Pavel Zeman končí. Těsně ve finále kauzy Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce rezignoval a předešel tak svému odvolání, kterým mu hrozila ministryně Benešová

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pátek podal demisi. Informoval o tom po zasedání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček. Zeman podle něj zůstane ve funkci ještě do 30. června.


Pavel Zeman na TK k Čapímu hnízdu Foto: Nejvyšší státní zastupitelství

Pavel Zeman přitom odchází v době, kdy vrcholí vyšetřování politicky citlivé kauzy Čapí hnízdo. Kriminálního případu, v němž je obviněný předseda vlády Andrej Babiš z dotačního podvodu.

Pokud by se případ dostal před soud, což je přeneseně i v moci nejvyššího žalobce, hrozilo by premiérovi vězení.

Sám Pavel Zeman jako důvod demise, která přišla deset let po jeho jmenování, výslovně označil ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.

“V poslední době dochází k poměrně vysokému tlaku ze strany paní ministryně spravedlnosti, vždy jsem byl zvyklý podobné tlaky je snášet. Nicméně jsem si uvědomil, že velkou část sil a času věnuji odrážení těchto tlaků a půtek. A je to čas, který bych měl věnovat státnímu zastupitelství. Soustava státního zastupitelství si to nezaslouží a já s tím stavem také nejsem spokojený,” řekl na tiskové konferenci.

Samotné tlaky ale nespecifikoval: “Nerad bych se pitval v podrobnostech, všichni sledujete veřejný prostor. Některé věci jsou prostě už za hranou.”


ČTĚTE TAKÉ: Zeman má skončit příští týden, Benešová chystá odvolání


Jak už jsme popsali, Zemana se poslední týdny snažila z funkce vystrnadit právě ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Opakovaně mluvila o tom, že na něj podá kárnou žalobu. A pak už podle jejího názoru nemůže zůstat ve funkci.

Podle posledních informací měla Benešová připravený návrh na Zemanovo odvolání a chtěla jej podat tento týden. Pavel Zeman ji tak předešel a rezignoval sám.

Ministryně spravedlnosti už také kontaktovala několik postav z justice a advokacie coby potencionální Zemanovy nástupce. Jedním z nich byl podle zjištění Neovlivní.cz dosavadní Zemanův náměstek Igor Stříž. Ten potvrdil, že se s Benešovou sešel. Na otázku, zda dostal nabídku řídit Nejvyšší státní zastupitelství, neodpověděl: “Nebudu nic potvrzovat, ani vyvracet.”

Pavel Zeman řekl, že nyní by rád zůstal ve státním zastupitelství. Žádnou nabídku podle svých slov nedostal.

Zdroj náhledové foto: Nejvyšší státní zastupitelství

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email