Padlo další obvinění ve špionské kauze

Příběh kdysi rozehrál jako mocenskou hru Andrej Babiš proti Milanovi Chovancovi. Nedaří se jej ale vyšetřit.

V případu, v němž se úřady už několik let marně snaží dokázat rozsáhlé zneužívání fondů rozvědky, padlo další obvinění. Ke stíhanému bývalému náměstkovi rozvědky Zdeňku Blahutovi přibyla další vlivná figura z bezpečnostní komunity.

Ilustrace: Shutterstock

Novým obviněným je podle informací Neovlivní.cz někdejší dlouholetý příslušník tuzemských tajných služeb Martin Uher. Není stíhaný přímo v souvislosti s Blahutovou kauzou, vyšetřování případu ale nese stejný rukopis.

I pro Uhera si policisté došli brzy ráno a důkladně mu prohledali byt. A večer jej pak s obviněním, v němž jej podezřívají ze zpronevěry tří milionů korun, pustili domů.

Jeho obvinění redakci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. On sám je pak v rozhovoru pro Neovlivní.cz nepopřel. “Momentálně to ale s vámi nemohu rozebírat,” uvedl s tím, že si o případu promluví v příštích dnech.

Obvinění Uhera a razie u něj doma přitom měli předehru. Úřady se původně pokusily z bývalého špiona udělat klíčového svědka v kauze hospodaření s fondy civilní rozvědky, v níž je stíhaný výše zmiňovaný Blahut. Poté, co Uher odmítl a sepsal o tom u notáře záznam, přišlo obvinění.

Civilní rozvědka, pro kterou Blahut i Uher v minulosti pracovali, přitom čelí rozsáhlému vyšetřování, jak hospodaří s penězi už několik let. Případ stál křeslo šéfa služby Jiřího Šaška, který byl také vedený mezi podezřelými.


ČTĚTE TAKÉ: Past na Šumana. Šlachta vyšetřuje Babišova nepřítele


Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ měl jasné politické pozadí, kdy šlo o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem.

Pro přehlednost jasná fakta:

– rozvědka spadá pod ministra vnitra, kterým byl v Sobotkově vládě socialista Milan Chovanec, známý svým vypjatým vztahem k lídrovi ANO Andreji Babišovi,

– premiér Babiš rozvědku podezříval, že se v předminulém volebním období pod taktovkou ČSSD podílela na diskreditačních akcích proti jeho osobě, konkrétně jejím lidem připisuje autorství twitterového účtu Julius Šuman,

– v éře Babišovy první vlády bez důvěry se rozjelo vyšetřování. Z rozvědky klíčový muž, náměstek služby Zdeněk Blahut, blízký spojenec Milana Chovance. A také člověk, který čtyři roky řídil tajné operace. Blahuta nahradil načas Radek Musílek, muž, který se sám veřejně chlubil svým vztahem k premiérovi. Poznali se v minulosti při vyšetřování kauzy Unipetrol,

– a právě Musílek podal trestní oznámení, že se v éře Chovance ve službě zpronevěřila obří suma peněz (skoro 800 milionů) a nadto se nakoupila technika, kterou podle zákona vůbec nemá mít.

A pro pochopení příběhu je také dobré mít na paměti, že tajné služby ne vždy dělají všechny věci v souladu se zákonem. Ne vždycky mohou do posledního haléře vyúčtovat peníze, které na jednotlivé akce využívají. A ne vždycky to jsou legální peníze, které procházejí účetnictvím.

Konkrétně civilní rozvědka čelila podezření z nehospodárného zacházení s penězi v minulosti hned několikrát. Jednak před lety při výstavbě svého nového sídla, pak třeba kvůli výkupnému za dvě dívky unesené v Pákistánu. Tehdy se prověřovalo podezření, zda se část výkupného cestou “neztratila”. Ani jedna z věcí se nakonec nepotvrdila.

Tentokrát bylo ale podezření zřejmě nejvážnější. Svědčí o tom i fakt, že odstavení ředitele služby Šaška tehdy “přikryla” i sněmovní komise pro kontrolu rozvědky. A to včetně opozičních poslanců. “”Důvody, které vedly k postavení pana ředitele mimo službu, jsou v tuto chvíli akceptovatelné,” potvrdil tehdy Neovlivní.cz šéf komise Pavel Blažek (ODS).

Konkrétně jde o to, že několik lidí ze služby (shodou okolností spojovaných s Chovancovým křídlem v ČSSD) bylo podezřelých, že jim z nákupů služeb a techniky pro rozvědku zůstávaly peníze bokem. A ne málo, podle Musílkova trestního oznámení skoro tři čtvrtě miliardy. Policie už roky vyšetřuje, zda se tak skutečně dělo. A pokud ano, šly peníze do soukromých kapes nebo se z nich financovaly černé akce služby?

A dalším směrem vyšetřování je podezření, že lidé ze služby pracovali proti lídrovi hnutí ANO a využívali k tomu i takzvanou operativní techniku, například legendární Agátu. To jim zákon zakazuje, protože rozvědka smí působit jen v zahraničí a směrem ven. Nesmí provádět žádné operace na území České republiky.

Zatím se ale úřadům nedaří nic z toho jednoznačně dokázat. Blahutovu větev se žalobci pokusili dostat k soudu, ten ale obžalobu odmítl projednat a vrátil případ zpátky policii k dopracování.

Situaci by tak mohlo změnit třeba to, že někdo ze zpravodajské komunity promluví.

A jak pro Ekonomický deník popsal zákulisí celého vyšetřování obviněný Blahut: “Hlavním důvodem této akce bylo zastrašit bezpečnostní komunitu v České republice a postupně ji přimět k rezistenci. Podle tohoto modelu dnes můžete podat trestní oznámení na všechny akce tajných služeb a můžete ihned sdělit obvinění všem operativcům. Tohle by se opravdu nemělo do budoucna opakovat.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email