Kontroverzní graf: ČR je na tom hůř než kritizované země

Vláda Andreje Babiše zrušila svou verzi ochranných opatření proti Covid-19 v den, kdy se Česko definitivně zařadilo mezi země s nejhorším vývojem nákazy vůbec.


Protože 506 aktuálních denních případů Covid-19 v ČR je výjimečné číslo, rozhodli jsme se i naši tradiční dávku dat pojmout netradičně. Podívali jsme se spekulativně na to, jak by českých pět set případů obstálo ve světovém srovnání.

Otázka je jednoduchá: “Pokud by v pátek ve vybraných zemích přibylo přesně tolik případů, jako v desetimilionové České republice, kolik by to vlastně bylo?”

Indů je přes 1,3 miliardy. Proto je potřeba české číslo 506 vynásobit indexem velikosti populace.

Výsledek? Pět set nakažených v ČR by se v Indii rovnalo 65 tisícům případů. Realita v Indii v pátek byla 69 tisíc případů. Zjednodušeně tedy nemoc Covid-19 tento týden zasáhla Česko stejně, jako nemoc aktuálně řádí v Indii.

Vybrali jsme denní srovnání s několika zeměmi, o kterých česká zpravodajská média hojně informují v negativním kontextu. Například o Íránu píšou takto: “V Íránu opět stoupá počet nakažených, režim ale přesná čísla tají”.

Nebo Austrálie, kde kvůli znepokojivému vývoji epidemie nedávno vyhlásila karanténu celých velkých měst a států.

O Německu česká média referují velmi pravidelně, články už dlouho varují před zhoršující se situací v zemi. Naposledy ČTK ve zprávě “Německo má přes 2000 nových případů, nejvíce od konce dubna”.

Problém je, že po přepočtu na “český index” by čísla všech výše uvedených zemí měla být ještě mnohem horší, než jsou. Němci sice v pátek zaznamenali přes 2 tisíce případů. Pokud však vezmeme v potaz, že Německo je 8x lidnatější než Česko, tak dostaneme znepokojivý obrázek: Kdyby na tom v Německu byli tak, jako je na tom aktuálně ČR, měli by v pátek skoro 4 tisíce případů. Byli by na tom 2x hůře, než jsou.

Pro výše uvedený graf jsme vybrali záměrně právě jen pátek  21. srpna 2020. Samozřejmě, že jedno denní číslo s ohledem na různé vývoje epidemie v různých zemích může být více nepřesné, než časová řada. Nicméně tentokrát nám nešlo o zachycení dlouhodobého trendu. Pokusili jsme se zachytit bod zlomu, ve kterém se právě nacházíme.

Proto v ilustraci výše nepracujeme s našimi obvyklými týdenními průměry dat, které dobře filtrují jednorázové odchylky.

A pro úplnost doplňujeme ještě tradičnější graf – srovnání pátečního nárůstu v Česku se zeměmi střední a západní Evropy. České číslo je po přepočítání na velikost populace každé země čtvrté nejhorší.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz