O čem se nemluví. Pašování prominentů z Gazy

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek popisuje způsob, jak lze za pár tisíc dolarů odjet do sousedního Egypta.

Oficiálně mohou blokované pásmo Gazy opustit pouze cizinci, kterým izraelská vláda udělila evakuační povolení. Existují však také neoficiální kanály, které umožňují každému, kdo má několik tisíc dolarů, odjet do sousedního Egypta.

Gaza Foto: Ryan Rodrick Beiler / Shutterstock.com

Mezi klíčové hráče tohoto uspořádání patří lidé blízcí egyptskému prezidentovi. Je možné, že představitelé Hamásu toto zkorumpované řešení zneužili. Za 7000 USD vybrané cestovní kanceláře napojené na ministerstvo obrany Egypta umožňují tranzit na letiště  do Káhiry. Egypťané nemají zájem, aby  Palestici z pásma zůstávali v jejich zemi. Jednou z firem, která na tomto obchodě z lidským utrpením vydělává je cestovní kancelář Hala. Tu založil Ibrahim Al- Arjaní.

Pochází z beduínského prostředí z kmene Tarabani , který je známý svou kontrolou nad nezákonnými obchody na Sinajském poloostrově, včetně pašeráckých cest do pásma Gazy. Hala je však jen jedním z mnoha podniků, které  Al- Arjaní vlastní. Má plnou nebo částečnou kontrolu nad asi tuctem společností spolu s National Project Organization, vládním subjektem působícím pod záštitou egyptského ministerstva obrany.

Zapojení armády do egyptského obchodu je rozsáhlé a společnosti účinně kontrolované jejími důstojníky ovládají taková odvětví, jako je bankovnictví, pojišťovnictví a stavebnictví. Hala nemá licenci ministerstva cestovního ruchu, má ale mnohem cennější neformální pověření: záštitu zpravodajské služby Egypta.

Funkci zástupce šéfa zpravodajské služby zastává Mahmúd al-Sísí, prezidentův syn a známý Al- Arjaního. Al- Arjaní dohlíží na operace na hraničním přechodu Rafah. Pravděpodobně má hlavní prospěch z probíhajícího tamního korupčního schématu – takového, který požaduje poplatek nejen od zoufalých Palestinců, kteří se pokoušejí uprchnout ze svých domovů, ale také od každého, kdo se stále snaží dostat do Gazy. Podle webu Middle East Eye obdrželi Al- Arjaního spolupracovníci platby z každého nákladního auta přepravujícího humanitární pomoc do pásma Gazy.

Podle některých informací se za získání povolení dovozu humanitární pomoci po začátku obnoveného konfliktu v Gaze platí egyptské straně 5000 USD za každý kamion. Je možné, že Al- Arjaní a jeho vlivní spojenci nejsou zapojeni pouze do korupce a do očí bijícího zneužívání lidského utrpení. Mohou mít také vazby na teroristické aktivity.

Navzdory několika měsícům vojenských operací v Gaze Izrael nezabil ani nezatkl žádné významné vůdce Hamásu. I když se mezi Izraelci spekulovalo o tom, že vysoce postavení členové teroristické organizace mohli uniknout do Egypta podzemními tunely, zůstává možné, že prostě opustili oficiální kontrolní stanoviště a využili své zkorumpované spojení s Al- Arjaním.

Představitelé syrských Kurdů nedávno tvrdili , že Turecko přemístilo 35 rodin členů Hamásu do zvláštní palestinské osady poblíž města Afrín v turecky okupované části Sýrie. Toto tvrzení však nebylo následně potvrzeno žádnými jinými zdroji. Je známo, že v této oblasti existují palestinské uprchlické osady a že místní Kurdové považují jejich přítomnost za snahu Ankary změnit etnické složení regionu zvýšením počtu Arabů loajálních tureckým úřadům. Nicméně podrobnosti o tom, kdo přesně je přesídlován do Afrínu z Palestiny a jak přesídlování funguje, zůstávají neznámé.

Zdroj náhledové foto: Ryan Rodrick Beiler / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email