Landovský a Kohout, nová jména pro vládu. A plán: Poche z kola ven

Jednání o nové vládě Andreje Babiše finišují. Pro případ, že nakonec skutečně sestaví kabinet se sociálními demokraty, se objevují nová jména ministrů za tuto stranu. A v zákulisí se také chystá plán, jak vyšachovat ze hry Miroslava Pocheho a nenaštvat si před hlasováním o důvěře vlivnou pražskou organizaci ČSSD.

Jakub Landovský se už za ministra obrany Martina Stropnického z ANO stal jeho náměstkem. Nyní se podle zjištění Neovlivní.cz jméno syna známého herce opět objevilo na seznamu potencionálních ministrů nové Babišovy vlády. Pražský sociální demokrat by se mohl stát právě ministrem obrany při variantě, že odejde Karla Šlechtová, která to má u premiéra Babiše nahnuté.

K tématu
» Poche: Návrat architekta byznysových dohod. A také zákulisních paktů
» Analýza: Půl roku od voleb. A jeden Babiš dává všem
» Napětí ve vztahu Zeman – Babiš roste

Jako o dalším možném členovi vlády z řad ČSSD se spekuluje o diplomatovi a bývalém ministrovi zahraničí Janu Kohoutovi. Ten by mohl usednout do čela diplomacie. V cestě mu ale stojí Miroslav Poche, který trvá na tom, že chce být ministrem zahraničí. Navzdory jasnému vetu prezidenta Miloše Zemana.

Lídr ČSSD Jan Hamáček je tak v krajně nevýhodné pozici. Poche platí za člověka, který fakticky Hamáčka řídí. Mimo jiné mu pomohl ke zvolení předsedou ČSSD.

Současně už ale Hamáček podle informací zevnitř hnutí ANO ví, že Andrej Babiš jméno Pocheho na Hrad právě kvůli prezidentovu postoji nikdy nepřinese. “Prezident se na tom s premiérem už domluvili. Jméno Poche je prostě nepřekročitelné,” uvedl zdroj obeznámený s postojem Babiše.

Hamáček tedy musí zařídit, aby ho Poche a pražská organizace nyní podrželi a přitom jim nedokáže zajistit požadovaný post šéfa diplomacie. Jedna z variant je, že post ministra zahraničí zůstane dočasně neobsazený a bude jej řídit přímo premiér. Klíčové pro Hamáčka by v takovém případě bylo, že by post neobsadil minimálně pro začátek jiný sociální demokrat.

“Poche by pak viděl, že přes to vlak vážně nejede a pražská organizace ČSSD by dostala jiný post, ovšem nikoli pro Pocheho. A teprve pak by se doobsazovalo zaminy, například právě Janem Kohoutem,” popsal plán socialistů jeden z insiderů zákulisního vyjednávání.

Jasněji o personáliích bude už koncem tohoto týdne, v pátek mají sociální demokraté oznámit výsledek svého referenda. Dosavadní informace nasvědčují tomu, že většina členů ČSSD se vyslovila pro účast ve vládě.