Perebyjnis: Jak jsme utratili vaše miliardy? Řekneme možná po našem vítězství

Příběhy z ukrajinských zbrojních obchodů z minulosti přitom vybízejí k opatrnosti. Přesto armáda i ambasáda tají, jak přesně byly využity dary od českých občanů.

24. února letošního roku se spustila největší zbrojní operace v novodobých dějinách. Demokratický svět začal vyzbrojovat Ukrajinu a Česká republika v tom hraje prim. Zbraně a munici posílá nejen státní administrativa, ale ukrajinští vojáci je získávají i díky obří sbírce Čechů. Potíž je, že ti se nedozvědí, co přesně ze svých peněz zafinancovali a na co byla jejich miliarda použita. Příběhy z ukrajinských zbrojních obchodů z minulosti přitom vybízejí k opatrnosti.

Aby bylo jasno hned na začátku: v Neovlivní.cz jsme přesvědčeni, že máme Ukrajinu vyzbrojit vším, o co si řekne. Vladimir Putin se v Užhorodu nezastaví a Ukrajina bojuje i za další země Evropy. Následující text nemá vyvolat pochyby o tom, zda máme ukrajinským vojákům kupovat zbraně a munici. Je o tom, že nemáme být zklamaní, když naše dary skončí někde, kde jsme to nečekali.


Jevhen Perebyjnis, ukrajinský diplomat. Foto: Wikimedia / Yevhen6868

Česká republika prostřednictvím armády poslala na Ukrajinu do konce června zbraně za více než 3,5 miliardy korun. Tisícovky samotných občanů pak poslaly na účet ukrajinské ambasády více než miliardu, aby za ně také pořídila zbraně.

Co přesně se za bezmála pět miliard dosud nakoupilo? A kam přesně zbraně a munice za české peníze doputovaly? To se dneska lidé nedozvědí.

„Ministerstvo obrany dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu z bezpečnostních důvodů nespecifikuje. Po skončení konfliktu budou všechny informace zveřejněny. ČR je jedním z lídrů vojenské pomoci Ukrajině a bude v ní pokračovat,“ reagovalo ministerstvo obrany na žádost Neovlivní.cz o předložení seznamu, jaké zbraně a v jakém objemu byly z veřejných peněz na Ukrajinu dopraveny.

Podobně redakce pochodila u oslovených zbrojařských firem.

„Jak opakovaně zaznívá i od vlády, detaily české vojenské pomoci Ukrajině, tedy konkrétní typy techniky či zbraní, jejich počty, čas dodání i způsob a objem financování této pomoci jsou neveřejné. Řada informací vychází najevo z veřejných zdrojů, ale oficiálně je těžko někdo bude potvrzovat. Detaily vyzbrojovacích zakázek jsou v řadě států utajovány i během míru, natož za války,“ uvedl Andrej Čírtek z Czechoslovak Group rodiny Strnadových.

A manažer konkurenční STV Group Pavel Beran k tomu doplnil: „My bychom se s ohledem na ego i rádi pochlubili, ale existuje nepsaná dohoda s ministerstvem obrany, že tyto informace zveřejňovat nebudeme.“

Detaily se nedozvěděli ani poslanci, kterým ministryně obrany Jana Černochová sice v květnu předložila soupis vojenského materiálu dodaného na Ukrajinu, ovšem i ten obsahoval kolonky s názvem Nespecifikovaný vojenský materiál.

Redakci se podařilo seznam získat. Vyplývá z něj, že z celkové částky 3,5 miliardy představovaly utajené položky drtivou většinu. Tabulku ministryně přikládáme:

Dokument o vývozu zbraní na Ukrajinu, který předložila poslancům ministryně obrany Jana Černochová. Zdroj: Archiv Neo

BEZPEČNOST FIRST

Argumenty pro utajování mají svou logiku. Proč dávat ruské armádě návod, na co se má nachystat. „Těším se, až to zveřejním na konci války, ale teď vážně nechci posílat Putinovi seznamy,“ říká ministryně obrany Jana Černochová.

Zbrojaři zase na sebe nechtějí zbytečně upozorňovat, obávají se i možných útoků na své objekty. „Máme sklady po celé republice, nikdy nevíte, co někoho může napadnout. I proto jsme v informování zdrženliví a nechceme na sebe zbytečně upozorňovat,“ vysvětluje manažer STV Group Pavel Beran.

Stejně logickým důvodem utajování je ochrana přepravovaného materiálu. Jenže redakce Neovlivní.cz požádala i o soupis toho arzenálu, který už je bezpečně na Ukrajině. Ani tak ale nepochodila.

Česká republika je unikát v tom, že se zbraně na Ukrajinu nefinancují jen ze státního rozpočtu, ale skládají se na ně i samotní občané. Peníze posílají na účet ukrajinské ambasády v Praze a ta pak z toho nakupuje zbraně.

Ani ambasáda ale detaily nezveřejní. „Bohužel toto nemůžu z bezpečnostních důvodů komentovat,“ reagoval ještě před svým víkendovým odvoláním velvyslanec Jevhen Perebyjnis, když ho redakce o seznam zbraní zakoupených z darů českých občanů požádala.

A zveřejní to někdy? „Možná po našem vítězství,“ dodal na žádost redakce dnes již bývalý ambasador.

Jak se ukrajinští státní zaměstnanci a agenti v minulých letech zapojili do nelegálních obchodů se zbraněmi? A jakou roli v tom hrála Česká republika? Čtěte v Letním speciálu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Wikimedia / Yevhen6868

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email