Obvinění kvůli 11,5 milionu. Pád posledního velkého hráče

Stával po boku dvou premiérů, pomáhal Miloši Zemanovi na Hrad, viděl do financování vládní partaje a platil za posledního skutečně velkého zákulisního hráče české politiky. Policie si pro něj ale nepřišla kvůli žádnému miliardovému obchodu, u kterých v minulosti asistoval. Miroslavu Janstovi nakonec podle informací Neovlivní.cz zlomilo vaz jedenáct a půl milionů, které si podle policie nezákonně vylobboval pro Českou unii sportu.

“Všechno je postavené na lobbismu, jen to nechce nikdo přiznat veřejně.” Tuto větu Miroslav Jansta řekl před dvěma lety v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Právě tento pohled na svět šéfovi českého sportu tento týden přinesl trestní stíhání. A to v kauze, v níž policie kvůli dotacím pro sport už stíhá Janstova přítele, fotbalového funkcionáře Miroslava Peltu a také bývalou náměstkyni z ministerstva školství Simonu Kratochvílovou.

Ze zjištění deníku Neovlivní.cz vyplývá, že policie Janstovi v obvinění připisuje, že mimo pravidla hry pro sportovní unii vylobboval navíc jedenáct a půl milionů, které byly původně v excelových tabulkách ministerstva školství určeny pro olympijský výbor a Sokol. Odposlechy zaznamenaly Janstovy hovory s náměstkyní Kratochvílovou, které si policie vyložila jako návod k trestným činům zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě svěřeného majetku.

Kontext:

» TOP 10 zákulisního vlivu: Aktuální pořadí
»  Jansta, muž s obří sítí kontaktů
» Vše stojí na lobbismu, říká Jansta
» Jansta: Nic jsem neprovedl, museli mě propustit
» Rozhovor s Janstou: Lídry s vizí v politice nevidím

Miroslav Jansta  náměstkyni vysvětloval, že největší sportovní spolek – “jeho” unie sportu – nemůže mít z dotačního programu méně než menší spolky. Mimo jiné proto, že olympionikům a sokolům jsou určené i jiné dotační programy. A uspěl. Ministerstvo poměr rozdělovaných peněz změnilo ve prospěch sportovní unie. Škoda, která tak měla sokolům a olympionikům vzniknout, je podle policie jedenáct a půl milionu korun.

Sám Miroslav Jansta ani jeho advokát nechtěli případ jakkoli komentovat. Potvrdili pouze, že proti obvinění chystají stížnost. Jediný Janstův komentář pak zní: “Neměl jsem z toho ani korunu, vše šlo do sportu. Je to o nepochopení systému dotací.”

Jansta má pravdu v jedné věci. Ani policie netvrdí, že by z dotačních peněz šlo něco do jeho kapsy.

Říká ale, že Janstův postup dva menší sportovní spolky poškodil. Z obvinění není zřejmé, jestli má policie ještě ukryté nějaké další trumfy. Pokud je vše, co na Janstu má, uvedené v textu obvinění, čeká nás právní bitva o výklad systému dotací a pravidel jejich rozdělování. Odposlechy, které jsou dosud hlavním důkazem, totiž jednoznačným důkazem o trestnosti Janstova postupu nejsou.

Každopádně finální verdikt nepadne v řádech měsíců, ale spíše let. Pozice Miroslava Jansty ve sportu, ale i zákulisí české politiky je tak dlouhodobě oslabená. Ačkoli se v kruzích sociální demokracie spekulovalo o jeho návratu do role aktivního hráče v ČSSD, odkud se před lety stáhnul kvůli svému vstupu do sportu, po policejním obvinění je tato varianta v podstatě vyloučena.

Nakolik se trestní stíhání odrazí na Janstově pozici ve sportu, kde jej deník Neovlivní.cz už před dvěma lety zařadil mezi tři nejvlivnější hráče, bude jasné až na podzim za nové vlády. Ukazatel bude jasný: kolik peněz dokáže Jansta do sportovní unie přivést.