Nový terč ruských špionů – mozky Galilea v Praze

Poté, co pražská centrála satelitního navigačního systému Galileo před pár měsíci spustila svůj ostrý provoz, stala se prakticky obratem terčem zájmu ruských špionů. Diplomatické zdroje i tajné služby podle zjištění Neovlivní.cz zaznamenaly jejich zvýšenou snahu o kontakty s lidmi z holešovického sídla Galilea. A to především s těmi, kteří mají v centrále Agentury pro evropský globální navigační družicový systém GNSS na starost kosmické projekty.

Co nejblíž se k nim snaží dostat Rusové, kteří podle stejných zdrojů působí na pražské ruské ambasádě a tajné služby je podezírají právě ze špionáže pro Putinovy tajné služby.

“Je to velmi citlivá záležitost, protože jde o oficiální kontakty zaměstnanců ambasády. Každopádně už byla vyslána varování na patřičná místa, že jejich zájem o Galileo je nadstandardní a překračuje rámec právě oněch oficiálních styků,” uvedl jeden z bezpečnostních zdrojů pro Neovlivní.cz.

Snaha Rusů získat co nejvíc informací o satelitním navigačním systému Galilelo je přitom z jejich pohledu opodstatněná. Ruská vláda provozuje už z doby Sovětského svazu Glonass – konkurenční radiový družicový navigační systém. Ten je obdobou amerického GPS a právě Galilea.

A navíc: Evropa je pro Rusko zákazníkem, který využívá ruské nosné rakety pro vynesení svých družic na oběžnou dráhu. Po incidentu, kdy se přesně před rokem nepodařilo raketám Sojuz dopravit na “místo určení” dvojici družic systému Galilelo, se Moskva podle ruského serveru newsru.com začala obávat o zakázky.

To, že pracovníky pražské centrály Galilea kontaktují lidé z řad zaměstnanců ruské ambasády, zapadá do zpráv, které o jejich aktivitách v minulosti přinesl deník Neovlivní.cz.

Ukázalo se například, že České úřady za poslední čtyři roky vypověděly ze země 11 pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu: šlo o diplomaty, administrativně-technické pracovníky a zástupce vojenského úseku. Podle českých tajných služeb v drtivé většině pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace.

Centrála systému Galileo se přesunula do Prahy poté, co o tom v roce 2010 rozhodla Rada ministrů EU. Stěhování bylo ukončeno v létě 2012 a následně v září téhož roku byl provoz agentury oficiálně spuštěn, a to v budově na nábřeží pražských Holešovic. Zásadní rozjezd aktivit centrály je ale spojen teprve s loňským rokem. Samotný navigační systém pak má být plně funkční na přelomu let 2019/20. Do té doby také bude naplněna administrativní kapacita holešovického sídla.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf