Obviněný Teryngel: Advokát Zemanovy vlády

Právník, který pomáhal kabinetu Miloše Zemana, je nově stíhaný pro podezření z korupce soudce

Policie o víkendu obvinila soudce vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka a advokáta Jiřího Teryngela, informoval Radiožurnál. Sovák je podezřelý, že za úplatky ovlivňoval kauzy. Teryngel z korupce.

Právník Teryngel poslední roky zmizel z veřejného prostoru, na přelomu tisíciletí ale patřil mezi prominentní advokáty, kteří těžili ze svých politických vazeb. Jiří Teryngel byl spjatý především s érou Miloše Zemana ve Strakově akademii.


Ilustrace Shutterstock

V té době získával zakázky z nejvyšších míst. A s touto dobou také byly spojené i jeho vlastní trable s pravidly.

Poprvé na sebe upozornil v kauze Český dům, nevýhodného pronájmu diplomatické budovy v Moskvě, který za souhlasu ministra zahraničí Jana Kavana režíroval agent vojenské rozvědky Karel Srba. Jiří Teryngel coby právník tehdy pracoval jak pro firmu, která za extrémně výhodných podmínek pronájem získala. Současně ale vypracoval dobrozdání pro ministerstvo zahraničí, že pochybná nájemní smlouva je v pořádku.


ČTĚTE TAKÉ: Databáze lží – Miloš Zeman a vyhozený úředník


Teryngela za dvojí hru vyškrtla advokátní komora ze svých řad, advokát ale její verdikt zvrátil u soudu.

Podobně se Jiří Teryngel angažoval v kauze Olovo, v níž chtěli poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana vylhaným pamfletem zdiskreditovat jeho politickou oponentku Petru Buzkovou. Byl to právě Teryngel, kdo za úřad vlády vypracoval trestní oznámení na novináře Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka, kteří akci proti Buzkové odhalili a Olovo zveřejnili.

Teryngel dokonce v trestním oznámení psal, že zveřejnění operace Olovo řídila cizí mocnost. Oba novináři byli státním zastupitelstvím s definitivní platností veškerých obvinění zproštění s tím, že se žádného trestného činu nedopustili a jen dělali svojí práci.

Ještě před svým angažmá ve službách vlády Teryngel proslul zastupováním ukrajinských mafiánů z pražského podniku U Holubů, kde policie v devadesátých letech podnikla rozsáhlou razii.

Své první kontakty přitom Teryngel nasbíral už za komunismu, kdy v osmdesátých letech působil na federální prokuratuře a věnoval se sepisování zákonů pro hospodářské delikty. Byl nejen členem KSČ, ale i Lidových milicí. A to pro něj po listopadu 1989 znamenalo konec ve státních službách.

Kontakty mu ale zůstaly, zužitkoval především svůj přátelský vztah s Miroslavem Šloufem, dlouholetým Zemanovým poradcem.

Před lety byl pak Teryngel odsouzen k podmínce za krácení daní.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email