Manažer KI promluvil o roli Babišova Mráze v půjčce pro Grosse

Daniel Brzkovský řídil Key Investments v době, kdy pomohla zbohatnout bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi. Ve stejné době působil v dozorčí radě brokera i Babišův klíčový člověk Josef Mráz. Náhoda? Manažer Brzkovský poodhalil, jak společnost Key Investments, v níž utopily stovky milionů radnice městských částí v Praze i některé obce, tehdy fungovala.

“Nějaký lobbista přišel, že je potřeba pomoci Grossovi a bylo mu vyhověno.” Tak popisuje Daniel Brzkovský začátek příběhu, který skončil zbohatnutím bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Slovenská pobočka Key Investments tehdy půjčila Grossovi peníze na nákup akcií Moravia Energo. Ty pak expremiér obratem prodal se ziskem zhruba sto milionů korun. Transakci od počátku provázelo podezření, že se jejím prostřednictvím legalizovaly černé peníze. Důkaz se ale na to nenašel. Každopádně od té doby už Gross mohl kdykoli, když se objevily pochyby o jeho majetku, říct: Vydělal jsem si na to obchodem s akciemi Moravia Energo.

Neo: Jak se do dozorčí rady dostal Josef Mráz?

Stoprocentně přes Vladimíra Kroužeckého, ten tyhle věci řešil.

Neo: Ale Kroužecký se nikdy nepřihlásil k tomu, že by KI vlastnil. Tak z jakého titulu by dosazoval lidi do dozorčí rady?

Nevím, k čemu se hlásil a k čemu ne. Vím, jak to v KI chodilo. Tyhle věci řešil on.

Neo: Věděla dozorčí rada a potažmo Josef Mráz o transakci, která pomohla zázračně zbohatnout bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi?

Nejsem schopen to říct. Tyhle věci skutečně řešil Kroužecký, já to už pak jen administroval. Kdo všechno do toho byl zapojený, to nevím. To byl level, kam jsem nedosáhl.

Souvislosti:

» Pro zkrachovalého brokera pracoval i Babišův klíčový člověk
» Kostlivec z éry Václava Klause: ODS měla smlouvu se zkrachovalým brokerem
» Tajemství, která už Stanislav Gross nevysvětlí

Neo: Josef Mráz působil před svým vstupem do KI a po něm ve firmách ovládaných Grossovým tehdejším přítelem Andrejem Babišem. Později se stal jeho klíčovým manažerem, je výkonným ředitelem Agrofertu. Víte o nějaké souvislosti mezi Babišem a tou Grossovou transakcí?

O tom nevím, jak říkám, byl jsem v jiném levelu. S panem Babišem jsem se viděl jednou, když jsem dostal za úkol nabídnout mu spolupráci. Ta se ale nakonec neuskutečnila.

Neo: Nerozumím tomu, proč si vlastně Josef Mráz do KI odskočil. Nejdřív byl v Babišových firmách, pak se v době půjčky pro Grosse angažoval v KI, aby se následně vrátil k Babišovi. 

Vážně nevím.

Neo: Víte, kdo tehdy přišel s tím, že KI pomůže Grossovi?

Nějaký lobbista přišel za Kroužeckým, že je potřeba pomoci Grossovi a on mu vyhověl.

Neo: Kdo to byl?

Nebudu to jméno říkat.

Neo: Bylo hodně takových lidí, kteří v KI hledali pomoc?

Myslím, že ne. Rozhodně ne s takovouhle aurou. Byl to speciální případ.

Neo: V čem? Že bylo potřeba pomoci mu legalizovat nějaké peníze?

Podívejte, už je na pravdě boží. Takže bych to nechal být. Byl kolem toho pak poprask, když se to objevilo v médiích. Řešili jsme to, jestli máme vydat nějaké stanovisko, protože mediální obraz té transakce nebyl dobrý. Ale z naší strany nešlo o nic nezákonného, takže bych to nechal být.