© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Z memoranda o těžbě lithia na Cínovci, které podepsal sociálně demokratický ministr Jiří Havlíček těsně před říjnovými parlamentními volbami, se hnutí ANO podařilo udělat klíčovou předvolební aféru proti konkurenční ČSSD. A odvrátit tak pozornost od kauz vlastního předsedy. Babišovi ministři tlačili na Sobotkův kabinet, aby memorandum zrušil. Ve chvíli, kdy začal Andrej Babiš vládnout sám, debaty o zrušení memoranda utichly.
“Tímto memorandem jste uvalil na Českou republiku a jeho daňové poplatníky případné miliardové závazky, které mohou hrozit v arbitráži,” napsal před volbami Andrej Babiš tehdejšímu ministrovi průmyslu Jiřímu Havlíčkovi. A ptal se na jeho názor na podezření, že “jde pořád o tu samou partu, se kterou ČSSD spolupracuje už léta… o partu kolem zloděje Bakaly a spol.”
Ačkoli jednobarevná vláda Andreje Babiše byla jmenována už v prosinci, memorandum stále platí. Dodnes nebylo zrušeno a není jasné, jestli vůbec bude.
“Vypracovávají se analýzy k celkové problematice. Až budou k dispozici, teprve na jejich základě se rozhodne, jak dál postupovat,” uvedlo tiskové oddělení ministerstva průmyslu a obchodu na dotaz Neovlivní.cz kdy a zda vůbec bude memorandum o těžbě lithia zrušeno.
Kauzu Lithium, kterou těsně před volbami využilo proti ČSSD Babišovo hnutí ANO ve spolupráci s Okamurovou SPD a komunisty, lze přitom podle analýzy Pražského institutu bezpečnostních studií zařadit mezi klasické dezinformace. Sami socialisté jsou přesvědčeni, že jim případ sebral dvě až tři procenta ve volbách. Tím, kdo celou aféru odstartoval byl proruský dezinformační web Aeronet, který je mimo jiné i v prokremelské databázi Neovlivní.cz. Stejné informace pak šířil Andrej Babiš a SPD.
“Web Aeronet přinesl 4. října 2017 zprávu, dle níž podpis memoranda o těžbě českého lithia s australskou firmou European Metals Holding Ltd. představuje součást snahy ČSSD vytunelovat českého lithium. Autor článku také uvedl, že část peněz z těžby lithia „skrze různé osoby a firmy půjde do blízkosti Lidového domu.“ Text také obsahoval výzvu volit SPD, která podobným „tunelům“ zabrání,” stojí v analýze Institutu, který před lety zakládal respektovaný polistopadový šéf civilní rozvědky Oldřich Černý. Analýza na externím odkazu zde.
Memorandum podepsal 2. října v Ústí nad Labem, za účasti vedení kraje a tripartity, šéf australského EMH Keith Coughlan spolu s ministrem průmyslu Jiřím Havlíčkem (ČSSD). V dokumentu se obě strany ujistily, že platí dohody o ochraně investic mezi Českem a Austrálií, a EMH v něm slíbilo, že chce nejen těžit, ale lithium bude u nás i zpracovávat. Zavázalo se také ke spolupráci se státem.
Jenže podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jehož podpořili komunisté a SPD, šlo o vysoce nevýhodný dokument. Kvůli zmínce o ochraně investic se údajně může stát základem pro budoucí mezinárodní arbitráž. Babiš o něm mluvil jako o krádeži sociálních demokratů za bílého dne či o dalším tunelování státu ze strany ČSSD à la zpackaná privatizace OKD. Lídr SPD Tomio Okamura označil memorandum za skandál století a KSČM k tomu přidala rozbor, že EMH je firma s utajenými vlastníky napojenými skrytě na struktury odpovědné za pád OKD.
Co ovšem lídr hnutí ANO před volbami zamlčel, byl fakt, že kromě sociálního demokrata Havlíčka sehrál v příběhu výraznou roli i jeho ministr životního prostředí Richard Brabec.
Firmě prodloužil licence i přesto, že v té době změnila vlastnickou strukturu na anonymní společnost z daňového ráje. Brabec tento krok učinil přesto, že se jeho strana společně s koaličními partnery z ČSSD a KDU-ČSL přímo v programovém prohlášení Sobotkovy vlády zavázala, že nebude obchodovat se společnostmi s neznámým vlastníkem.
A proč je o lithium takový boj? V pozadí stojí momentální boom elektromobilů. Lithium je klíčová látka používaná v bateriích a očekává se po něm rostoucí poptávka.Ložisko na Cínovci tak slibuje slušný výdělek. Cínovecká ruda obsahující lithium má podle posledních průzkumů rozsah 656 milionů tun. Jde tak o čtvrté největší zásoby na světě. Podle propočtů samotné firmy by se teoretická hodnota suroviny tedy dala při současných cenách odhadnout na 1,5 bilionu korun.