Klus, Vlčková, Hejnová, Mašínová, Polívka i Schwarzenberg. Rozhovory roku 2023

Nejen investigace. Po celý rok jsme vám přinášeli i rozhovory s osobnostmi, které inspirují

Zpěvák a herec Tomáš Klus byl v posledních patnácti letech pořád slyšet. Stál na barikádách. Tu brojil proti Andreji Babišovi, jindy ho trápila ekologická tíseň, pak jej zas tížila rozdělená společnost. Před posledními volbami do sněmovny podpořil nynější vládní politiky a najednou o něm není skoro slyšet. Cítí snad zklamání?


Koláž Neo

“Ne, já nejsem zklamaný. Nejsem spokojený, nebo uspokojený, ale spíše z dílčích věcí. Ale stejně tak jsem z mnoha dílčích věcí spokojený. Je řada toho, co může vláda dělat líp, ale pro mě třeba konkrétně to, jakým způsobem zvládli evropské předsednictví, je důkaz, že jsme se rozhodli správně a že jsme měli velké štěstí, že to ve volbách dopadlo tak, jak to dopadlo,” shrnuje své názory na politiku, které poodkrývá v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz. Vysvětluje v něm i to, proč se trochu stáhl.

“V poslední době snažím sám sebe naučit, že je mnohem důležitější naslouchat než mluvit. A čím víc to dělám, tím víc zjišťuju, že opravdu není třeba tolik mluvit. Protože skoro všechny věci, které chcete druhým říct, ti lidé dost často vědí sami od sebe a sami vám je řeknou.”

Jeden z nejhezčích rozhovorů jsme pak pořídili s lékařkou a filantropkou Katarínou Vlčkovou.

Omluvit se, poděkovat a pustit. Tři kroky, které mohou usnadnit chvíle před smrtí. „Nechci tvrdit, že to je návod. Na každého funguje něco jiného, ale tohle se mi z praxe osvědčuje nejvíc,“ říkala v jímavém, ale rozhodně ne teskném rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz Katarína Vlčková.

Popisuje v něm, jak se nám stalo, že jsme smrt a umírání trochu vytěsnili ze svých životů. A také proč není dobré před dětmi používat eufemismy jako „maminka odešla“.

Rusové na olympiádu nepatří. Tak zněl titulek rozhovoru s atletkou Zuzanou Hejnovou, která ukončila sportovní kariéru a nastartovala novou.


Z archivu Zuzany Hejnové (se svolením)

Zuzana Hejnová je jednou z nejúspěšnějších domácích atletek, byť, jak v rozhovoru pro Neovlivní.cz vzpomíná, vlastně si toho hodně musela zařídit sama. Servis pro české atlety má daleko k dokonalosti. I tak její český rekord na 400 metrů překážek – 52,83 vteřiny – platí už deset let a zatím to nevypadá, že by ho někdo překonal. Je dvojnásobnou mistryní světa a také olympijskou medailistkou z Londýna.

Tvrdí, že Rusko a Bělorusko nemají na nadcházející olympiádě v Paříži příští rok co dělat. A to nejen kvůli brutální agresi na Ukrajině, ale také kvůli tomu, že byl v Rusku před lety prokázán státem podporovaný doping. „Já bych je tam rozhodně nepouštěla,“ říká atletka.

S divadelním a filmovým hercem Vladimírem Polívkou jsme tak trochu překvapivě mluvili o demokracii, odpovědnosti za vlastní rozhodnutí a síle odolat. A také o divadle. 

Má výbušnou povahu, ale pere se s ní. Nevyhrál nad ní, ale – jak Vladimír Polívka říká – odpružuje to, poněvadž jinak by zůstal nedemokratickým člověkem, který bortí vztahy s lidmi kolem. Vlastně – i sám se sebou. „Mé největší současné téma je trpělivost sama se sebou. Jsem zvyklý, že mi věci v životě jdou, a když narazím na něco, co ne, tak v tom plavu a těžko se s tím smiřuju. Mám vztek,“ otevřeně přiznává v rozhovoru, který je součástí zimního speciálu Neovlivní.cz.

V aktuálním vydání časopisu pak vedle rozhovoru s Vladimírem Polívkou najdete interview se spisovatelkou Ivou Pekárkovou, archeologem Miroslavem Bártou, dcerou legionáře Zdenou Mašínovou a umělkyní Lenkou Glisníkovou.

Časopis můžete objednávat ZDE.

Karel Schwarzenberg na podzim 2009. Foto: archiv KS

V listopadu pak zemřel Karel Schwarzenberg. Odemkli jsme proto starší rozhovor, který jsme s knížetem, politikem a prezidentským kandidátem kdysi pořídili. Jmenoval se S Karlem Schwarzenbergem otevřeně o stáří, odcházení i smrti.

Karel Schwarzenberg v něm otevřeně mluvil o smrti, které se podle svých slov nebál. Odcházel smířený, i když jak říkal, ne úplně spokojený s tím, jak se mu věci podařily.

“Nikdy jsem nebyl spokojený úplně. Po pravdě řečeno, ty hlavní věci se mi nepodařily, to si taky musím přiznat. Ale snažil jsem se upřímně. Některé věci se podařily, některé ne.”

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: