Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér

Bývalý premiér Petr Nečas, který musel odstoupit kvůli aférám své tehdejší sekretářky a pozdější manželky Jany Nagyové, začal dělat byznys s kapitálem z Číny. U příležitosti nynější návštěvy čínského prezidenta v Praze Si Ťin-pchinga se někdejší ministerský předseda pochlubil, že dohodl spolupráci s nejstarší klinikou čínské medicíny.

Hospodářské noviny napsaly, že bývalému šéfovi ODS se podařilo dohodnout česko-čínskou spolupráci ve zdravotnictví. Nečas domluvil spolupráci mezi českou soukromou společností Delta Medical Holding a čínským státním zdravotním zařízením Tongrentang.

Čtěte víc:

» Jana Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má z čeho?
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu v kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je nahradil?
» Pavučina z justiční párty: Na večírek dorazili Nečasovi i soudce Bureš
» Klaus nebyl jediný. Stíhaný Savov oslovil i Nečase

“Tongrentang od konce loňského roku působí i v České republice, má zde zřízený joint venture a v Praze i první otevřenou kliniku. Síť klinik chce postupně rozšiřovat, nabízet i tradiční čínská léčiva a současně proniknout i do českého lázeňství,” řekl listu Petr Nečas (odkaz »).

Kliniky Delta Medical Holding patří do skupiny Delta Capital podnikatele Michaela Brody, který oznámil spolupráci s Petrem Nečasem  krátce po jeho odchodu z politiky. Co přesně bývalý premiér pro Brodu dělá zatím zůstávalo tajemstvím. Broda o něm veřejně mluvil jako o vynikajícím lobbistovi, a zvlášť při tom zmiňoval Čínu, kde Nečas s úspěchem využívá svoji vizitku “ex-premiér”.

Petr Nečas rezignoval po policejním zásahu, při něž skončila ve vazbě šéfka jeho sekretariátu na Úřadu vlády Jana Nagyová. Ukázalo se, že premiér promíchal své soukromí s politikou: Nagyová coby jeho milenka měla vliv na fungování státu. Nagyová byla obviněna z několika deliktů, stíhaný je i Nečas. Po odchodu ze Strakovy akademie se politik rozvedl, a za ženu si vzal právě svoji sekretářku.

Bývalý premiér se pak dostal na titulní stránky médií loni, kdy deník Neovlivní.cz loni informoval, že Nečas se vypravil do Londýna za podnikatelem Františkem Savovem (původní zpráva zde »).

Toho stíhá česká justice kvůli podezření z daňových úniků a britské úřady rozhodují už roky o jeho vydání. Savov tvrdí, že případ je mstou za spory s nynějším ministrem financí Andrejem Babišem. A po Petrovi Nečasovi chtěl Savovův tým pomoc při zmapováním Babišových bezpečnostních spojek. Tedy doložit, jaký vliv má Babiš  díky svým konexím  na české bezpečnostní složky a tím i na Savovův trestní případ.

Nečas svůj výlet do Londýna nekomentoval.