v říjnovém časopise Neovlivní.cz


Ivana Havlíková: externí hodnotitelka žádosti o dotaci, podle níž nebyl projekt životaschopný. Dotace proto podle ní neměla být udělena. “Měla jsem poznatek o zapojení Agrofertu a Andreje Babiše do Farmy Čapí hnízdo, nebyla to žádná tajná informace. I na úřadu se to vědělo, četla jsem v té době také rozhovor s paní Babišovou, kde bylo prezentováno, že to má být ‚rodinná chalupa‘,” citoval její výpověď u soudu server iRozhlas.cz

Karel Mojžišík: další externí hodnotitel, dospěl ke stejnému závěru jako Havlíková. „Měli jsme porady zpracovatelů, na nich nám řekli, že k tomuto konkrétnímu projektu máme být hodní. Zpětně to hodnotím tak, že by byl zájem na tom, aby tento projekt prošel. Tehdy mě to však neovlivnilo,“ řekl u soudu.

Mojžišík tak u soudu uvedl to, co řekl pro Neovlivní.cz už v roce 2017. “Žádná jiná firma by za takových podmínek dotaci nedostala,” řekl tehdy a dodal (stejně jako nyní u soudu), že o Babišovi nevěděl: “To jsem tehdy ani neřešil, dozvěděl jsem se to až později a ledacos mi pak došlo.”

Filip Koutný: bývalý bankéř HSBC, která výstavbu farmy úvěrovala, u soudu vypověděl, že jim v bance bylo ze strany manažerů Agrofertu řečeno, že jde o “srdeční projekt pana Babiše”. A že za farmou stojí právě miliardář.

Eva Filipiová: řadová úřednice z dotačního úřadu vypovídala podobně. “Dostali jsme informaci, že za touto žádostí může stát Andrej Babiš.”

Většinu těchto svědků se Andrej Babiš nebo jeho advokáti snažili přímo u soudu zpochybňovat. Buď s odkazem na jejich zdravotní stav (Babišův syn) nebo údajnou nedostatečnou erudici (ekonomka Havlíková). Nebo jak pravil Babiš na adresu úřednice Filipiové: “Prostě mě nemá ráda.”


ČTĚTE TAKÉ: Nové důkazy v kauze Čapí hnízdo v říjnovém časopise Neovlivní.cz


Výpovědi v neprospěch Andreje Babiše a Jany Nagyové ovšem nestojí osamoceně. Kupříkladu verzi bankéře Koutného odpovídají interní dokumenty HSBC, na nichž je výslovně uvedeno, že za Farmou Čapí hnízdo od začátku stojí Andrej Babiš.

Dokumenty se týkají právě půjčky, kterou na výstavbu Babišova luxusního konferenčního centra na Benešovsku, poskytla banka HSBC. V dokladech je uvedeno, že majitelem farmy je Andrej Babiš. O dětech a Monice Babišové v nich není ani slovo.

Naopak v interních dokumentech banky výslovně stojí: “Farma Čapí hnízdo je stěžejní projekt pro pana Babiše.” A také, že mateřskou firmou Farmy Čapí hnízdo je Agrofert. Externí odkaz na dokumenty zde. Ty samé doklady jsou uloženy ve spise.

Externí hodnotitelé dotačního projektu Mojžišík a Havlíková zase vypovídají konzistentně se svými posudky, které vypracovali na žádost Středočeského úřadu už v roce 2008. Zde překládáme dvě hlavní pasáže obou dokumentů:


Ukázka z posudku od Karla Mojžišíka. Repro: Neo
Ukázka z posudku od Ivany Havlíkové. Repro: Neo

Stanovisko ekonomů, že je projekt nerentabilní, neefektivní a s diskutabilním přínosem pro region, sama o sobě měla vést k tomu, aby dotace byla zamítnuta. Jednoznačně to stojí v podmínkách pro udělení dotací.

A také v manuálu, který ROP Střední Čechy vydal v dubnu 2008. V něm se ostatně jako klíčový aspekt schvalovaných žádostí o dotace označuje „schopnost žadatele projekt financovat, realizovat a zajistit jeho udržitelnost.“

Pozdější hospodářské výsledky Farmy Čapí hnízdo dokládají, že se tito dva ekonomové ve svých výpočtech a analýzách nemýlili.

Od roku 2008, kdy byla dotace udělena, do roku 2013, kdy končily dotační podmínky, vykázala farma ztrátu 28,56 milionu korun. Ztrátová byla farma i v dalších letech, kdy ji na základě ručení k bankovnímu úvěru převzal holding Agrofert. Po další tři roky byly ztráty následující: 2014 to bylo 41 milionů, 2015 už 48 milionů a v loňském roce 52 milionů korun.

Proces pokračuje ve čtvrtek, na kdy je předvolaná manažerka Agrofertu Petra Procházková. Babišovu spolupracovnici označil jeho syn za člověka, který mu dal podepsat nějaké dokumenty k Čapímu hnízdu, o jejichž obsahu nic nevěděl. Bankéř Koutný zase uvedl, že od Procházkové se dozvěděl, že za farmou stojí Babiš.

Nové důkazy kauzy Čapí hnízdo. Čtěte v říjnovém časopise Neovlivní.cz, který můžete už nyní objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email