Omerta, zní z Hradu. Hlídají nás i na toaletách

Nebojí se ani tak zakázek, ale toho, jak se chovali k podřízeným a co se tu dělo, vypovídají lidé ze Zemanova týmu.

Slovo bossing skoro nikdo z nich nepoužil, přesto jsou některé popisované situace na hraně. Zaměstnanci Hradu říkají, že s tím jak bylo stále jasnější, že v prezidentském křesle vystřídá Miloše Zemana spíše Petr Pavel než Andrej Babiš, se chování k podřízeným ještě zhoršilo.


Z inaugurace prezidenta republiky, druhé funkční období, 8. března 2018. Foto: Prezidentská kancelář

Vratislav Mynář věděl, že končí určitě. A v prezidentské kanceláři si už nebere servítky. “On nikdy nevynikal zrovna gentlemanským chováním, ale jak se chová teď, zejména k ženským, je často za hranou. Je arogantní tak, že to řada z nich oplakala,” popsal jsme již v prosinci v Zimním speciálu Neovlivní.cz s odkazem na výpověď jednoho z Mynářových podřízených.

Trval na anonymitě. Což vyžadují i další zaměstnanci Hradu, kteří promlouvají nyní. “To je vlastě jediné, co je teď zajímá. Aby zajistili, že se nový prezident a jeho tým nedozví, co se tu odehrávalo. Pátrají, kdo vynáší informace. Dokonce nás hlídají i na toaletách, kontrolují, kdo a na jak dlouho tam chodí. Bojí se, aby se lidé nedomlouvali. Je to strašná schíza,” uvedl další z dlouholetých členů Zemanova týmu.

Jenže nejde jen o kontrolu záchodků. Dva zaměstnanci Hradu shodně pro Neovlivní.cz uvedli, že čelili tlaku z vedení kanceláře prezidenta, aby při rozhovorech se spolupracovníky nové hlavy státu neodkrývali, co se na Hradě dosud dělo.

“Bylo nám řečeno, že si tím místo stejně nezachráníme a jen si uškodíme, že nás pak nevezmou vůbec nikde,” popsal jeden z nich. Kdo konkrétně na něj tlačil, to říct veřejně nechce. “Bylo to mezi čtyřma očima,” dodal

Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář na podezření nereagoval. Od volby nového prezidenta se zcela stáhl.

O zastrašování svědků nicméně už v lednu mluvili poslanci, kteří chtěli řešit hradní skartaci dokumentů spojených s kauzou Vrbětice. A předvolali si tři pracovníky Hradu. “Bylo jim řečeno, že kdyby přišli k nám na výbor, byť jsme je řádně obeslali, tak by je to mohlo stát místo,“ citoval Radiožurnál předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS).

Informaci potvrdil i místopředseda Šimon Heller z KDU-ČSL. “Měl na ně být vyvíjen tlak, aby nešli vypovídat před bezpečnostní výbor, což je samozřejmě naprosto nepřijatelné, aby nadřízený říkal podřízenému, že nemá vypovídat o tom, co se dělo nebo nedělo. Mohu potvrdit informaci, že se mělo jednat o vyhrožování z hlediska vyhození z práce,“ uvedl pro rozhlas Heller.

TŘEBA MĚ TU NECHAJÍ

Nejde přitom jen o to, aby neprasklo v plné šíři to, co se za zdmi prezidentské kanceláře poslední roky odehrávalo. Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, někteří lidé z vedení Hradu si i po zvolení Petra Pavla myslí, že by tu mohli zůstat i s novým prezidentem. Navzdory tomu, že jsou spojení s prezidentem, který v podstatné části společnosti vyvolával extrémní negativní emoce.

Podle informací Neovlivní.cz, které jsme zveřejnili už v prosinci v Zimním speciálu, bojuje o setrvání především Jan Novák.

Vlivný, byť veřejnosti nepříliš známý muž má za sebou dlouholetou kariéru ve státní správě. Začínal se svým spolužákem ze studií Markem Dalíkem u prezidenta Václava Havla, zůstal na Hradě i za Václava Klause, pak se stal šéfem Úřadu vlády v době premiéra Mirka Topolánka a pokračoval i za jeho nástupců Petra Nečase a Jana Fischera. Vždycky tíhl k bezpečnostní problematice, zejména k tajným službám, patřil mezi nejlépe informované postavy v zemi. Na Hrad se pak znovu vrátil s Milošem Zemanem a na sklonku jeho éry se stal pověřeným ředitelem Správy Pražského hradu. Vystřídal letitého šéfa Ivo Velíška.

“Rád by na Hradě zůstal. Většina těch k veřejnosti vstřícných kroků (otevření Hradu, nečekaná výstava korunovačních klenotů, pozn. Neo) je motivovaná právě tím, aby se on v sídle českých prezidentů udržel,” uvedl již citovaný Zemanův spolupracovník. “Jeho potíž ale je, že nechápe hodnotu peněz. To, na co doteď peníze nebyly, najednou jde. Protože je potřeba se zalíbit. To jsou třeba ty adventní akce, které se v minulosti už navrhovaly, ale nikdy na ně nebyly peníze.”

Jan Novák se k otázce svého setrvání na Hradě nechtěl vyjadřovat. Výslovně ho ale nepopřel. “Řeším aktuální úkoly, pak také dlouhodobé úkoly. A tímto se skutečně teď nezabývám,” řekl na dotaz Neovlivní.cz, zda by chtěl dál pokračovat.


Osobní dlouholetou zkušenost šéfredaktorky Sabiny Slonkové s odcházejícím prezidentem přináší únorový časopis Neovlivní.cz

DÁMA VE ŽLUTÉM SVETRU

Janu Novákovi přitom nová role šéfa správy Hradu umožňuje stát mimo prezidentskou kancelář a tvářit se, že vlastně nemá nic společného zejména s kritizovaným Vratislavem Mynářem. Byť právě on jeho strategický přesun podepsal.

“Pokud by tenhle plán vyšel a Novák na Hradě zůstal, měli by Mynář, Nejedlý a spol. pořád někoho, kdo jim může být k užitku. Potřebovali tam zabetonovat někoho, o kom si myslí, že je jejich člověk. A Velíšek to být už nemohl. Ztratil jejich důvěru, podezřívali ho, že vynáší informace,” citovali jsme na webu pracovníka prezidentské kanceláře.

Pro Ivo Velíška bylo listopadové odvolání z funkce bleskem z čistého nebe, vždy byl extrémně loajální. Redakce jej opakovaně zažila v situacích, kdy odmítal o akcích Mynáře a spol. veřejně cokoli říkat. Zlom podle neoficiálních informací nastal ve chvíli, kdy Velíšek odmítl připojit své podpisy pod některé dokumenty v souvislosti s právě probíhající kontrolou NKÚ.

Sám Velíšek ale setrvává v mlčení a dál odmítá cokoli komentovat. „Nezlobte se, ale nebudu ke svému odchodu, ani k působení na Hradě nic říkat,“ reagoval na žádost redakce o rozhovor.

Kromě Nováka zajistil Mynář a spol. místo i dalším věrným, zejména Kateřině Rydlové, která je mu podle svědků stoprocentně oddaná. Jde o tu paní ve žlutém svetru, která byla na záběrech z nemocnice, když v roce 2021 Miloše Zemana hospitalizovali. Existenci Rydlové jsme prvně popsali v časopise z listopadu 2021, když jsme rekonstruovali, proč prezident zkolaboval.

„Péči o prezidenta, jako byla osobní hygiena, oblékání, ale i medikace, převzala zjara 2021 žena jménem Kateřina. Do té doby všechno tohle dělali mladí muži z prezidentské ochranky. Nikoho jiného k sobě Miloš Zeman nepustil. Kateřina ovšem není dcera, ani zdravotnice, jak by se mohlo zdát. Je zaměstnaná jako pokojská prezidentského zámku v Lánech,“ uvedli jsme.

Dnes se z pokojské stala šéfka prezidentského sídla v Lánech, dlouholetou ředitelku Michaelu Javůrkovou Jan Novák po svém nástupu obratem odvolal. „Ani jí odvolání nepředal osobně, donesla jí to personalistka,“ prozradil jeden z prezidentových spolupracovníků.

Kateřina Rydlová sice nemá potřebné vzdělání, vyniká ale loajalitou a mimo jiné hrála s Mynářem a Nejedlým v roce 2021 hru, že Miloši Zemanovi vlastně nic není a zdravotně je ve skvělé kondici. „Navzdory tomu, že věděli o skutečném zdravotním stavu prezidenta, rozhodli se jej ignorovat. Odmítli to akceptovat. Prostě se dál chovají tak, jako by se měl Miloš Zeman každým dnem vrátit a všechno bylo jako dřív,“ napsali jsme s odvoláním na zdroje z Hradu v loňském pátrání po důvodech Zemanova kolapsu.

Původní ředitelka Javůrková měla tu smůlu, že nikdy nepatřila mezi výslovné oblíbence Mynáře. Stejně jako pravá ruka Velíška Martin Dittmann, který měl na starost realizace jednotlivých akcí na Hradě. I Dittmann o své místo přišel. A následoval ho i ředitel odboru IT Jan Falc a další. Společné mají to, že nechtějí svůj odchod nijak komentovat.

Klíčová místa na Hradě a v Lánech jsou tedy opevněna a bude jen na novém prezidentovi, jak s tím naloží. A zejména, jestli si ponechá Jana Nováka.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Musím se omluvit hnoji, novinářem v Zemanově éře

Aféra Lithium: Státní obchod provázela obří provize pro utajené poradce

Milost pro Nečasovou. Proč k ní nebyl důvod

Prchal a Bartha. Těm Babiš uvěřil, že může zvítězit


Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email