© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jakkoli navenek vystupují jako spojenci, pod povrchem napjatých vztahů Miloše Zemana a Andreje Babiše doutná nový spor. Během nedělní schůzky prezident podle informací Neovlivní.cz premiérovi v demisi ostře vyčetl, že jej vláda obchází a neinformuje o krocích, které mají dopad na zahraniční vztahy. Babiš odcházel podle svědků ze schůzky silně rozrušený. Jak se to promítne do sestavování nové vlády?
Vydání údajného hackera Vladimira Nikulina do rukou Spojených států, ačkoli o něj usilovalo Rusko. Podpora leteckých úderů spojeneckých vojsk v Sýrii. Dva hlavní body, které přiživily už dva měsíce trvající ochlazení vztahů mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem v demisi Andrejem Babišem. (Co přesně se mezi nimi v lednu stalo popisujeme zde.)
Napětí vygradovalo podle zjištění Neovlivní.cz během nedělní schůzky mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem, který s prezidentem přijel konzultovat další postup při dosud marném sestavování své druhé vlády.
» Třináct týdnů: Co už stihla vláda bez důvěry |
» Čarování se státním rozpočtem. Úspory na levné jízdenky |
» Za kulisy: Babiš se postu premiéra nevzdá. Pokud nebude muset |
» Dělení moci je na spadnutí |
“Zeman Babišovi ostře vyčetl zahraniční politiku vlády. Vadí mu především to, že ho vláda obchází. Neinformuje ho o některých krocích, jako bylo třeba vydání Nikulina, o kterém se dozvěděl z médií. A vydává prohlášení, s nimiž prezident nesouhlasí, jako byla třeba podpora úderům spojenců v Sýrii. Babiš ze schůzky odcházel hodně naštvaný,” uvedl zdroj obeznámený s obsahem schůzky.
Zeman své výhrady částečně řekl i veřejně, když ve vysílání Frekvence 1 kritizoval za podporu útoků na syrské cíle Babišovy ministry Martina Stropnického a Karlu Šlechtovou. “Já bych těmto ministrům chtěl vzkázat: Jste, alespoň zatím, ministři vlády České republiky, nikoli vlády Spojených států, Velké Británie nebo Francie,” řekl.
Premiér v demisi, který dlouhodobě v zahraniční politice není silný v kramflecích, nejprve útoky podpořil. Po rozhovoru s prezidentem ale otočil.
Nedělní schůzka přitom původně vůbec neměla být o zahraniční politice. Andrej Babiš přijel prezidenta informovat, co zamýšlí se sestavováním vlády poté, co nevyslyšel jeho radu a odmítl o kabinetu dál vyjednávat s SPD a komunisty. Babiš tento týden znovu usedl ke stolu s ČSSD.
Jestli mu prezident vyčinil a jak komentoval fakt, že Andrej Babiš není schopen ani napodruhé vládu zatím sestavit, to okolí lídra hnutí ANO striktně tají. Zdroje z Hradu opakovaně dávají najevo, že Babiš tentokrát musí přinést vládu s důvěrou a pokud to nedokáže, prezident je připravený jmenovat premiérem někoho jiného.
Nabídka, kterou chtěl Babiš vtáhnout zpátky do hry ČSSD, přitom samotní socialisté považují za výsměch. Poté, co jim odmítl dát vnitro a finance, schválilo si vedení ČSSD, že za takových podmínek a s trestně stíhaným předsedou vlády je účast ve vládě neobhajitelná.
A teď jim Andrej Babiš položil na stůl stejnou nabídku: pět resortů, ale vnitro ani finance nedostanete. A já budu premiér.
Stejná nabídka proto nyní podle informací Neovlivní.cz u vedení ČSSD nemůže projít. Babišovo okolí ale dává najevo, že to je startovací nabídka. “Musí být kam ustupovat. Není možné vyložit hned karty na stůl,” přiblížil taktiku jeden z Babišových spolupracovníků ze Sněmovny.
O tom, jak se k Babišově nabídce postaví, rozhodne vedení ČSSD v pátek.