Nevarovali nás, tvrdí Babiš. Ve skutečnosti varování ignoroval

Pandemie se opět vymkla vládě Andreje Babiše z rukou, ten hledá viníka všude kolem sebe.

Česká republika se znovu ocitla v covidové krizi. Dosluhující premiér Andrej Babiš ale tvrdí, že jeho vláda nemohla reagovat dříve. Prohlásil, že nikdo nevěděl, jak dramaticky se situace letos na podzim vyvine.

“Žádný expert to nepredikoval,” prohlásil předseda vlády 17. listopadu v České televizi.


Foto: Shutterstock/Dario Lucarelli

Skutečnost je ale zcela jiná, než nyní tvrdí premiér. Od začátku školního roku – tedy dva a půl měsíce – řada expertů veřejně varovala, že se situace začíná zhoršovat a vláda by měla reagovat. Šlo i o ty odborníky, kterým vláda Andreje Babiše během posledního roku a půl naslouchala.

A hlavně: varování podle informací Neovlivní.cz padla i na Radě pro zdravotní rizika, kterou právě Andrej Babiš kvůli covidu vytvořil a osobně ji předsedá.

“Už v polovině října zazněla na Radě první varování, že se situace začíná dramaticky zhoršovat,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z účastníků zasedání rady. “Zástupci ministerstva zdravotnictví trvali na tom, že je situace v normálu. Naopak lidé z ministerstva školství a vnitra upozorňovali, že tenhle optimismus nesdílí a stát by se měl připravit na rizikový scénář.”

A stejná varování se objevila i ve veřejném prostoru. Například od bývalého vedoucího laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Mariana Hajdúcha, který je nyní členem zmiňované Rady. “Epidemie v ČR se vyvíjí velmi špatným směrem. Připomíná mi to vtip: Lord se vrátí domů a ve dveřích volá na sluhu: „Jean, má naše auto brzdy?” „Samozřejmě, pane.” „Hm, tak to jsem na ně zapomněl šlápnout.” Ministerstvo zdravotnictví, prosím, začněte brzdit, jinak opět skončíme v pangejtu,” napsal Hajduch už 19. října, tedy skoro přesně před měsícem. O den dřív už přidal doporučení: “Vánoční dárky bych si raději nakoupil už teď.”


Premiér už jednou varovné signály ignoroval. Usvědčily jej covid data


A ve stejné době – přesně 19. října – začal veřejně upozorňovat na riziko zvýšení relativní pozitivity testů i hlavní zdravotní statistik Ladislav Dušek “Pozitivita se blíží 10 procentům, což je signál, že nálož v populaci opravdu sílí,” zmínil šéf statistiků Dušek.

Ten samý týden se ozval i Pavel Řehák, muž, který sehrál klíčovou roli v první vlně epidemie. Na základě jeho výpočtů tehdy vláda podnikla razantní kroky. A i tentokrát Řehák varoval včas.

“Pasivní MZ => COVID roste => přetížené nemocnice, omezená péče, omezené školy, dopad na ekonomiku. Potřebujeme efektivní prevenci, než bude pozdě! Testovat (minimálně neočkované), podporovat očkování, zajistit dodržování ONT. Je to levnější, než hasit požár (a ten bohužel doutná),” napsal opět 19. října.

A 4. listopadu, kdy ministerstvo zdravotnictví na sociálních sítích zveřejnilo výzvu Prosíme, očkujte se, pak Řehák alarmoval znovu: “Pasivně sledovat a prosit nestačí. MZ, začněte aktivně aplikovat prevenci epidemie (testování, izolace, trasování) a minimalizujte tak dopady na zdraví lidí a ekonomiku. Při 2% smrtnosti z dnešních 10 tisíc infikovaných zemře zhruba 200 lidí.”

A jak s tím naložil ministerský předseda? Nijak.

Ještě 3. listopadu tvrdil, že vláda žádná opatření nechystá a politickou odpovědnost přehodil zpátky na experty. “Já jsem se samozřejmě ptal v pondělí na radě (Radě vlády pro zdravotní rizika, pozn. red.), jsou tam nějaké návrhy, které zatím klinická skupina neodsouhlasila. Je potřeba, aby se domluvili,” uvedl Andrej Babiš pro Českou televizi.

V té době už přitom věděl, že tempo růstu epidemie koronaviru v Česku zhruba o týden předbíhá nejrizikovější scénář, který namodeloval hlavní statistik Dušek. Rada jej totiž řešila už o týden dříve, kdy to čísla potvrdila.

„Rizikový model se naplnil, v následujících dvou třech týdnech budeme pozorovat růst. Šíření časem dosáhne stropu, ale nemůžeme přesně říct, kdy to bude,“ řekl 26. října v Českém rozhlase statistik Dušek.

Přesto Andrej Babiš čekal dalších třiadvacet dní, než něco udělal.

Jak se během poslední fáze epidemie rozpadlo ministerstvo zdravotnictví? Kolik stovek milionů stát zbytečně vyhodil oknem? Investigaci Sabiny Slonkové najdete v prosincovém časopise Neovlivní.cz. Předplácet můžete už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Dario Lucarelli / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email